Południowoafrykański wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Co o nim wiadomo?
Południowoafrykański wariant koronawirusa SARS-CoV-2 to jeden z wariantów koronawirusa, które budzą niepokój naukowców. Co do tej pory wiemy o wariancie południowoafrykańskim? Czy jest on bardziej zakaźny i bardziej śmiertelny? Czy istnieje szczepionka na południowoafrykański wariant koronawirusa?
Południowoafrykański wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto po raz pierwszy w Republice Południowej Afryki 18 grudnia 2020 r. Wariant ten bardzo szybko rozprzestrzenił się do innych krajów i na inne kontynenty. Jego obecność stwierdzono również w Polsce w okolicy Suwałk.
Spis treści
- Południowoafrykański wariant koronawirusa - co wiemy do tej pory
- Południowoafrykański wariant koronawirusa a szczepionki na COVID-19
Południowoafrykański wariant koronawirusa - co wiemy do tej pory
Południowoafrykański wariant koronawirusa oznaczono symbolem 501.V2. Wariant ten wyróżnia się 20 różnymi mutacjami. Aż 9 z nich prowadzi do zmian sekwencji aminokwasowej w białku S, znajdującego się w otoczce koronawirusa (ma postać kolców).
Poza RPA obecność tego wariantu stwierdzono m.in. w Wielkiej Brytanii, Japonii, Norwegii, Szwecji i Austrii, obecny jest również m.in. w Czechach i w Polsce. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wariant południowoafrykański jest bardziej zaraźliwy niż pozostałe warianty koronawirusa. Póki co brakuje danych na temat tego, czy wariant ten powoduje cięższy przebieg COVID-19 lub znacząco zwiększa śmiertelność z powodu infekcji.
Południowoafrykański wariant koronawirusa a szczepionki na COVID-19
Jednak tym, co najbardziej niepokoi naukowców, jest mutacja nazwana E484K. Mutacja ta sprawia, że wariant południowoafrykański jest słabiej rozpoznawany przez przeciwciała, co z kolei może mieć wpływ na jego większą oporność na szczepionki.
Z badań, jakie opublikowano w New England Journal of Medicine wynika, że szczepionka Pfizer BioNTech jest aż o 2/3 mniej skuteczna wobec tego wariantu, niż wobec pozostałych wariantów koronawirusa. Obserwacje badaczy sugerują, że pozostałe szczepionki również wykazują mniejszą skuteczność. Badacze są jednak zgodni, że szczepionki można będzie szybko zmodyfikować, a będzie to możliwe zwłaszcza w przypadku szczepionek mRNA.