Rumień zakaźny - przyczyny, objawy, leczenie

2022-04-21 15:36

Rumień zakaźny, nazywany piątą chorobą, to infekcja wirusowa, na która zapadają dzieci między 2 a 12 rokiem życia. Najwięcej zachorowań notuje się wiosną. Czerwona swędząca wysypka pojawia się najpierw na policzkach, z czasem obejmując inne części ciała. Sprawdź, jakie, prócz wysypki, są objawy zakażenia parwowirusem B19 i jak leczy się rumień zakaźny.

zbliżenie na twarz chłopca chorego na rumień zakaźny
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Rumień zakaźny: objawy
  2. Rumień zakaźny: leczenie
  3. Rumień zakaźny w ciąży

Rumień zakaźny (łac. erythema infectiosum, ang. fifth disease, choroba piąta) to choroba, którą wywołuje parwowirus B19, rozprzestrzeniającego się droga kropelkową. Najczęściej atakuje dzieci, ale może również pojawić się u osoby dorosłej. Nie zawsze chory odczuwa objawy choroby, ale zawsze zaraża innych.

Należy pamiętać, że chory jest najbardziej zakaźny przed wystąpieniem wysypki. Duża część chorych przechodzi rumień zakaźny bezobjawowo.

Kobieta w ciąży, która miała kontakt z osobą chorą na rumień zakaźny, powinna skonsultować się z ginekologiem, nawet jeśli nie wystąpiły u niej żadne objawy zakażenia. To dlatego, że zakażenie parwowirusem B19 może doprowadzić do niedokrwistości wewnątrzmacicznej u dziecka i poronienia.

Trzeba też pamiętać, że zakażenie parwowirusem B19 u części pacjentów prowadzi do chwilowego zmniejszenia stężenia hemoglobiny. W rzadkich przypadkach może dojść do przełomu aplastycznego. To powikłanie, polegające na zahamowaniu rozwoju krwinek czerwonych.

Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Rumień zakaźny: objawy

Pierwsze objawy rumienia zakaźnego przypominają objawy grypy. Sprawa staje się jasna, gdy pojawia się charakterystyczna, czerwono-fioletowa wysypka na policzkach, rozprzestrzeniająca się na ręce i nogi, niekiedy na całe ciało. Wysypka na twarzy, w przypadku rumienia zakaźnego, przybiera charakterystyczny kształt motyla. Wysypce towarzyszy świerzbienie skóry.

Charakterystyczne jest też to, że wysypka zwykle omija tułów i błony śluzowe - rozprzestrzenia się za to na kończynach. Do tego utrzymuje się stosunkowo długo, bo do dwóch tygodni, może znikać i pojawiać się ponownie np. pod wpływem zmian temperatury.

Dorośli przechodzą rumień zakaźny zwykle ciężej niż dzieci, jednak nie mają wysypki - do wymienionych objawów dołączają:

Lekarz stawia diagnozę na podstawie objawów, w razie wątpliwości może zlecić badania krwi. Jedyną pewną metodą potwierdzenia rumienia zakaźnego jest badanie na obecność przeciwciał przeciw wirusowi klasy IgM i IgG.

Rumień zakaźny: leczenie

Rumień zakaźny, jak większość chorób wirusowych, nie wymaga szczególnego leczenia. Zwykle stosuje się jedynie leki łagodzące objawy choroby.

W przypadku rumienia zakaźnego nie ma szczepionki, ale raz przebyty rumień zakaźny uodparnia na całe życie.

Rumień zakaźny w ciąży

Rumień zakaźny szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet w ciąży: może dojść do zakażenia, a w efekcie do poronienia bądź obumarcia płodu. Ryzyko przeniesienia infekcji na dziecko wynosi około 5 procent.

Gdy infekcja płodu spowoduje ciężką anemię, można przeprowadzić transfuzję krwi w macicy. Ze względu na prawdopodobieństwo zarażenia płodu rumieniem kobiety spodziewające się dziecka powinny unikać miejsc, w których może dojść do zarażenia infekcją.

Przeczytaj też:

Choroby zakaźne - test wiedzy

Pytanie 1 z 19
Salmonella typhi to bakterie wywołujące: