Jak można zarazić się gruźlicą?
Zarazić się gruźlicą może każdy z nas. Gruźlica jest chorobą, która nadal występuje na całym świecie. O nowych przypadkach zachorowań na gruźlicę możemy usłyszeć co jakiś czas w mediach. Jak uchronić się przed tą chorobą i zminimalizować ryzyko zarażenia się gruźlicą?
Spis treści
- Jak można zarazić się gruźlicą?
- Trzy drogi przenoszenia prątków gruźlicy
- Czy powróci epidemia gruźlicy? [WIDEO]
- Jak NIE MOŻNA zarazić się gruźlicą?
- Jak uniknąć zarażenia gruźlicą?
- Kto jest narażony na zachorowanie na gruźlicę?
Zarażenie się gruźlicą jest dość łatwe, ale nie tak łatwe jak złapanie kataru. Zdaniem ekspertów ryzyko zarażenia się gruźlicą wynosi 50 procent, gdy pracujesz z osobą prątkującą 8 godzin dziennie przez pół roku lub 24 godziny dziennie przez 2 miesiące. Gruźlica rozwija się jednak tylko u ok. 10 proc. osób, do których organizmu wniknęły prątki gruźlicy, pozostałe osoby mogą być nosicielami prątka gruźlicy i przez całe życie na nią nie zachorować.
Jak można zarazić się gruźlicą?
Gruźlicę wywołują Gram-dodatnie bakterie tlenowe (Mycobacterium tuberculosis) zwane pałeczkami lub prątkami. Po przedostaniu się bakterii do organizmu choroba rozwija się u ok. 10 proc. zakażonych. Gruźlica szerzy się zazwyczaj drogą kropelkową, choć do zarażenia może dojść także drogą pokarmową i przez dotyk.
Trzy drogi przenoszenia prątków gruźlicy
- droga kropelkowa - osoba chora rozsiewa bakterie, gdy kaszle lub kicha, co ułatwia prątkom dostanie się do nowego organizmu
- droga pokarmowa - zarażasz się np. pijąc zakażoną wodę lub nieprzegotowane mleko od zakażonych gruźlicą krów - prątki w wodzie, mleku i mięsie giną podczas gotowania i pasteryzacji
- przez skórę - narażone na takie zakażenie są osoby, które kaleczą się podczas pracy np. w prosektoriach lub rzeźniach
Czy powróci epidemia gruźlicy? [WIDEO]
Jak NIE MOŻNA zarazić się gruźlicą?
Gruźlicą nie zarazisz się przez podanie ręki, ani – jeśli skrupulatnie przestrzegasz zasad higieny (wyparzasz naczynia, wygotowujesz bieliznę i ręczniki, odkażasz przedmioty, z którymi chory miał bezpośredni kontakt). Zawsze należy pamiętać, że prątki są niezwykle odporne, w kurzu czy glebie mogą przetrwać kilka lat. Szybko jednak giną pod wpływem słońca.
Jak uniknąć zarażenia gruźlicą?
Aby zmniejszyć szansę na zarażenie gruźlicą należy w miarę możliwości unikać osób kaszlących i kichających, a także źle wentylowanych pomieszczeń. Trzeba wystrzegać się kupowania nabiału i mięsa na bazarze, jeśli pochodzą one od nieznanych producentów. Należy także wzmacniać swoją odporność ogólną, gdyż zachorowanie w dużej mierze zależy od stanu zdrowia i sposobu odżywiania.
Kto jest narażony na zachorowanie na gruźlicę?
W grupie osób narażonych na zarażenie gruźlicą są zwłaszcza dzieci pomiędzy 10. a 15. rokiem życia, osoby starsze, niedożywione lub często odchudzające się, nadużywające alkoholu, narkotyków, diabetycy, wrzodowcy, palacze i bezdomni.
Porady eksperta