Mononukleoza: rozpoznanie. Jakie są objawy mononukleozy

2017-06-01 9:22

Sprawdź, jakie są objawy mononukleozy. Jedynie u 20 procent chorych symptomy są wyraźne. Objawy mononukleozy początkowo przypominają przeziębienie. U dzieci choroba ta bywa mylona z anginą. Pamiętać należy przy tym, że mononukleoza często nie daje żadnych objawów i wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badania krwi.

Mononukleoza
Autor: Photos.com Mononukleozą  najłatwiej zarazić się przez pocałunek, dlatego często nazywana jest właśnie chorobą pocałunków.

Spis treści

  1. Objawy mononukleozy
  2. Objawy mononukleozy wykrywane w badaniu lekarskim
  3. Jak zdiagnozować mononukleozę?

Mononukleoza jest chorobą wirusową. Pierwsze objawy mononukleozy przypominają przeziębienie - ból gardła, uczucie rozbicia, ból głowy. Czasem pozostaje w ogóle niezdiagnozowana. Pacjenci chorujący na mononukleozę borykają się z osłabieniem i złym samopoczuciem lub przeciągająca się gorączką.

Objawy mononukleozy

Gorączka, która trwa od kilka dni a w trudniejszych przypadkach przeciąga się nawet do kilku tygodni. Charakterystyczne jest też złe samopoczucie, dreszcze i wzmożone pragnienie przed wystąpieniem gorączki. Pojawia się też ból gardła spowodowany zapaleniem migdałków podniebiennych. Błona śluzowa gardła jest przekrwiona i obrzęknięta, sprawia trudności w połykaniu a nawet mówieniu (chory mówi przez nos). Migdałki są powiększone i pokryte białoszarym nalotem. Powiększone są także węzły chłonne na szyi, twarde i bolesne. Chorym dokucza zapalenie spojówek, bóle mięśniowo-stawowe, mogą wystąpić mdłości i wymioty. U niektórych chorych (ok. 10 proc.) na mononukleozę pojawia się wysypka. Drobna i nieswędząca jest oznaka mononukleozy. Jeśli wysypka jest bardzo czerwona, wyraźna i swędzi - najprawdopodobniej jest skutkiem mylnej diagnozy (mononukleozę myli się z anginą) i podania antybiotyków, które wywołują reakcję skórną.

Objawy mononukleozy wykrywane w badaniu lekarskim

Dokładne badanie wykaże przy mononukleozie objawy, które nie są widoczne gołym okiem. Dochodzi do powiększenia śledziony (organ znajdujący się w lewym podżebrzu odpowiedzialny za produkcję immunoglobulin oraz usuwanie zniszczonych lub wadliwych czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi). Powiększona jest także wątroba, niekiedy dość znacznie.

Jak zdiagnozować mononukleozę?

Badania laboratoryjne, dzięki którym mozna postawić diagnozę to:

  • morfologia krwi - wyniki badania pokazują zwiększenie ilości WBC czyli leukocytów (białych ciałek krwi); morfologia krwi z rozmazem wykazuje wśród krwinek białych zwiększony odsetek limfocytów i występowanie limfomonocytów; może też występować obniżenie ilości płytek krwi
  • enzymy wątrobowe (transaminazy – AspAT i ALAT) w przypadku mononukleozy często są podwyższone
  • przeciwciała przeciw EBV – są odpowiedzią układu odpornościowego na wtargnięcie wirusa - po około 2-3 tygodniach we krwi pojawiają się przeciwciała IgM przeciw wirusowi EBV, świadczące o świeżym zakażeniu; obecność przeciwciał IgG przeciw wirusowi EBV świadczy natomiast o tym, że zakażenie miało miejsce w przeszłości
  • wykrywanie wirusa EBV metodą PCR - metoda jakościowa pozwala stwierdzić, czy wirus jest obecny w krwi, metoda ilościowa pozwala ocenić ilość cząsteczek wirusa w danej objętości krwi

Chorobę leczy się podając leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz preparaty witaminowe. Przy cięższym przebiegu stosuje się kortykosteroidy.