Czy komary przenoszą choroby? Dirofilarioza i leiszmanioza to choroby przenoszone przez komary

2019-07-25 11:27

Komary w Polsce przenoszą dirofilariozę i leiszmaniozę. Według specjalistów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego te egzotyczne choroby mogą być przenoszone przez komary z psów na człowieka. U ludzi rzadko dochodzi do zakażeń, ponieważ na dirofilariozę i leiszmaniozę narażone są głównie zwierzęta. Sprawdź, jak groźne są choroby przenoszone przez komary?

Dirofilarioza - tym może cię poczęstować komar
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Dirofilarioza. Komar przenosi pasożyta wywołującego chorobę

Spis treści

  1. Choroby przenoszone przez komary - dirofilarioza
  2. Choroby przenoszone przez komary - leiszmanioza
  3. Choroby przenoszone przez komary - malaria
  4. Choroby przenoszone przez komary - gorączkę Denga
  5. Choroby przenoszone przez komary - żółta febra
  6. Choroby przenoszone przez komary - gorączka zika
  7. Choroby przenoszone przez komary - japońskie zapalenie mózgu
  8. Czy olejek waniliowy odstrasza meszki komary? [WIDEO]

Choroby przenoszone przez komary - dirofilarioza

Dirofilarioza u ludzi

Dirofilarioza to choroba wywoływana przez pasożyta Dirofilaria immitis, która występuje w Europie Południowej, Ameryce Północnej, Australii oraz na południowo-wschodnich obszarach Azji. Na dirofilariozę chorują zazwyczaj mieszkańcy krajów, gdzie pasożyty występują powszechnie, czyli w krajach egzotycznych. W Polsce rzadko dochodzi do zakażeń u ludzi. Nawet jeśli pasożyt wniknie do organizmu człowiek, jest zwalczany przez jego układ odpornościowy.

W Polsce występuje także jeszcze inna odmiana pasożyta - Dirofilaria repens,który zagnieżdża się tylko pod skórą. Pasożyt, w celu szukania miejsca zagnieżdżenia, może krążyć pod naszą skórą nawet przez kilka miesięcy. Obecność pasożyta zdradza guzek na skórze o średnicy ok. 2 cm. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu pasożyta.

Dirofilarioza u psów

Dirofilarioza w Polsce najczęściej występuje u psów, które przebywały za granicą, gdzie zostały zakażone pasożytem. Choroba polega na lokalizowaniu się larw pasożytów pod skórą lub w okolicach serca zwierzęcia. Tam dojrzewają i osiągają wielkość nawet do 30 cm. Rozwój choroby trwa od kilka miesięcy do kilku lat i jej objawami są:

  • brak chęci do wysiłku fizycznego
  • utrata masy ciała
  • kaszel

Aby się dowiedzieć, czy pies został zakażony dilofiraliozą, należy wykonać USG pnia tętnicy płucnej lub badania serologiczne. Leczenie tej egzotycznej u psa jest skomplikowane i może stanowić zagrożenie dla życia zwierzęcia. Nieleczona choroba prowadzi do śmierci zwierzęcia.

Choroby przenoszone przez komary - leiszmanioza

Leiszmanioza to choroba, która do niedawna była przenoszona przez moskity w krajach Ameryki Południowej, Afryki i Azji Zachodniej.

Wyróżniamy trzy odmiany choroby:

  • leiszmanioza trzewna (tzw. czarna febra lub gorączka dum-dum) – jest jedną z najgroźniejszych odmian leiszmaniozy. Owady przenoszące te chorobę najczęściej atakują w Indiach i Brazylii
  • leiszmanioza skórna (tzw. biały trąd) – występuje w krajach Bliskiego Wschodu oraz w Ameryce Południowej (najczęściej Brazylii i Peru)
  • leiszmanioza skórno-śluzówkowa - to choroba, na którą zapadają mieszkańcy Boliwii, Brazylii i Peru

Leiszmanioza u ludzi

W Polsce leiszmaniozę stwierdza się najczęściej u turystów wracających z tych egzotycznych rejonów świata lub u urlopowiczów, którzy spędzili wakacje nad Morzem Śródziemnym, ponieważ leiszmaniozę spotyka się także w Europie Południowej. U pacjentów z tą chorobą najczęściej się obserwuje szare zabarwienie skóry lub liczne owrzodzenia. Na szczęście choroba przenoszona z zakażonego psa na ludzi jest bardzo rzadko.

