Grypa a przeziębienie. Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Jakie objawy?
Czym różni się przeziębienie od grypy? To tylko z pozoru trudne pytanie. Co prawda obie choroby wywołują wirusy, obie są niebezpieczne ze względu na możliwość wystąpienia powikłań, ale łatwo je odróżnić, jeśli zna się ich objawy i przebieg. Sprawdź, jakie są różnice między grypą a przeziębieniem, a będziesz wiedzieć, jakie zastosować leczenie.
Spis treści
- Przeziębienie a grypa. Jak atakują wirusy?
- Jak odróżnić grypę od przeziębienia?
- Grypa a przeziębienie - różnice [TABELA]
- Objawy grypy i przeziębienia
- Przeziębienie: objawy i leczenie
- Grypa: objawy i leczenie
Grypa i przeziębienie - to dwie różne choroby zakaźne. Choć mają nieco podobne objawy, to jednak wywołują je inne wirusy (w przypadku grypy - wirus grypy, który co roku mutuje się i jest oznaczany symbolami A, B lub C, a w przypadku przeziębienia - to około 200 wirusów: paragrypy, rhinowirusy, wirusy RS i adenowirusy).
Przeziębienie a grypa. Jak atakują wirusy?
Gdy nadchodzi sezon zachorowań (to zwykle czas od listopada do marca), zarówno wirusy przeziębienia jak i grypy unoszą się w powietrzu, osadzają się na rękach i przedmiotach wokół chorego. Bardzo łatwo przenoszą się drogą kropelkową, tzn. przez nos i usta, albo przez bezpośredni kontakt.
Wystarczy stanąć w autobusie przy zakatarzonej osobie, dotknąć zainfekowanej klamki, słuchawki telefonicznej lub napić się ze wspólnego kubka, żeby się zarazić. Nic więc dziwnego, że niektórzy łapią w sezonie przeziębienie nawet kilka razy. Gdy wirusy znajdą się w nabłonku dróg oddechowych, zaczynają intensywnie się rozmnażać, uszkadzając lub niszcząc jego rzęski.
Jeśli organizm jest osłabiony, np. w wyniku stresu, niewyspania, złego odżywiania czy przemarznięcia, pojawiają się typowe objawy stanu zapalnego, np. drapanie w gardle, kaszel, katar. Z błahym przeziębieniem nie trzeba od razu biec do lekarza. Jednak nie znaczy to, że masz czekać, aż dolegliwości same miną. Wirusy wywołują w organizmie stan zapalny, na skutek czego pojawiają się uciążliwe objawy. Zwalczając stan zapalny można zapobiec nasileniu się objawów i skrócić czas ich trwania.
Jak odróżnić grypę od przeziębienia?
Grypa ma nagły początek, przeziębienie rozwija się powoli. Przy grypie gorączka przekracza 39 st. C, przy przeziębieniu nie przekracza 38. Katar w przypadku grypy pojawia się niezwykle rzadko - za to jest nieodłącznym towarzyszem przeziębienia.
Grypa a przeziębienie - różnice [TABELA]
GRYPA |
PRZEZIĘBIENIE |
|
Przebieg |
początek jest nagły i ostry |
rozwija się powoli |
Temperatura |
wysoka - nawet powyżej 39 st. C |
nie przekracza 38 st. C |
Objawy |
|
|
Okres inkubacji wirusa |
ok. 2 dni; nasilenie objawów przypada na 2-3 dzień choroby; grypa trwa co najmniej tydzień i jeszcze przez dłuższy czas może utrzymywać się uczucie osłabienia |
4-14 dni, dlatego dolegliwości narastają znacznie wolniej |
Powikłania |
mogą się pojawić zwłaszcza po nieleczonej grypie; bywają poważne, np. zapalenie płuc, mięśnia sercowego, opon mózgowo-rdzeniowych |
na ogół nie ma powikłań, jednak gdy za infekcję odpowiedzialne są adenowirusy - może dojść do zapalenia spojówek |
Objawy grypy i przeziębienia
Często zdarza się, że mylimy przeziębienie z grypą. Jednak to nie to samo i warto o tym pamiętać. Zwłaszcza że konsekwencje zaniedbania leczenia grypy i powikłania tej choroby mogą nawet zagrażać życiu. Poniżej opisujemy różnice, dzięki którym łatwiej ocenić co nam dolega, są to wyłącznie wskazówki, o diagnozie decyduje lekarz, zawsze. Warto podkreślić, że grypa w ciąży to zagrożenie nie tylko dla matki, ale i dziecka.
