Czy sepsa (posocznica) jest zaraźliwa? Czy sepsą można się zarazić?
Pytanie o to, czy sepsa, nazywana też posoczniczą, jest zaraźliwa, nie powinno dziwić. Posocznica budzi niepokój, bo rozprzestrzenia się błyskawicznie, prowadząc do nieodwracalnych, zagrażających życiu zmian: niszczy naczynia krwionośne, prowadzi do powstawania zatorów, uszkadza układ oddechowy, bywa, że kończy się śmiercią. Sprawdźmy więc, czy sepsa jest zaraźliwa i czy można się przed nią obronić.
Spis treści
Na pytanie: czy sepsa (posocznica) jest zaraźliwa, może być tylko jedna odpowiedź: nie, sepsa nie jest zaraźliwa. Dlaczego? Bo sepsa to określenie dotyczące objawów chorobowych towarzyszących uogólnionemu zakażeniu, które może być spowodowane przez wirusy, bakterie lub grzyby.
Sepsa: można zarazić się chorobą, która ją wywoła
Sepsą nie można się zarazić, ale można się zarazić chorobą zakaźną, która w pewnych określonych warunkach może wywołać objawy sepsy. Do chorób, które mogą doprowadzić do pojawienia się sepsy, należą:
- meningokoki
- gronkowce
- pneumokoki
- paciorkowce
- E. coli
- Candida albicans
- wirusy wywołujące gorączki krwotoczne
Sepsa: zapobieganie
Nie ma szczepionki przeciwko sepsie, ale są szczepionki przeciwko niektórym bakteriom, które mogą powodować sepsę, np. przeciwko meningokokom lub pneumokokom.
- nie zaniedbuj leczenia stanów zapalnych – zęba, migdałków, przeziębień
- nie nadużywaj antybiotyków i nie stosuj ich na własną rękę
- dbaj o wzmocnienie odporności
- rozważ możliwość zaszczepienia się przeciw niektórym bakteriom wywołującym sepsę
Więcej na temat sepsy:
Sepsa u dzieci: czy sepsa w przedszkolu i szkole jest groźna?SEPSA: objawy, przyczyny, leczenieMeningokokiPneumokoki
Porady eksperta