Choroba legionistów może prowadzić do śmierci. Ekspert: zarazisz się nawet pod prysznicem
Podczas wakacji chcemy odpocząć, a nie zamartwiać się potencjalnym zagrożeniem. Ale nawet podczas urlopu należy zachować ostrożność, choć zagrożenie w postaci niebezpiecznych bakterii, może czaić się także w domowej łazience. Na co należy uważać i jak chronić się przed chorobą legionistów?
Choroba legionistów, czyli legioneloza, to choroba zakaźna wywołana przez bakterię Legionella, odkryta stosunkowo niedawno. Schorzenie może powodować zapalenie płuc i łatwo się nią zarazić, szczególnie latem. O tym, na co zwrócić uwagę, mówi mikrobiolog z University of Reading dr Simon Clarke.
Ekspert wyjaśnia, gdzie można się zarazić
Mikrobiolog nie ma dobrych wiadomości. Dr Clarke zaznacza, że bakterie wywołujące legionelozę, można znaleźć prawie wszędzie. - Złożona instalacja wodno-kanalizacyjna, głowice prysznicowe, wanny z hydromasażem i ozdobne fontanny. Znaleziono je nawet w butelkach do spryskiwaczy samochodowych wypełnionych wodą z kranu zamiast detergentem do spryskiwaczy – wymienia ekspert.
Systemy klimatyzacji, które nie używają wody takie jak te znajdujące się w autach, nie stanowią problemu – zaznacza specjalista i jednocześnie dodaje, że "zagrożeniem są złożone systemy klimatyzacji, które mogą czasem ulec zanieczyszczeniu". Zazwyczaj bakterie rozwijają się w dużych budynkach, np. hotelach albo biurowcach, a ciepło sprzyja ich rozwojowi.
Jakie są objawy choroby legionistów?
Objawy choroby legionistów obejmują przede wszystkim ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, kaszel. Choroba może rozwinąć się u każdego poprzez wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może również dojść np. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą.
Pierwsze objawy choroby legionistów mogą pojawiać się po okresie inkubacji, który trwa od 2 do 10 dni. Symptomy choroby mogą obejmować:
- gorączkę,
- biegunkę,
- dezorientację,
- bóle mięśni,
- bóle głowy,
- zaburzenia świadomości.
Na rozwój schorzenia bardziej narażone są osoby z osłabionym układem odpornościowym jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy niewydolność nerek, palacze, osoby powyżej 45. roku życia, pacjenci zmagający się z chorobami płuc, osoby uzależnione, cierpiące na cukrzycę. Można także wyróżnić pozapłucne postacie schorzenia. Łagodna zwana jest gorączką Pontiac. W ciężkiej postaci może pojawić się sepsa lub zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego.
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę legionistów?
Ryzyko choroby legionistów można zmniejszyć poprzez czyszczenie głowic prysznicowych w domu. Jeśli posiadamy krany, z których nie korzystaliśmy ostatnio, przed użyciem powinno się je przepłukać pod bieżącą wodą przez kilka minut, a płukanie powtarzać co dwa tygodnie. Groźne bakterie czyhają także w wannach z hydromasażem, dlatego podczas sprzątania, należy regularnie je opróżniać, czyścić oraz dezynfekować.