Pierwsza ofiara śmiertelna. Ta choroba panoszy się już w USA

2025-01-07 10:34

Władze, które odpowiedzialne są za zdrowie publiczne w stanie Luizjana (USA), przekazały smutną wiadomość. W Stanach Zjednoczonych zmarł pierwszy pacjent zakażony H5N1, czyli wirusem ptasiej grypy. Chory w grudniu trafił do szpitala w stanie ciężkim.

Pierwsza ofiara śmiertelna. Ta choroba panoszy się już w USA
Autor: fot. Getty Images Pierwsza ofiara śmiertelna. Ta choroba panoszy się już w USA

Nie żyje 65-letni mężczyzna, który w grudniu trafił do szpitala w stanie ciężkim. Władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne w stanie Luizjana poinformowały, że zmarły jest pierwszą ofiarą śmiertelną wirusa ptasiej grypy (H5N1) w Stanach Zjednoczonych.

Ptasia grypa u ludzi. 50 proc. zakażeń kończy się zgonem

Według radia publicznego NPR zakażenie nastąpiło w wyniku kontaktu mężczyzny z domowymi i dzikimi ptakami. Pacjent z Luizjany cierpiał na choroby współistniejące. Dochodzenie nie wykazało innych przypadków zakażenia się ludzi wirusem H5N1, nie znaleziono też dowodów na przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka.

Ponad 65 osób zachorowało dotąd na ptasią grypę podczas obecnej fali zakażeń w USA, głównie w rezultacie bliskiego kontaktu z zakażonymi zwierzętami  gospodarskimi, takimi jak bydło mleczne i drób.

Z ponad 950 przypadków zgłoszonych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spoza USA około 50 proc. zakończyło się zgonem chorego.

Dane z ponad 20 lat, które posiadamy, dowodzą, że to dość niebezpieczny wirus. Nie liczę na to, że przyszłe zakażenia będą łagodne

– przestrzegła Jennifer Nuzzo, dyrektor Centrum ds. Pandemii na Uniwersytecie Browna.

W jej opinii bardzo trudno przewidzieć, u kogo choroba będzie miała poważny przebieg. Jak dodała, nie można bagatelizować zgonu chorego w Luizjanie tylko dlatego, że pacjent miał choroby współistniejące.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Ptasia grypa w kujawsko-pomorskiem

Jak można się zarazić ptasią grypą?

Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) uznały ryzyko zachorowania na ptasią grypę dla ogółu społeczeństwa za nadal niskie. Liczba zakażeń stwierdzona wśród bydła mlecznego skłoniła jednak niedawno Kalifornię do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne zalecają unikanie kontaktu z dzikimi ptakami, drobiem i gryzoniami oraz mycie rąk po kontakcie z przedmiotami, które mogą być zanieczyszczone śliną lub śluzem, np. z karmnikami dla ptaków.

Także zwierzęta domowe mogą zakazić się wirusem, szczególnie przez spożywanie surowego mięsa lub mleka.

Ptasia grypa A (H5N1) jest podtypem wirusa grypy, który zakaża ptaki, ssaki i ludzi (choć są to rzadkie przypadki). Jak informuje WHO, linia tych wirusów pojawiła się po raz pierwszy w 1996 roku i od tego czasu powoduje ogniska choroby u ptaków.

Zakażenia u ludzi mogą być przyczyną poważnych chorób o wysokiej śmiertelności. W większości przypadków zakażenie u ludzi powiązane jest z bliskim kontaktem z zakażonymi ptakami i innymi zwierzętami oraz skażonym środowiskiem.

Zobacz także: Grypa – 7 sposobów złagodzenia objawów grypy