Przeziębienie: objawy i leczenie
Najpierw kręci cię w nosie, masz sucho w gardle, pokasłujesz. Dolegliwości powoli narastają. Dzień, dwa później z nosa się leje, kichasz, obrzęknięta śluzówka utrudnia oddychanie, kaszlesz, możesz mieć stan podgorączkowy. Przeziębienie tym różni się od innych infekcji dróg oddechowych, że ma łagodniejszy przebieg. Po 3-4 dniach domowej kuracji ustępuje bez śladu.
- Jak pokonać przeziębienie?
Wypoć się. Jeśli zrobisz to od razu, gdy poczujesz, że zaczyna cię coś brać, nie dopuścisz do rozwoju choroby. Bo podnosząc temperaturę ciała, zahamujesz mnożenie się wirusów. Najprostszym sposobem na rozgrzanie jest gorąca herbata z sokiem malinowym, miodem i cytryną albo imbirem. Potem weź gorącą kąpiel, możesz dodać do wody kilka kropli olejku eukaliptusowego lub sosnowego (aromatyczna para udrożni drogi oddechowe).
Natrzyj klatkę piersiową jakimś preparatem rozgrzewającym, włóż ciepłą piżamę, wełniane skarpety i połóż się do łóżka. Używaj nawilżaczy powietrza, pij 2-3 litry płynów dziennie.
Przegrzane i suche powietrze zwiększa dolegliwości: drapanie w gardle, zatykanie nosa. Ponadto wysuszona śluzówka jest bardziej podatna na zakażenia bakteryjne.
Wodnisty katar i uczucie zatkanego nosa złagodzą inhalacje z soli kuchennej (odblokują nos i ułatwią pozbycie się wydzieliny). Pomogą także krople, żele czy sztyfty z miętą, olejkami eterycznymi obkurczające śluzówkę i łagodzące stan zapalny. Jednak nie wolno ich stosować dłużej niż 2-3 dni, bo mogą wywołać polekowe zapalenie błony śluzowej nosa.
Natomiast drapanie w gardle i suchy kaszel złagodzi częste płukanie gardła roztworem soli kuchennej (łyżeczka na szklankę wody) lub naparem z rumianku, ssanie cukierków ziołowych o działaniu przeciwzapalnym. Dobre efekty przynosi popijanie naparu z siemienia lnianego (łyżeczka zmielonych ziaren na pół szklanki wody).
Gdy kaszel zaczyna być wilgotny, sięgnij po syrop wykrztuśny, który przyśpiesza oczyszczanie dróg oddechowych, nie dopuszczając do rozwoju zakażenia bakteryjnego.
Objawy przeziębienia warto też leczyć środkami wieloskładnikowymi na przeziębienie i grypę, które pozwolą szybko poczuć się lepiej. Mają one działanie przeciwzapalne, w ich składzie jest np. kwas acetylosalicylowy.
Grypa: objawy i leczenie
Początek grypy jest z reguły nagły i ostry. Dreszcze, łamanie w kościach, ból głowy i mięśni, ból i drapanie w gardle, wysoka gorączka (zwykle powyżej 39 st. C) – to typowe objawy. Masz suchy kaszel, niekiedy katar, nudności, biegunkę.
Czasami grypa ma łagodny przebieg, ale i wtedy potrafi zostawić ślad w postaci powikłań. Do najczęstszych należy zapalenie płuc, oskrzeli, ucha środkowego, ale może też dojść do zapalenia mięśnia sercowego. Grypa sama nie minie. Dlatego w razie wystąpienia objawów, które mogą ją zwiastować, wezwij lekarza.
- Jak pokonać grypę?
Grypę bez powikłań trzeba po prostu wyleżeć. Pomogą babcine sposoby – herbatki z lipy, maliny, czarnego bzu, mleko z masłem i miodem, gorący rosół z kury, które nie tylko rozgrzewają i mobilizują układ odpornościowy do działania, ale łagodzą dolegliwości, zapobiegają odwodnieniu organizmu i pomagają rozrzedzić wydzielinę gromadzącą się w oskrzelach.
Ulgę przynosi nacieranie klatki piersiowej i pleców rozgrzewającymi preparatami.
Na ból gardła i kaszel pomogą pachnące inhalacje z łyżeczki tymianku, szałwii i rumianku (wdychaj parę nosem i pomału wydychaj ustami). Zabieg powtórz 2-3 razy dziennie.
Doskonały na suchy kaszel jest syrop z cebuli. Obierz i pokrój w plasterki dużą cebulę. Ułóż w słoiku, przesypując cukrem. Gdy puści sok, przeciśnij przez gazę, wstaw do lodówki. Co 3 godziny pij po łyżce.
Jeżeli zdążyła dołączyć się infekcja bakteryjna, trzeba będzie brać antybiotyk. Leczenie grypy bez powikłań trwa tydzień, ale osłabienie może ciągnąć się nawet kilka tygodni.
Porady eksperta