Mistrzostwa w Katarze grożą wybuchem epidemii? Naukowcy ostrzegają przed wielbłądzią grypą

2022-11-28 11:23

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w tym roku odbywają się w Katarze, który czeka na blisko 1,5 mln kibiców. Choć Mundial to wielkie piłkarskie święto, które wzbudza wśród fanów piłki nożnej ogromne emocje, naukowcy ostrzegają, że nie należy zapominać o ryzyku zarażenia się chorobami zakaźnymi. Główne zagrożenie stanowi wielbłądzia grypa. Czym jest i jak się objawia?

Mistrzostwa w Katarze grożą wybuchem epidemii? Naukowcy ostrzegają przed wielbłądzią grypą
Autor: AP PHOTO/AIJAZ RAHI Mundial może przyczynić się do zwiększonej ilości zakażeń wirusami pochodzącymi z grupy koronawirusów.

Początek mundialu to przede wszystkim piłkarskie emocje, ale nie tylko. Tak ogromne wydarzenie na skalę światową niesie za sobą ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Poważnym zagrożeniem są choroby zakaźne. Jednak wśród nich obawy nie wzbudzają jedynie małpia ospa i COVID-19. Naukowcy ostrzegają przed inną, groźną chorobą z rodziny koronawirusów - "wielbłądzią grypą". Według ostatniego raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób „potencjalne zagrożenia podczas Mistrzostw Świata obejmują COVID-19, MERS-CoV i ospę małp”.

"Mistrzostwa Świata FIFA nieuchronnie stwarzają potencjalne ryzyko chorób zakaźnych dla kraju gospodarza (Katar), a także dla krajów sąsiednich i innych krajów ze względu na ryzyko importu i późniejszy wywóz, a także lokalne nabycie chorób zakaźnych. Wydarzenia masowe były powiązane z występowaniem ognisk chorób zakaźnych, w szczególności wirusowych infekcji dróg oddechowych" - czytamy w najnowszym badaniu opublikowanym w New Microbes and New Infections. 

Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Czym jest wielbłądzia grypa?

Wielbłądzia grypa to choroba odzwierzęca, czyli wirus może transmitować między zwierzętami i ludźmi. Jednak WHO podkreśla, że istnieje również możliwość przeniesienia się wirusa z człowieka na człowieka.

Potencjalnymi "nosicielami" wirusa, jak sama nazwa wskazuje, są wielbłądy. Zwierzęta te są odpowiedzialne za zarażanie ludzi. Zakażenie odbywa się przez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem, ich odchodami, picie surowego mleka wielbłądziego lub spożywanie mięsa zarażonego osobnika.

Wielbłądzia grypa to inaczej bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (Middle East respiratory syndrome - MERS). Wywoływany jest przez koronawirusa MERS-CoV. Jest to choroba o dość wysokim wskaźniku śmiertelności. Według danych WHO 35 proc. wszystkich zachorowań zakończyło się zgonem. Dotychczas nie wynaleziono szczepionki na wielbłądzią grypę. W leczeniu stosuje się terapię wspomagającą.

Pierwszy przypadek zachorowania na wielbłądzią grypę odnotowano w 2012 r. w Arabii Saudyjskiej. Dotychczas zgłoszono 2,6 potwierdzonych przypadków zachorowań na MERS, a 935 osób zmarło. Aż 84 proc. zachorowań miało miejsce w Arabii Saudyjskiej. 28 przypadków wykryto właśnie w Katarze.

Jak objawia się wielbłądzia grypa?

Tak jak w przypadku COVID-19, wielbłądzia grypa może przebiegać bezobjawowo. Kiedy objawy wystąpią, dotyczą one głównie układu oddechowego. Choć zazwyczaj przebieg MERS jest łagodny, może dojść do ciężkiej ostrech choroby układu oddechowego, a nawet śmierci.

Do najczęstszych objawów wielbłądziej grypy, wymienianych przez WHO, należą:

  • gorączka,
  • kaszel
  • duszności.

Jak podaje Organizacja, może również dojść do zapalenia płuc oraz objawów ze strony układu pokarmowego.

"Zapalenie płuc jest częstym objawem, ale u pacjentów z MERS nie zawsze może rozwinąć się ten stan. Zgłaszano również objawy żołądkowo-jelitowe, w tym biegunkę" - podaje WHO.

Najbardziej narażonymi osobami na ciężki przebieg wielbłądziej grypy są:

  • osoby z osłabionych układem odpornościowym
  • osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, takimi jak: choroby nerek, przewlekłe choroby płuc, nowotwory, nadciśnienie, choroby układu krążenia, cukrzyca.