7 oznak, że mogłeś już przejść zakażenie omikronem
Pandemia koronawirusa trwa już 2 lata. W tym czasie powstało wiele wariantów tego wirusa. Najnowszą i obecnie dominującą jest wariant Omikron. Różni się kilkoma cechami od swoich poprzedników. Przede wszystkim, wykazuje się on szczególnie wysoką zakaźnością, a więc łatwo rozprzestrzenia się w społeczeństwie. Wywołuje także nieco inne objawy niż wariant Delta. Jakie symptomy świadczą o przebytym zakażeniu omikronem?
Spis treści
- Wypadanie włosów
- Przebycie infekcji przez domowników
- Przebycie zapalenia spojówek
- Pojawienie się wysypki na skórze
- Problemy żołądkowe
- Przebycie infekcji
- Pojawienie się przeciwciał przeciwko COVID-19
Przebycie zakażenia omikronem można dokładnie potwierdzić tylko na podstawie wykonanego badania genetycznego. Jest to test PCR z wykonanym sekwencjonowaniem genów wirusa, który wykrywa wszystkie warianty koronawirusa. Bez takiego testu, nie da się w sposób pewny określić, czy było się zakażonym omikronem. Można to jednak przypuszczać, ze względu na pojawienie się charakterystycznych objawów u siebie lub z powodu kontaktu z osobami, które miały potwierdzoną infekcję COVID-19. Sprawdź, które objawy mogą wskazywać na przebycie zakażenia omikronem.
Wypadanie włosów
Jest to stosunkowo nowy objaw, obserwowany szczególnie często przy infekcji omikronem. Doświadczają go chorzy już po przechorowaniu. Pojawia się zazwyczaj w ciągu kilku tygodni i trwa od 6 do 9 miesięcy.
Czas trwania utraty włosów jak i stopień nasilenia są osobniczo zmienne. Wypadanie włosów związane jest ze stanem nadreaktywności układu immunologicznego, wywołanego infekcją koronawirusem. Zaburza to cykl wzrostu włosów i ułatwia ich wypadanie.
Przebycie infekcji przez domowników
Jest to dość oczywista oznaka. Jeżeli u domowników wykryto zakażenie COVID-19 to jest wysoce prawdopodobne zakażenie się. Zwłaszcza że Omikronem łatwo można się zakazić. Nawet jeżeli jest to bezobjawowa infekcja i nie wykonywano testu, to prawdopodobnie i tak doszło do przechorowania omikrona.
Przebycie zapalenia spojówek
Kolejnym częstym objawem towarzyszącym infekcji wariantem omikron jest zapalenie spojówek. Objawia się ono swędzeniem, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu. Pojawia się także łzawienie, obrzęk powiek i ropna wydzielina.
Przejściowo towarzyszy zmniejszona tolerancja silnego światła, określana mianem światłowstrętu. Zapalenie spojówek nie jest częstym objawem koronawirusa i pojawiajało się także przy jego wcześniejszych wariantach. Wstępne wyniki badań jednak wskazują, że przy infekcji wariantem omikron jest on obserwowany częściej.
Pojawienie się wysypki na skórze
Innym objawem związany z infekcją omikronem jest pojawienie się zmian skórnych. W przebiegu tego zakażenia obserwuję się występowanie swędzącej grudkowej wysypki. Towarzyszy jej nasilone swędzenie dłoni i stóp.
Innymi zmianami skórnymi w omikronie są małe, czerwone i swędzące krostki, przypominające potówki. Rzadziej pojawia się pokrzywka i tzw. palce covidowe. Są to zmiany rumieniowe, podobne do odmrożeń i lokalizujące się na palcach stóp i dłoni.
Problemy żołądkowe
Problemy żołądkowo-jelitowe obserwowane były już w trakcie infekcji poprzednimi wariantami covid-19. Jednak w omikronie są to częściej zgłaszane dolegliwości. Występuję ich więcej i są bardziej nasilone. Do głównych dolegliwości jelitowych można zaliczyć:
- ból brzucha, głównie w nadbrzuszu,
- nudności i wymioty,
- brak apetytu,
- biegunka.
Przebycie infekcji
Przebycie infekcji w momencie dużej liczby zakażeń daje podstawy do podejrzewania, że przeszło się zakażenie omikronem. Objawy mogą być typowe dla ostrego zakażenia wirusowego. Pojawia się:
- wodnisty katar,
- ból gardła,
- lekka zwyżka temperatury
- i osłabienie.
Niekiedy dołączają do nich:
- suchy kaszel,
- zaburzenia węchu i smaku (jednak w wariancie omikron są one rzadziej obserwowane).
Bez wykonania testu diagnostycznego trudno jednak być pewnym przechorowania koronawirusa. Istnieje wiele wirusów, które mogą wywołać powyższe objawy przeziębienia.
Pojawienie się przeciwciał przeciwko COVID-19
Kolejną wskazówka, która może przemawiać za przebyciem infekcji omikronem jest pojawienie się przeciwciał. Warunkiem jest jednak brak wcześniejszego przechorowania lub szczepienia przeciwko koronawirusowi.
W sytuacji, gdy to omikron jest dominującym wariantem infekcji, świeży wzrost przeciwciał przeciwko covid-19 z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na przechorowanie omikrona.
Porady eksperta