Śmiertelność u osób zarażonych koronawirusem
COVID-19 bywa chorobą śmiertelną. Śmiertelność wśród zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 sięga na razie 3,4 procent. Najbardziej zagrożone są osoby starsze, cierpiące na choroby przewlekłe i mężczyźni.
Spis treści
- Koronawirus - analiza śmiertelności
- Koronawirus - dla kogo może być śmiertelny?
- Koronawirus - przypadki śmiertelne
- Dowiedz się więcej na temat koronawirusa:
Śmiertelność w przypadku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 nie jest tak spektakularna jak w przypadku epidemii SARS i MERS z początku wieku.
Koronawirus - analiza śmiertelności
Naukowcy z chińskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji, analizując przypadki zakażeń z Chin, odkryli, że śmiertelność wśród mężczyzn zarażonych koronawirusem wynosi średnio 2,8 procent, podczas gdy u kobiet jest zdecydowanie niższa - 1,7 procent. Przy czym wirus atakuje mężczyzn i kobiety w równym stopniu. Dobrze z choroba radzą sobie także starsze dzieci (powyżej 2 lat), u których przebieg choroby może być lżejszy.
Podobny mechanizm działał także w przeszłości. Już podczas pandemii hiszpanki zmarło więcej mężczyzn niż kobiet.
Z kolei w 2003 roku podczas epidemii SARS w Hongkongu wirus co prawda zainfekował więcej kobiet niż mężczyzn, ale według badań opublikowanych w „Annals of Internal Medicine” śmiertelność z powodu infekcji u mężczyzn była aż o 50 procent wyższa.
Taka sama sytuacja powtórzyła się podczas epidemii wirusa MERS, w wyniku której zmarło około 32 procent mężczyzn i 26 procent kobiet.
Z czego to wynika? Od dawna wiadomo, że kobiety lepiej radzą sobie z infekcjami wirusowymi. Ich odpowiedź immunologiczna w przypadku takiego zakażenia jest silniejsza niż u mężczyzn. Kobiety wytwarzają też silniejszą reakcję immunologiczną po szczepieniach (mają więcej przeciwciał), a ich organizmy lepiej "pamiętają" intruza i w związku z tym reagują sprawniej, gdy wirus znów zaatakuje.
#RazemPrzeciwKoronawirusowi
Koronawirus - dla kogo może być śmiertelny?
Jak podaje WHO w zbiorczej analizie przypadków zarażenia COVID-19, choroba najbardziej zagraża:
- osobom po 65. roku życia
- dzieciom, które nie ukończyły 2. roku życia
- osobom cierpiącym na choroby przewlekłe, z obniżoną odpornością, szczególnie – choroby płuc
- mężczyznom
Koronawirus - przypadki śmiertelne
Mapa zawiera dane przypadków potwierdzonych, podejrzeń zachorowań oraz zgonów, które są aktualizowanie w czasie rzeczywistym. Po kliknięciu w konkretne skupisko epidemii (czerwone punkty), w okienku wyświetla się liczba potwierdzonych zachorowań, zgonów i liczba osób wyleczonych.
Dowiedz się więcej na temat koronawirusa:
Więcej o koronawirusie z Chin