Jak się przygotować do szczepienia na COVID-19? Ekspert wyjaśnia
Jak przygotować się do szczepienia na COVID-19? Jak przebiega samo szczepienie, jakie efekty niepożądane mogą się po nim pojawić i jak je łagodzić? Kompleksowy materiał na ten temat - jako odpowiedź na krążące w sieci fake newsy - opracowało Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej.
Jak się przygotować do szczepienia na COVID-19? To pytanie zadaje sobie wiele osób, niezależnie od tego, czy zostaną zaszczepione szczepionką Pfizer BioNTech, Moderna czy AstraZeneca. Odpowiedzi szukają w internecie, natykając się przy okazji na mnóstwo niesprawdzonych informacji i fake newsów, o które w sieci nietrudno.
Dlatego Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej opracowało kompleksowy materiał w formie plakatu/ulotki do pacjentów podsumowujący zasady i wiedzę dotycząca szczepienia na Covid-19. - Na podstawie doświadczeń zespołów szczepiennych stworzyliśmy ten materiał, by odpowiadał on na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania – mówi profesor Agnieszka Mastalerz-Migas, Konsultant Krajowy Medycyny Rodzinnej i Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
- PTMR jest organem, który jest bardzo aktywny w edukacji do lekarzy. Szczepienia przeciwko Covid-19 to obecnie bardzo ważny temat, budzą wielkie nadzieje i wiele mamy w stosunku do nich oczekiwań, ale też temat budzący wiele pytań i wątpliwości pacjentów – mówi profesor Agnieszka Mastalerz-Migas.
Spis treści
- Jak przygotować się do szczepienia na COVID-19?
- Jakie objawy niepożądane mogą pojawić się po szczepieniu?
- Kiedy po szczepieniu na COVID-19 trzeba skontaktować się z lekarzem?
Jak przygotować się do szczepienia na COVID-19?
Masz już wyznaczony termin szczepienia? Eksperci z PTMR radzą, by przed wizytą zapoznać się z informacjami na temat preparatu, jakim zostaniesz zaszczepiony (taka informacja powinna być na skierowaniu, możesz ją również uzyskać w punkcie szczepień). Informacje na temat szczepionek na COVID-19, jakie zostały dopuszczone do obrotu w Polsce, dostępne są np. na stronie www.szczepienia.pzh.gov.pl. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
- w dniu szczepienia zjedz lekki posiłek
- na szczepienie zgłoś się punktualnie, koniecznie z dowodem osobistym.
- jeśli przyjmujesz leki, zażyj je
- zabierz dokumentację medyczną oraz listę aktualnie przyjmowanych leków
- ubierz się tak, by łatwo można było odsłonić górną część ramienia
Jakie objawy niepożądane mogą pojawić się po szczepieniu?
Eksperci z PTMR w przystępny sposób wyjaśnili również, jakie objawy niepożądane mogą pojawić się po szczepieniu - i co wtedy robić.
Najczęstsze objawy niepożądane po szczepionce na COVID-19 to:
- ból, obrzęk, zaczerwienienie w miejscu wkłucia
- osłabienie i złe samopoczucie
- ból głowy, zawroty
- bóle mięśni i stawów
- dreszcze, gorączka
- powiększenie węzłów chłonnych
- odczyny alergiczne
Silny ból i gorączkę powyżej 38,5 st. C można łagodzić niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi na bazie ibuprofenu lub paracetamolu.
Kiedy po szczepieniu na COVID-19 trzeba skontaktować się z lekarzem?
Może się zdarzyć, że objawy niepożądane po szczepieniu na COVID-19 będą na tyle silne, że niezbędny będzie kontakt z lekarzem.
Konsultacja z lekarzem jest konieczna, gdy:
- gorączka jest wyższa niż 38,5 st C lub nie ustępuje po środkach przeciwgorączkowych
- obrzęk lub zaczerwienienie w miejscu wkłucia zwiększy się po upływie 24 godzin
- wystąpią objawy sugerujące infekcję COVID-19 (np. utrata węchu i smaku). W wyniku szczepienia nie można się zarazić, gdyż szczepionka nie zawiera żywego wirusa - do infekcji mogło dojść natomiast jeszcze przez wytworzeniem przeciwciał w wyniku szczepienia
- pojawią się inne niepokojące objawy niepożądane, które nie ustępują po 72 godzinach.
Porady eksperta