Bez szczepienia ODRA może zabić - wstrząsające dane WHO
Zła moda na nieszczepienie dzieci zbiera śmiertelne żniwo. W Europie coraz więcej osób, które nie zaszczepiły się na odrę, umiera na tę banalną, wydawałoby się, chorobę dziecięcą. U wielu osób odra pozostawiła trwały ślad w postaci poważnych zaburzeń neurologicznych.
Spis treści
- Odra może być bardzo niebezpieczna
- Brakuje szczepionek na odrę
- Powikłania po przebyciu odry
- Jak przebiega odra
- Odra: przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Nieszczepienie dzieci może doprowadzić do ponownego pojawienia się wielu groźnych chorób zakaźnych. Szczepienia są skuteczne w zwalczaniu chorób tylko wówczas, gdy przeprowadza się je masowo. Sukcesem na przykład zakończyły się powszechne szczepienia przeciwko czarnej ospie – w 1980 r. udało się wyeliminować tą śmiertelną chorobę.
– Taki sukces jest możliwy tylko wtedy, kiedy szczepienia są rzeczywiście masowe, obejmują ponad 90 proc. populacji. Jeśli zaszczepiony jest niewielki odsetek populacji lub między szczepieniami są przerwy niezgodne z dawkowaniem szczepionki, drobnoustroje chorobotwórcze mogą ulec mutacjom, w wyniku których powstają nowe szczepy chorobotwórcze, przeciw którym dostępne szczepionki nie są skuteczne – mówi dr Wojciech Feleszko, pediatra immunolog z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie.
Czytaj też: Czy grozi nam epidemia odry?
Odra może być bardzo niebezpieczna
Po ponad 50 latach obowiązkowych szczepień przyzwyczailiśmy się traktować odrę jak niegroźną chorobę zakaźną wieku dziecięcego. Ale sytuacja zmienia się na gorsze.
Wraz z fobią dotyczącą szczepienia dzieci. - Zamiast błogosławić ratujące życie szczepionki niektórzy rodzice dyskutują, czy warto szczepić dzieci. Czarny PR zaszkodził szczepieniom MMR (odra, świnka, różyczka), skutkiem czego w ostatnich latach w wielu krajach Europy i świata wzrosła liczba zachorowań na odrę, niebezpieczną chorobę, w przypadku której szczepienia są obowiązkowe – ostrzega dr Wojciech Feleszko.
Brakuje szczepionek na odrę
W 2018 r. zanotowano już ponad 260 przypadków zachorowań na odrę – najwięcej od lat! Nic dziwnego, że coraz więcej osób stoi w kolejce po szczepionki Problem w tym, że szczepionek brakuje. Polacy wykupili je w tempie ekspresowym. W tej chwili można je dostać w zaledwie kilku aptekach w kraju.
Powikłania po przebyciu odry
Wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko odrze zdecydowanie ograniczyło ilość przypadków wystąpienia choroby i jej powikłań. Gdy dziecko jest zaszczepione, odrę przechodzi najczęściej lekko i bez przykrych powikłań. Dziecko niezaszczepione narażone jest na:
- zapalenie płuc spowodowane nadkażeniem bakteryjnym
- zapalenie ucha środkowego
- zapalenie mięśnia sercowego
- zapalenie mózgu (około 1 na 1000 zachorowań)
- podostre stwardniające zapalenie mózgu
Szczególnie niebezpieczne jest podostre stwardniające zapalenie mózgu (LESS – łac. leukoencephalitis subacuta scleroticans), które rozwija się 7-10 lat po przechorowaniu odry. Charakterystyczne dla tego powikłania jest wybitnie wysokie stężenie przeciwciał przeciw wirusowi, a także poważne objawy neurologiczne w postaci zaburzeń mowy, upośledzenia psychicznego i postępujących niedowładów, które w krótkim czasie doprowadzają do stanu odmóżdżeniowego. W przypadku tego powikłania medycyna jest bezsilna, a rokowanie zawsze są złe.
Jak przebiega odra
Odra jest chorobą wirusową, wywołaną przez wirusa Measles virus. Na zakażenie narażone są niemowlęta od 6. do 12. miesiąca życia (przed pierwszym szczepieniem), a także dzieci w wieku do 15 lat, którym nie podano dawek przypominających szczepionki.
- Objawy: początkowo nieżyt spojówek, dróg oddechowych, suchy kaszel. Następnie dziecko dostaje wysokiej gorączki, zaś po kilku dniach na ciele pojawiają się żywoczerwone plamy z drobnymi grudkami o nieregularnych kształtach. Od chwili ukazania się wysypki temperatura spada, ale dziecko nadal ma katar i kaszel. Po kilku dniach wysypka staje się brunatna, po czym zaczyna się złuszczać.
- Leczenie: Miejsca zaognione wysypką trzeba smarować preparatem z tlenkiem cynku, co złagodzi świąd, podawać syrop przeciwkaszlowy i leki przeciwgorączkowe.
- Zapobieganie: W Polsce obowiązkowo szczepi się dzieci przeciwko odrze dwukrotnie – w wieku 13–14 miesięcy i 7 lat.
Strach przed szczepieniami sprowokowały nieprawdziwe badania
Niechęć do szczepień spowodowała publikacja naukowa dr Andrew Wakefielda z 1998 r, który w prestiżowym piśmie naukowym „Lancet” opublikował artykuł, zawierający sugestie, jakoby szczepionka MMR (odra, świnka, różyczka) powodowała u dzieci autyzm. Szybko okazało się, że badania, które opisywał Andrew Wakefield są nierzetelne. Jego argumenty naukowcy wielokrotnie obalali jako nie mające żadnych podstaw naukowych i całkowicie nieprawdziwe. Dziesiątki badań zaprzeczyły informacjom Wakefielda, a pismo przeprosiło za publikację. Niestety, ta plotka wciąż żyje własnym życiem, także w Polsce.
Odra: przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Porady eksperta
Polecany artykuł: