Prawidłowe MYCIE RĄK uchroni cię przed wieloma chorobami
Zatrucie pokarmowe bakterią E.coli zalicza się do chorób brudnych rąk. Dlatego pamiętaj, że zwykłe mycie rąk może uchronić cię przed zakażeniem.
Choroby brudnych rąk to nie tylko siejące grozę w Europie w 2011 r. zatrucie pokarmowe wywołane przez bakterię E.coli. To między innymi: wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), gronkowiec, salmonella, tasiemiec. Wagę problemu zachowania czystych rąk w profilaktyce docenił UNICEF, ustanawiając 15 października Światowym Dniem Mycia Rąk (obczodzony już trzykrotnie).
Jest to akcja edukacyjna, skierowana do różnych społeczności na całym świecie. Jej celem jest uświadomienie ludziom, że zwykłe mycie rąk może uchronić ich przed zakażeniem wieloma chorobami. Dlatego tak ważne jest, aby, że im częściej myjemy ręce, tym efektywniej zmniejszamy ryzyko przed zachorowaniami.
Na dłoniach występują trzy rodzaje drobnoustrojów:
- nieszkodliwe (flora stała), zapewniające właściwe funkcjonowanie skóry,
- przejściowe (flora przejściowa), stanowiące zanieczyszczenia i mogące być źródłem infekcji,
- chorobotwórcze – tzw. flora infekcyjna.
» Na dłoni występuje około 150 gatunków bakterii.
» Tylko 17% spośród bakterii występujących na rękach, znajduje się na obu dłoniach.
» Więcej bakterii występuje na dłoniach kobiet. Skóra kobiet jest cieńsza, co sprzyja rozwojowi mikrobów. Poza tym pH kobiecej skóry jest przyjaźniejsze dla bakterii niż pH skóry męskiej.
O tym, jak prawidłowo myć ręce, dowiesz się z naszego rysunkowego poradnika, umieszczonego w galerii poniżej. Pamiętaj, że każdy etap mycia powinien trwać ok. 5 sekund! Po myciu osusz dłonie papierowym ręcznikiem. Ręcznik wyrzuć do pojemnika na zużyte ręczniki (nie dotykaj rękoma pojemnika).