Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF)

2018-01-17 12:37

Gorączka krwawiących oczu, czyli gorączka krymsko-kongijska, to bardzo groźna choroba wywoływana przez wirus CCHF. Ze względu na brak szczepionki na gorączkę krwawiących oczu, choroba ta jest wysoce śmiertelna. Jakie są przyczyny i objawy gorączki krwawiących oczu (krymsko-kongijskiej)? Na czym polega leczenie?

Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF)
Autor: Thinkstockphotos.com Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF)

Spis treści

  1. Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF) - przyczyny. Jak można się zarazić?
  2. Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF) - objawy
  3. Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF) - leczenie
  4. Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF) - jak można zapobiec zakażeniu?

Gorączka krwawiących oczu, inaczej gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, jest niebezpieczną, śmiertelną chorobą wirusową. Pierwszy raz ta gorączka krwotoczna zanotowana została w 1944 roku na Krymie, a następnie w 1969 w Kongo. Gorączka krwawiących oczu ma charakter endemiczny w Afryce, na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Azji. Wirus ten występuje również na obszarze Kazachstanu i Uzbekistanu, Pakistanu. W 2016 roku stwierdzono także występowanie tej choroby w Hiszpanii.

W ostatnim czasie niestety znów odnotowano przypadki zarażenia tym niebezpiecznym wirusem. W styczniu 2018 roku w Ugandzie na gorączkę krwawiących oczu zmarła 9-letnia dziewczynka. Mieszkańcy Afryki boją się wybuchu epidemii, gdyż śmierć dziewczynki nie jest jedynym przypadkiem w tym regionie. W grudniu 2017 roku w Sudanie Południowym na gorączkę krymsko-kongijską zmarły 3 osoby. Jednak lokalny inspektor ds. zdrowia, Dr Badru Sesimba, zapewnia, że próbki krwi dziewczynki zostały wysłane do Państwowego Instytutu Badań w Ugandzie. Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz sudańskie Ministerstwo Zdrowia badają obecnie około 60 osób, u których podejrzewa się możliwość zarażenia tym wirusem.

Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF) - przyczyny. Jak można się zarazić?

Gorączkę krwawiących oczu wywołuje wirus CCHF (Crimean-Congo hemorrhagic fever), który przenoszą kleszcze (głównie z rodzaju Hyalomma). Wirusem można się zarazić nie tylko drogą odkleszczową, lecz także przez kontakt z tkankami, krwią oraz płynami ustrojowymi osoby zarażonej. Do zarażenia może dojść także podczas kontaktu z zakażonymi zwierzętami oraz mięsem.

Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF) - objawy

Gorączka krwawiących oczu jest ciężką chorobą, której objawy są podobne do objawów grypy. U osób zarażonych pojawiają się nagle symptomy, takie jak:

Po około 2-3 dniach mogą wystąpić również krwawe wymioty i biegunki, krwawienie z układu pokarmowego, wylewy do błon śluzowych (m.in. oczu), krwawienie z nosa.

WARTO WIEDZIEĆ - Hemolakria, czyli krwawe łzy

Charakterystycznym objawem jest także pojawienie się wysypki, przekształcającej się w wybroczyny, które również mogą zacząć krwawić. Krwawienia wynikają przede wszystkim z uszkodzenia i wzrostu przepuszczalności drobnych naczyń krwionośnych. Po około 2-4 dniach możliwe jest wystąpienie stanów depresyjnych oraz dezorientacji.

U osób ciężko chorych, w 5. dniu zakażenia może dojść do:

Śmiertelność gorączki krymsko-kongijskiej u osób hospitalizowanych wynosi 40 proc. Śmierć następuje po około dwóch tygodniach. W przypadku pacjentów powracających do zdrowia, ich stan poprawia się po około 9 dniach od wystąpienia choroby.

Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF) - leczenie

Leczenie gorączki krymsko-kongijskiej jest objawowe. Polega na leczeniu wtórnych zakażeń oraz na utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej organizmu. Zauważono również pozytywnie działanie stosowania rybawiryny w walce z wirusem. Korzystne jest zarówno dożylne, jak i doustne podawanie leku.

Gorączka krwawiących oczu (krymsko-kongijska, CCHF) - jak można zapobiec zakażeniu?

Do tej pory nie wynaleziono szczepionki przeciw wirusowi wywołującemu gorączkę krwawiących oczu. W celu uniknięcia zakażenia zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w krajach narażonych na występowanie wirusa CCHF. W celu zapobiegania ukąszeniom przez kleszcze, należy stosować wszelkiego rodzaju środki odstraszające owady oraz wybierać odzież wierzchnią, zakrywającą miejsca narażone na ukąszenia. Zaleca się również zachowanie zasad higieny i unikania kontaktu z krwią oraz płynami ustrojowymi zarażonych zwierząt lub ludzi.

O autorze
Weronika Rumińska
Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji redaktorsko-wydawniczej na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowania związane z pracą redaktora rozwijała już w trakcie studiów magisterskich, czynnie współpracując z serwisem Poradnikzdrowie.pl na ścieżce redaktorskiej i social mediów. Prywatnie miłośniczka dobrego kryminału oraz jeździectwa.