Leiszmanioza u psów

W ostatnich latach w Polsce komary przenoszące leiszmaniozę coraz częściej atakują psy i powodują u nich:

  • zapalenie wątroby
  • dysfunkcję układu pokarmowego
  • choroby oczu
  • zapalenie kości i stawów
  • zaburzenie pracy nerek (co zazwyczaj prowadzi do śmierci zwierzęcia)

Leiszmanioza u psów leczenie i profilaktyka

Nie opracowano szczepionki na leiszmaniozę, w związku z tym jedynym sposobem zapobiegania tej chorobie jest unikanie siedlisk komarów, np. parkach i na terenach podmokłych i spryskiwanie zwierząt środkami odstraszającymi komary.

W celu leczenia leiszmaniozy stosuje się kurację antybiotykową. Nieleczona leiszmanioza powoduje śmierć.

>>Nie przegap

Choroby przenoszone przez komary - malaria

Malaria to choroba pasożytnicza wywołana u człowieka przez pierwotniaki z rodzaju Plasmodium (zarodziec). Pasożyty są przenoszone na człowieka przez samice komarów z rodzaju Anopheles (widliszek). Charakteryzuje się napadami zimniczymi: narastająca gorączka (40°C i więcej) z nasilającymi się dreszczami, po paru godzinach szybki jej spadek, z bardzo obfitymi potami, osłabieniem, po krótkim śnie poczucie niemal pełnego zdrowia.

Choroby przenoszone przez komary - gorączkę Denga

Gorączka denga, znana także jako "breakbone fever", należy do grupy gorączek krwotocznych - grupy chorób, których wspólną cechą jest występowanie skazy krwotocznej. Denga występuje w gorącej strefie klimatycznej Azji Południowo-Wschodniej, Afryki Subsaharyjskiej, Ameryki Środkowej i Południowej oraz na wyspach Oceanii. Chorobę wywołuje wirus dengi z grupy Flaviviridae. Wirus dostaje się do organizmu tylko w wyniku ukąszenia przez komary Aedes aegypti (komar egipski), rzadziej inne komary rodzaju Aedes.

Choroby przenoszone przez komary - żółta febra

Żółta febra to jest wywoływana przez wirusy z rodziny Flaviviridae. Jest przenoszona poprzez ukąszenie zakażonego wirusami komara z rodzaju Aedes, Haemagogus lub Sabethes. Występuje w takich rejonach świata, jak: Afryka, Ameryka Poludniowa i Środkowa. Wśród ciężkich powikłań wymienia się uszkodzenie wątroby i nerek oraz krwawienia z przewodu pokarmowego (gorączka krwotoczna).

Choroby przenoszone przez komary - gorączka zika

Wirus zika (ZIKV) wywołuje chorobę tropikalną o nazwie gorączka zika. Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukłucia komarów należących do gatunków Aedes africanus, Aedes aegypti i Aedes albopictus - przenosicieli (wektorów) wirusa. Zakażenie wirusem zika jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ może doprowadzić do małogłowia płodu. Może również powodować zespół Guillaina-Barrego, który objawia się paraliżem. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że wirus zika rozprzestrzeni się na wszystkie kraje Ameryki, oprócz Kanady i Chile.

Choroby przenoszone przez komary - japońskie zapalenie mózgu

Japońskie zapalenie mózgu jest chorobą zakaźną typową dla krajów Dalekiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej. Choroba wywoływana jest przez neurotropowego wirusa należącego do rodziny Flaviviridae (do której należą też wirusy dengi, żółtej gorączki, gorączki Zachodniego Nilu, czy naszego rodzimego kleszczowego zapalenia mózgu) zaliczanego do arbowirusów, którego przenoszą komary z rodzaju Culex i Aedes np. Aedes japonicus. W ogromnej większości przypadków – powyżej 95% – japońskie zapalenie mózgu przebiega bezobjawowo, albo są to łagodne, grypopodobne objawy, takie jak m.in.: gorączka, ból głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe - szczególnie u dzieci, ból przy oddawaniu moczu (dyzuria), nudności, wymioty.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Czy olejek waniliowy odstrasza meszki komary? [WIDEO]