Rak szyjki macicy wywołany HPV co dzień zabija 4 kobiety. Polska prowadzi w niechlubnej statystyce

2023-06-09 11:34

Wirus HPV zagraża każdej kobiecie. Choć większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający, nie każdemu uda się zwalczyć wirusa. To powoduje niebezpieczeństwo w postaci wielu śmiertelnych chorób takich jak rak szyjki macicy.

Rak szyjki macicy wywołany HPV co dzień zabija 4 kobiety. Polska prowadzi w niechlubnej statystyce
Autor: Getty Images Rak szyjki macicy wywołany HPV co dzień zabija 4 kobiety. Polska prowadzi w niechlubnej statystyce

Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy to efekt zakażenia onkogennym typem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Ale to nie jedyne zagrożenia związane z HPV. Zakażenie wirusem sprzyja także rozwojowi innych chorób. Ten niebezpieczny wirus może powodować nowotwory odbytu, pochwy lub sromu, a u panów – raka prącia czy raka gardła.

Każdego dnia 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 4 umiera w wyniku tej choroby. Te statystyki czynią Polskę jednym z krajów z najwyższym wskaźnikiem zachorowalności i umieralności z powodu tego nowotworu w Europie.

Poradnik Zdrowie: Kiedy iść do ginekologa?

Jak uchronić się przed zakażeniem HPV?

By uchronić się przed zakażeniem HPV - przede wszystkim - trzeba zadbać o higieniczny styl życia, a także bezpieczne kontakty seksualne. Dla kobiet istotnym elementem profilaktyki jest badanie cytologiczne, które pozwala wykryć ewentualne zmiany nowotworowe nawet na wczesnym etapie rozwoju, dzięki czemu można zastosować odpowiednie leczenie.

Ważne jest także zrezygnowanie z palenia papierosów, ponieważ ten nałóg również zwiększa ryzyko infekcji, podobnie jak niewłaściwa dieta, która utrudnia utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Najważniejszym elementem zapobiegania zakażeniom jest szczepienie przeciwko wirusowi HPV, które niedawno stało się elementem profilaktyki w Polsce.

Oto, 5 faktów o wirusie HPV, które warto znać, by zmniejszyć ryzyko zakażenia