Różyczka bezobjawowa? Sprawdź, czy chorowałaś na różyczkę i kiedy powinnaś się zaszczepić
Różyczka objawia się gorączką i charakterystyczną wysypką. Jednak w około połowie przypadków różyczkę przechodzi się bezobjawowo - bez czerwonych kostek i podwyższonej temperatury. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy chorowałaś na różyczkę i kiedy powinnaś się zaszczepić.
Spis treści
- Jak sprawdzić, czy chorowałam na różyczkę?
- Interpretacja wyników badania na różyczkę
- Wyniki badania na różyczkę w ciąży
- Kiedy powinnaś się zaszczepić przeciw różyczce?
Różyczka bezobjawowa, tzn. bez charakterystycznych czerwonych krostek i podwyższonej temperatury, wskazuje na infekcję wtórną, występującą u kobiet, które już przechodziły różyczkę lub szczepiły się przeciwko tej chorobie. W przypadku infekcji wtórnej jedynym symptomem różyczki mogą być powiększone węzły chłonne.
Jak sprawdzić, czy chorowałam na różyczkę?
Jeśli kobieta w młodości nie chorowała na różyczkę lub nie jest pewna, czy przechodziła tę chorobę, powinna wykonać badania serologiczne, które wskaże poziom przeciwciał, przeciw wirusom wywołującym różyczkę, w klasie IgM i IgG.
- IgG to przeciwciała, które pojawiają się podczas pierwotnej infekcji i pozostają w organizmie do końca życia. Obecność tych przeciwciał świadczy o przebytej chorobie lub szczepieniu przeciwko różyczce i naszej odporności na nią.
- IgM to przeciwciała, które pojawiają się na początku infekcji i po kilku tygodniach znikają z organizmu.
Interpretacja wyników badania na różyczkę
- IgG (-), IgM (-) nigdy nie chorowałaś na różyczkę i nie jesteś na nią odporna. W takiej sytuacji należy zaszczepić się jak najszybciej.
- IgG (+), IgM (-) zetknęłaś się z wirusem i jest to ostatni etap toczącej się obecnie choroby lub przechodziłaś różyczkę dawno temu. W tym wypadku badania należy przeprowadzić ponownie po 3 tygodniach w celu upewnienia się, że jesteś odporna. Jeśli po tym okresie wyniki będą takie same, oznacza to, że jesteś odporna i nie potrzebujesz szczepionki.
- IgG (+), IgM (+) prawdopodobnie przechodzisz właśnie różyczkę lub choroba zakończyła się niedawno, dlatego przeciwciała IgM nie zdołały jeszcze zniknąć z organizmu. W takiej sytuacji skontaktuj się z lekarzem.
Wyniki badania na różyczkę w ciąży
Wskaźnikami obecnego zakażenia, które są niebezpieczne dla płodu, są przeciwciała IgM, które utrzymują się w ciele przez ok. 4 tygodne. Jeśli w ciąży IgM jest dodatnie, należy przeprowadzić dodatkowe badanie w laboratorium. Może się bowiem okazać, że wynik jest fałszywie dodatni i kobieta przechorowała różyczkę jeszcze przed ciążą. Wtedy nie ma ryzyka zakażenia płodu. Gdyby się okazało, że IgM nadal jest dodatnie, należy jak najszybciej podjąć leczenie. Warto wiedzieć, że zakażenie różyczką w pierwszym trymestrze ciąży jest uważane za lekarskie wskazanie do przerwania ciąży.
Jeśli wyniki badań wskazują na wysoki poziom IgG (+), to znaczy, że twój organizm wytworzył przeciwciała, dzięki którym jesteś odporna na różyczkę. Jeśli poziom IgG jest ujemny, oznacza to, że nie chorowałaś na różyczkę i istnieje ryzyko zakażenia, w związku z tym przez cały okres ciąży bądź pod opieką lekarza.
Kiedy powinnaś się zaszczepić przeciw różyczce?
Jeżeli wyniki badań będą ujemne, pacjentka powinna jak najszybciej zaszczepić się przeciwko różyczce. Jeśli jest już w ciąży, powinna unikać środowiska, w którym łatwo zarazić się tą chorobą, (szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży) np. przedszkoli czy żłobków. Pamiętaj, że nie można przyjmować szczepionki w czasie ciąży.
Porady eksperta