Brazylijska gorączka krwotoczna: przyczyny, objawy, leczenie
Brazylijska gorączka krwotoczna to choroba wirusowa, o której wciąż mało wiemy - opisano tylko kilka przypadków zachorowania. Jakie są przyczyny wystąpienia tej gorączki krwotocznej? Jakie daje objawy ta zoonoza? I czy znamy sposób leczenia brazylijskiej gorączki krwotocznej?
Spis treści
Brazylijska gorączka krwotoczna wywoływana jest przez RNA wirus Sabiá (SABV), którego zaliczamy do arenawirusów Nowego Świata (kompleks Tacaribe). Jego nosicielami, tak jak w przypadku kilku innych gorączek krwotocznych, są gryzonie. Ponieważ do dwóch z opisanych w literaturze medycznej przypadków zakażenia doszło w laboratorium, uważa się, że wirus przenoszony jest drogą wziewną.
Brazylijska gorączka krwotoczna: objawy
Podobnie jak w przypadku innych gorączek krwotocznych choroba zaczyna się objawów przypominających grypę, takich jak:
Z czasem do powyższych dochodzą:
co powoduje odwodnienie.
W jednym z opisanych przypadków (pierwsza chora, której historię choroby opisano w 1994 roku) doszło do zgonu z powodu pojawienia się ognisk krwotocznych i martwiczych m. in. w wątrobie, przewodzie pokarmowym i narządach rodnych. Doszło również do obrzęku płuc.
Badania wykazały podwyższone poziomy enzymów wątrobowych i leukopenię.
Brazylijska gorączka krwotoczna: leczenie
Znikoma liczba odnotowanych przypadków sprawia, że nie ma leczenia przyczynowego. Leczenie objawowe polega przede wszystkim na zapobieganiu odwodnieniu.
Porady eksperta