Leptospiroza - choroba odzwierzęca spowodowana zanieczyszczeniem wody
Leptospiroza to choroba wywołana przez krętki Leptospira roznoszone przez zwierzęta domowe i dzikie, szczególnie gryzonie i bydło, a także świnie, konie i psy. Krętki te wytwarzają endotoksynę, odpowiedzialną za wystąpienie gorączki, zaburzeń krążeniowych, uszkodzenie naczyń lub zmiany w narządach miąższowych, układzie nerwowym i mięśniach.
Leptospiroza to choroba zakaźna, na którą narażeni są przede wszystkim górnicy, hydraulicy, pracownicy zatrudnieni przy oczyszczaniu kanałów, rolnicy, osoby kąpiące się w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych oraz stykające się z odchodami zakażonych zwierząt. Krętki leptospirozy dobrze znoszą niską temperaturę, a nawet zamrażanie. W brudnej wodzie stojącej czy wilgotnej glebie mogą bez problemu przetrwać do kilku tygodni. Źródłem zakażenia jest mocz chorych zwierząt. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez uszkodzoną skórę.
Spis treści
- Objawy leptospirozy
- Powikłania leptospirozy
- Jak się wykrywa leptospirozę?
- Leczenie leptospirozy
- Jak się uchronić przed leptospirozą?
Objawy leptospirozy
Kiedy zarazki dostaną się do krwi głównymi objawami są:
- wysoka gorączka
- dreszcze
- bóle głowy, mięśni i stawów
- przekrwienie spojówek i błony śluzowej gardła
- opryszczka wargowa
- rumień skóry
- różnopostaciowa wysypka
Po wstępnych objawach gorączka spada i następuje przejściowa poprawa stanu zdrowia. Krętki znikają wtedy z krwiobiegu i zaczynają umiejscawiać w różnych narządach i tkankach, wywołując zmiany toksyczno-zapalne. Po pewnym czasie dochodzi do ponownego wzrostu gorączki, może wystąpić także tzw. żółtaczkowa postać choroby z ogniskami zapalnymi w wątrobie, nerkach, oponach mózgowo-rdzeniowych, sercu, czy płucach.
Powikłania leptospirozy
- uszkodzenie wątroby i nerek (zespół Weila), objawiający się żółtaczką oraz krwiomoczem, białkomoczem, pojawianiem się wałeczków w osadzie
- zapalenie naczyń, powodujące krwawienia z nosa, krwioplucie oraz wybroczyny na skórze
- zapalenie mięśnia sercowego
- zapalenie płuc
- ostra niewydolność oddechowa
- reakcja Jarischa-Herxheimera, pojawiająca się na skutek toksyn wydzielonych przez zabite antybiotykami bakterie (gorączka, bóle głowy, dreszcze, bóle mięśniowe i kostne, świąd, nudności i wymioty oraz wysypki skórne)
Jak się wykrywa leptospirozę?
Chorobę wykrywa się na podstawie objawów, wywiadu środowiskowego oraz badań bakteriologicznych i serologicznych.
Czytaj także:
Leczenie leptospirozy
Leczenie leptospirozy jest możliwe wyłącznie w szpitalu, na oddziałach obserwacyjno-zakaźnych. Stosuje się antybiotyki: penicylinę, tetracyklinę, chloramfenikolem lub cefalosporyny. Leczenie trwa nawet kilka tygodni. W przypadku znacznych uszkodzeń nerek niezbędne są hemodializy. Do śmierci może dojść z powodu niewydolności nerek i krwawień.
Jak się uchronić przed leptospirozą?
Aby nie dopuścić do zakażenia krętkami należy unikać pływania w zanieczyszczonej wodzie, która może być zakażona moczem zwierząt, zawsze nosić ochronną odzież oraz obuwie (dotyczy to osób pracujących w zawodach szczególnie narażonych na zakażenie), zachować szczególną ostrożność w czasie kontaktu z wodą z kanałów i ścieków, na podmokłych łąkach, podczas sianokosów lub w zakładach spożywczych.
Polecany artykuł: