Jak leczy się osoby zakażone koronawirusem?

2020-03-12 14:44

Póki co na koronawirusa SARS-CoV-2 nie ma lekarstwa, nie znaczy to jednak, że lekarze są całkowicie bezradni – większość zainfekowanych wraca do zdrowia. Jakie leki stosuje się podczas infekcji COVID-19?

Jak leczy się osoby zakażone koronawirusem?
Autor: Getty Images Lek na koronawirusa póki co nie istnieje, ale nie oznacza to, że chorzy nie dostają żadnej pomocy.

Spis treści

  1. Lek na koronawirusa: jakie leki dostają chorzy?
  2. Lek na koronawirusa: zalecenia WHO
  3. Lek na koronawirusa: nowe substancje są badane

Epidemia koronawirusa z Chin zatacza coraz większe kręgi, a w Polsce z dnia na dzień rośnie liczba osób zainfekowanych wirusem. Jednak na chorobę COVID-19 – podobnie zresztą jak na wiele innych infekcji wirusowych – póki co nie ma jednego leku, który szybko zwalczyłby objawy, choć naukowcy poszukują substancji leczniczych, mogących hamować namnażanie się wirusa i w ten sposób powstrzymać chorobę. 

Lek na koronawirusa: jakie leki dostają chorzy?

W jaki zatem sposób leczone są osoby, u których stwierdzono koronawirusa? Podobnie jak w przypadku innych infekcji wirusowych, w większości przypadków leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów, takich jak gorączka, kaszel, duszności, a w ciężkich przypadkach również na wspomaganiu oddychania i utrzymaniu funkcji życiowych.

W trakcie leczenia wykorzystywane są środki przeciwgorączkowe, leki na kaszel, pacjenci mają również zalecenie, by odpoczywać i przyjmować dużo płynów. U osób, u których z powodu infekcji doszło do powikłań, takich jak problemy z oddychaniem, stosowana jest tlenoterapia, a w przypadkach bardzo ciężkich – respirator.

Wytyczne w takich przypadkach sprowadzają się do stosowania takich metod leczenia, które wspierają ważne funkcje narządów. Chorzy pacjenci przebywają w izolacji, ponieważ tylko w ten sposób można uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego też osoby chorujące na COVID-19 leczone są szpitalnie, na oddziałach zakaźnych. 

Lek na koronawirusa: zalecenia WHO

Póki co nie wiadomo, który lek mógłby skutecznie pokonać koronawirusa. Wiadomo natomiast, co skuteczne nie jest. Wśród takich substancji WHO na swojej stronie wymienia przede wszystkim antybiotyki. I ostrzega:  „Antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, działają tylko na infekcje bakteryjne. 

COVID-19 jest wywoływany przez wirusa, więc antybiotyki nie działają. Antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegania lub leczenia COVID-19. Powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza w leczeniu infekcji bakteryjnej”.

Eksperci organizacji nie zalecają również samoleczenia – podejrzewając u siebie infekcję COVID-19 należy skontaktować się z najbliższą stacją inspektoratu sanitarnego.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Lek na koronawirusa: nowe substancje są badane

Choć obecnie nie ma żadnych leków na koronawirusa, które zostałyby oficjalnie zatwierdzone, prace nad takimi substancjami trwają. Kilka z nich wydaje się bardzo obiecujących.

Jednym z takich preparatów jest remdeswir, który może blokować aktywność enzymu, ważnego dla powielania się wirusa (co udowodniono w badaniach, których wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie „Journal of Biological Chemistry”). Co więcej, wstępne badania sugerują, że lek ten może również okazać się skuteczny w leczeniu infekcji wywołanej przez wirus Ebola.

Potencjalnym lekiem przeciw infekcji COVID-19 może być również chlorochina, stosowana obecnie w leczeniu malarii i chorób autoimmunologicznych – badania wykazały, że ma ona działanie przeciwwirusowe i modulujące odporność. Jak wykazały testy kliniczne, które przeprowadzono w Chinach, podawanie doustne chlorochiny w dawce 500 mg przez 10 dni hamuje zaostrzanie się zapalenia płuc i skraca czas trwania infekcji. Testowane są również inne terapie, w tym kombinacje leków stosowanych w trakcie kuracji przeciw wirusowi HIV

Więcej o wirusie z Chin