Opryszczka: przyczyny, objawy, leczenie
Opryszczka to efekt zarażenia wirusem herpes simplex. Wywołuje on nie tylko popularną opryszczkę wargową czyli tzw. zimno czy skwarkę na ustach (HSV 1), ale też opryszczkę narządów płciowych - wysyp bolesnych pęcherzyków na genitaliach (HSV 2). Opryszczka może też wywołać poważniejsze zmiany w organizmie. Czym są zakażenia opryszczkowe wywołane przez wirusa HSV? Czy leczenie opryszczki jest skuteczne?
Spis treści
- Opryszczka - objawy zakażenia
- Opryszczka - sposób zakażenia
- Opryszczka a ciąża (opryszczka w ciąży)
- Opryszczka - rozpoznanie
- Opryszczka - leczenie
Opryszczka najczęściej kojarzy się z drobnymi, bolesnymi pęcherzykami w okolicy ust czy genitaliów. Jednak zakażenie wirusem opryszczki, może nieść dużo poważniejsze problemy zdrowotne, a nawet zagrażać życiu.
Wirus opryszczki zwykłej - herpes simplex virus czyli HSV, występuje w wielu typach. Najbardziej kluczowe dla zdrowia człowieka są jednak dwa z nich:
- wirus opryszczki zwykłej typ hsv1 - jego dziełem jest popularna opryszczka wargowa (skwarka, zimno) który związany jest ze zmianami występującymi w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, twarzy, kończyn górnych oraz tułowia. Może on powodować również zamiany w okolicach narządów płciowych, jednak zdarza się to wyjątkowo rzadko;
- wirus opryszczki zwykłej typ hsv2 - odpowiada głównie za zamiany w obrębie narządów rodnych i pośladków - opryszczka genitalna lub inaczej opryszczka narządów płciowych. Jest to ważny czynnik ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym również zakażenia wirusem HIV.
Opryszczka - objawy zakażenia
Podstawowe objawy opryszczki to przede wszystkim:
- zmiany skórne
- pęcherze
- rumień
ale ich umiejscowienie zależy to od tego, jakim wirusem zostaliśmy zakażeni.
-
Objawy opryszczki wargowej - zakażenia odmianą hsv-1
Zmiany skórne wywoływane przez wirusa hsv-1 przyjmują postać drobnych pęcherzy wypełnionych treścią surowiczą, a później często ropną. Zmiany mogą wywoływać lekką bolesność bądź pieczenie.
Najczęstszą lokalizacją są:
- okolice warg
- twarz
- błony śluzowe jamy ustnej, gdzie pojawiają się bolesne nadżerki
Groźniejszą sytuacją jest zajęcie rogówki, ponieważ może prowadzić do upośledzenia wzroku.
-
Objawy opryszczki genitalnej - zakażenia odmianą hsv-2
W przypadku zakażenia wirusem hsv-2 pęcherze z treścią surowiczą pojawiają się zarówno na błonach śluzowych jak i skórze narządów płciowych. Szybko przekształcają się one w nadżerki. Zmianom towarzyszy miejscowy obrzęk oraz rumień. Objawy ogólne, które mogą wystąpić to:
- gorączka
- bóle głowy
- dreszcze
- powiększenie węzłów chłonnych, najczęściej pachwinowych
Częstymi zmianami w przebiegu zakażenie opryszczką narządów płciowych są:
- zapalenie warg sromowych
- zapalenie pochwy
- zapalenie szyjki macicy
- zapalenie żołędzi i napletka
- zapalenie cewki moczowej
- zapalenie odbytu
- zapalenie gardła
Opryszczka - sposób zakażenia
Większość ludzi wirusem HSV-1 zakaża się w dzieciństwie, natomiast wirusem HSV-2 po rozpoczęciu kontaktów seksualnych. Wirus pozostaje w postaci utajonej przez całe życie w obrębie zwojów nerwowych.
Ujawnia się on przy:
- osłabieniu odporności
- chorobach zakaźnych
- gorączce
- nadmiernym nasłonecznieniu lub oziębieniu
- stresie
- przemęczeniu
- miesiączce u kobiet
Istotną rolę w kolejnych zakażeniach odgrywa fakt, że nawet w okresie bezobjawowym wirus HSV-2 może pozostawać w nabłonkach i ulegać sekrecji z wydzieliną pochwową, nasieniem lub śliną.
Opryszczka a ciąża (opryszczka w ciąży)
Opryszczka genitalna stanowi ogromne zagrożenie dla płodu i noworodka. W przypadku transmisji wertykalnej wirusa HSV 2, czyli przeniesieniu wirusa z matki na dziecko w I lub II trymestrze ciąży może dojść do poronienia lub wykształcenia poważnych wad rozwojowych.
Najniebezpieczniejszy jest dla dziecka poród drogą naturalną, gdy u matki w obrębie narządów występuje zakażenie pierwotne. W takich sytuacjach zalecane jest rozwiązanie ciąży na drodze cięcia cesarskiego.
Skutkami zakażenia okołoporodowego mogą być:
- osutka pęcherzykowa na skórze
- zapalenia jamy ustnej
- zapalenie rogówki
- zapalenie opon mózgowych
- zapalenie mózgu
- rozsiane zmiany wielonarządowe
Opryszczka - rozpoznanie
Diagnozę zakażenia wirusem można zazwyczaj postawić na podstawie objawów klinicznych, jednak przydatne okazują się również badania takie jak:
- wykrywanie DNA wirusa za pomocą PCR
- cytologia w barwieniu metodą Giemzy
- badanie immunofluorescencyjne przy użyciu monoklonalnych przeciwciał dla HSV-1 lub HSV-2.
Opryszczka - leczenie
Osoba, która raz zaraziła się wirusem opryszczki nie ma możliwości usunięcia wirusa z organizmu. Stosowane leki służą tylko zahamowaniu jego replikacji.
W przypadku niewielkich zmian wywołanych przez HSV1 często wystarczające jest leczenie miejscowe w postaci past cynkowych, lub leków o działaniu przeciwwirusowym takich jak aciklowir, penciklowir, denotywir, dokozanol lub tromantadyna. W poważniejszych przypadkach aciklowir podawany powinien być doustnie lub dożylnie.
Nie jest to jednak jedyna metoda leczenia. W przypadku opryszczki mogą również pomóc plastry hydrokoloidowe, które po nałożeniu wytwarzają wokół rany wilgotne środowisko - a dzięki temu czas gojenia opryszczki skraca się nawet o połowę.
Plastry te niczym jednak nie przypominają zwykłych opatrunków - są wykonane w zupełnie innej technologii. Te najlepsze składają się z kilku warstw. Wewnętrzna zawiera karboksymetylocelulozę, pektynę oraz żelatynę, które po kontakcie z wysiękiem z rany tworzą żel, chroniący skórę przed podrażnieniem i natychmiast niwelujący ból.
Zewnętrzna warstwa tworzy zaś nad opryszczką rodzaj tarczy - nie dopuszcza wody ani zanieczyszczeń, pozwala jednak na odparowanie nadmiaru wysięku. Opatrunki hydrokoloidowe obniżają pH rany, co hamuje rozwój bakterii i pobudza proces odbudowy naczyń krwionośnych. Pozwalają również na dyskretne zakrycie opryszczki - dzięki temu nie tylko jej nie dotykamy, ale też możemy zamaskować i przykryć np. makijażem.