Powódź a ryzyko chorób. Najważniejsze zasady bezpieczeństwa
Każda powódź jest zagrożeniem dla zdrowia. Gdy minie już fala powodziowa, pojawiają się nowe niebezpieczeństwa, a przede wszystkim zagrożenie epidemiologiczne. Ludzkie zdrowie i bezpieczeństwo zależy wtedy od skrupulatnego przestrzegania zasad dotyczących higieny i przechowywania żywności. Sprawdź, co robić, by uniknąć choroby po powodzi.
Powódź a żywność. Ważne zasady bezpieczeństwa
Jak po powodzi ograniczyć zagrożenie epidemiologiczne? „Jedz potrawy gotowane, a warzywa i owoce, czystą ręką, ze skórki obrane”... Ta zasada, kierowana głównie do osób z regionów, w których istnieje duże zagrożenie salmonellozami, durami, czerwonką i cholerą, doskonale pasuje również do ofiar powodzi. Ale w tym przypadku zasad bezpieczeństwa jest dużo, dużo więcej. Tu nie wystarczy bowiem jedynie gotować, obierać i mieć czyste ręce.
- Przede wszystkim należy od razu wyrzucić żywność mającą bezpośredni kontakt z wodą, która jest pokryta szlamem. Absolutnie nie wolno nią karmić zwierząt. Jeśli żywność była przechowywana w opakowaniu, ale istnieje choć cień podejrzenia, że mogła ulec skażeniu brudną wodą, również należy się jej pozbyć.
- Podobnie pozbywamy się podtopionych warzyw i owoców.
- Konserwy można zachować, ale należy sprawdzić, czy nie ma w nich wgłębień, czy nie są zardzewiałe. Jeśli tak, lepiej się ich pozbyć.
- Produkty, z których przyrządza się potrawy lepiej poddać najpierw obróbce cieplnej, chyba że już są w postaci gotowej do spożycia i wiadomo, że nie miały styczności z brudną wodą.
- Warzywa i owoce, nawet jeśli zostały dowiezione z regionu nie objętego powodzią, też trzeba myć i jeść obrane ze skórki. Te, które nie nadają się do obierania (sałata, owoce jagodowe), trzeba myć w dużej ilości świeżej wody i kilka razy płukać.
- Jeśli powódź dotknęła zwierzęta hodowlane, trzeba koniecznie skontaktować się z weterynarzem, który oceni ich stan zdrowia i zadecyduje, w jakim stopniu można (i czy w ogóle) korzystać np. z mleka od krowy.
Powódź a sprzęty domowe i leki
To oczywiste, że w pomieszczeniach zalanych wskutek powodzi konieczny jest remont. Niestety, samo odnowienie nie zawsze wystarczy.
- Wyrzucić należy te przedmioty gospodarstwa domowego, które mają chropowatą, porowatą strukturę, a także sprzęt jednorazowego użytku. Natomiast przedmioty szklane, porcelanowe, metalowe można zachować, ale trzeba je dokładnie wyczyścić, używając odpowiedniego środka do dezynfekcji.
- Uważnie należy przyjrzeć się też sprzętom domowym, zwłaszcza tym, w których przechowywana jest i przetwarzana żywność. Wszelkie zawilgocenia, zmiana koloru, zapach pleśni oznacza, że już rozpanoszył się grzyb, który może przedostać się do żywności i stać przyczyną chorób. Poza tym zarodniki grzybów będą przedostawać się do organizmu poprzez drogi oddechowe, co w najlepszym razie może stać się przyczyną alergii lub nasilić ataki astmy.
Aby zminimalizować negatywne skutki zdrowotne fali powodziowej, należy często wietrzyć mieszkania.Pamiętaj, ze jeśli masz wątpliwości, czy jakąś rzecz zatrzymać, czy wyrzucić, to lepiej od razu ją wyrzuć.
Szczególną uwagę należy też zwrócić na apteczkę. Tu zasady postępowania są jeszcze bardziej rygorystyczne niż w przypadku żywności. Nawet jeśli leki znajdowały się w szczelnie opakowanych pojemnikach, ale te pojemniki miały kontakt z wodą, bezpieczniej będzie się ich pozbyć.
Listen on Spreaker.