Norowirusy wywołują grypę żołądkową. Jak uniknąć zakażenia norowirusami?

2020-02-27 10:17

Norowirusy to drobnoustroje, które powodują grypę żołądkową, tak jak rotawirusy. Norowirusy są nawet bardziej zjadliwe niż rotawirusy. Jeśli chcesz uniknąć grypy żołądkowej musisz ściśle przestrzegać zasad higieny. Poznaj podstawowe informacje dotyczące norowirusów.

Norowirusy wywołują grypę żołądkową. Jak uniknąć zakażenia norowirusami?
Autor: thinkstockphotos.com Norowirusy to drobnoustroje, które powodują grypę żołądkową, tak jak rotawirusy.

Spis treści

  1. Norowirusy: objawy zakażenia
  2. Norowirusy: jak pomóc choremu?
  3. Norowirusy bardziej zakaźne niż rotawirus

Norowirusy (NoV, dawniej wirusy typu Norwalk lub Norwalk-like) należą do grupy wirusów ssRNA z rodziny kaliciwirusów (Caliciviridae) i wywołują wirusowe zakażenia przewodu pokarmowego (wirusowe zakażenie żołądka i jelit). Największą liczbę zachorowań notuje się w okresie zimowym, co znalazło odzwierciedlenie w angielskiej nazwie zakażenia norowirusami - winter vomiting disease (zimowa choroba żołądka).

Norowirusy są przyczyną ponad 90 procent epidemii niebakteryjnych chorób z biegunką na świecie.

W Polsce, mimo braku związku norowirusów z grypą, przyjęło się w stosunku do tego typu zakażeń określenie "grypa żołądkowa" lub "grypa jelitowa". Wśród dorosłych zakażenie norowirusami jest najczęstszą przyczyną niebakteryjnych zakażeń żołądka i jelit, u dzieci - drugą po rotawirusach.

Norowirusy: objawy zakażenia

Objawy zakażenia noprowirusami pojawiają się po 1-2 dniach od kontaktu z wirusem i są bardzo podobne do tych spowodowanych rotawirusami:

Norowirusy: jak pomóc choremu?

Przy zakażeniu norowirusami trzeba postępować tak samo, jak w przypadku grypy żołądkowej wywołanej rotawirusami.

Przede wszystkim trzeba dbać o nawodnienie organizmu, uzupełniając płyny wydalane z biegunka i wymiotami (szklanka wody lub nieosłodzonej herbaty czy herbaty ziołowej po każdym luźnym wypróżnieniu lub wymiotach).

Trzeba też podawać elektrolity czyli mieszankę mineralną uzupełniającą wypłukiwane pierwiastki (zwłaszcza sód i potas, oraz żelazo, magnez, cynk a także miedź czy mangan). U zdrowych osób grypa jelitowa spowodowana przez norowirusy trwa 24-60 godzin. U dzieci i osób starszych biegunka może przeciągać się nawet do tygodnia.

Czytaj też:

Norowirusy bardziej zakaźne niż rotawirus

Norowirusy, tak jak rotawirusy, są małe, trudne do zlikwidowania i agresywne. Już 10 norowirusów wystarczy, by wywołać zakażenie ( w przypadku rotawirusów potrzeba ich 100). Norowirusy przenoszą się drogą fekalno-oralną. Do infekcji może dojść przez:

  • kontakt bezpośredni z osobą zakażoną
  • kontakt pośredni z wydalinami (kałem, wymiocinami) osoby zakażonej
  • kontakt ze skażoną wodą - zarówno pitną jak i np. w basenie
  • drogą pokarmową
  • drogą oddechową

Po ustąpieniu objawów dorosły może zakażać do 2 tygodni, a dzieci nawet do miesiąca.

Należy pamiętać, że norowirusy przedostają się do żywności, np. wtedy, gdy osoba zakażona przygotowuje posiłek lub uczestniczy w zbiorze lub przerobie produktów żywnościowych. Mogą przetrwać nawet w mrożonkach! Dlatego ludzie, którzy mają biegunkę i wymioty pod żadnym pozorem nie powinni dotykać żywności.

Nie ma ani konkretnego leku, ani szczepionki przeciwko norowirusom.

Drobnoustroje nie boją się łagodnych detergentów, jakich używamy zwykle do utrzymania higieny w naszych kuchniach i łazienkach. Unieszkodliwić je mogą natomiast kwasy.

Dlatego stara, poczciwa woda z octem do zmywania powierzchni kuchennych i naczyń jest świetnym rozwiązaniem. Powinniśmy jej używać zwłaszcza wtedy, gdy mamy chorego w domu, ale przyda się także profilaktycznie. Możemy jej używać także w toalecie. Norowirusom szkodzą również środki czystości zawierające związki chloru i nadtlenku wodoru. Zadziała na nie też wysoka temperatura. W ciągu pół godziny giną poddane działaniu temperatury plus 60 st. C.

Czytaj także: Bakterie wywołujące zatrucia pokarmowe - jak ich uniknąć?

Ważne

Jak uniknąć zakażenia norowirusami

Przede wszystkim trzeba rygorystycznie przestrzegać zasad higieny.

  • Często myj ręce. Po każdym skorzystaniu z toalety, po powrocie do domu, przed jedzeniem czy zabraniem się do przygotowywania jedzenia.
  • Przecieraj powierzchnie kuchenne i sprzęty w łazience oraz toalecie, a także słuchawkę telefonu i klamki u drzwi czymś kwaśnym, np. wodą z octem.
  • Klawiaturę komputera możesz przetrzeć wacikiem nasączonym wodą utlenioną - norowirusy jej też nie lubią.
  • Kiedy w domu jest osoba chora na grypę żołądkową do mycia toalety używaj środków czystości z chlorem.
  • Reaguj, jeśli w sklepie, restauracji, stołówce, barku czy gdziekolwiek, gdzie jest żywność pracuje osoba, która ma biegunkę. Komuś takiemu, pod żadnym pozorem nie wolno dotykać się do żywności!
  • Każdy, kto cierpi na grypę żołądkową powinien zostać w domu i przebywać tam jeszcze 2-3 dni po ustąpieniu objawów, bo norowowirusami i rotawirusami zarażamy dopóki nie złuszczy się i nie zostanie wydalony zniszczony nabłonek jelit.