Wszawica - jak pozbyć się wszy? Zwalczanie wszy

2017-07-25 16:04

Wszy - jak się ich pozbyć? Jak usunąć wszy? To pytanie zadają sobie zwykle rodzice dzieci w wieku 3-12 lat, bo je najczęściej atakują wszy. Zwalczanie wszy to nie lada problem, gdyż choroba, która kojarzona z biedą, pojawia się nawet w renomowanych szkołach. Nie należy bagatelizować problemu tłumaczeniami, gdyż wszawica rozprzestrzenia się bardzo szybko. Sprawdź, jak pozbyć się wszy.

Wszawica - jak pozbyć się wszy? Zwalczanie wszy
Autor: Thinkstockphotos.com Wszawica - jak pozbyć się wszy? Zwalczanie wszy

Spis treści

  1. Wszy - jak się ich pozbyć? Zwalczanie wszy głowowych
  2. Wszy u dziecka - jak rozpoznać?
  3. Wszawica - jak zapobiegać?
  4. Wszy - jak się ich pozbyć? Zwalczanie wszy łonowych
  5. Wszy - jak się ich pozbyć? Zwalczanie wszy odzieżowych

Wszy - jak się ich pozbyć? Jak usunąć wszy? To pytanie zadają sobie zwykle rodzice dzieci w wieku 3-12 lat, bo je najczęściej atakują wszy. Zwalczanie wszy jest konieczne nie tyko u chorego, lecz także u jego rodziny.

Wszy - jak się ich pozbyć? Zwalczanie wszy głowowych

Należy skonsultować się z farmaceutą i zastosować dostępne w każdej aptece bez recepty preparaty zwalczające wszy na każdym etapie ich rozwoju. Mają one postać szamponu, płynu, aerozolu lub pianki. Należy uważnie przeczytać ulotkę dołączoną  do opakowania i ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Nie wszystkie preparaty zwalczają zarówno postać dorosłą wszy, jak również jaja, wtedy w przypadku niektórych preparatów należy dodatkowo stosować środki mechanicznie usuwające gnidy. Należy wypłukać wtedy włosy roztworem ciepłej wody z octem (łyżka stołowa octu na 500ml wody), wyczesać gnidy gęstym grzebieniem (obecnie można również kupić grzebienie elektroniczne, ułatwiające tę czynność), a po wszystkim grzebień starannie oczyścić (zamrażanie lub spirytus –1 g. lub wygotować lub wymyć bardzo gorącą wodą z detergentem).

Stosując tego typu preparaty na wszy, zaleca się powtórzenie kuracji po 7 dobach od pierwszego użycia, aby pozbyć się nowo wyklutych form (czas kolejnej kuracji zależy od użytego leku). Czasem czynność tę trzeba powtarzać kilkakrotnie, aby mieć pewność że nie nastąpi nawrót wszawicy.

Nie zwlekaj z leczeniem, ponieważ wszy rozprzestrzeniają się bardzo szybko.

Ważne! Płukanie włosów roztworem octowym zaliczamy do tzw. domowych sposobów, a jego działanie nie zostało potwierdzone w badaniach. Trzeba też pamiętać, że płukanie octem podrażnionej przez drapanie skóry głowy może być bolesne (szczególnie dla dzieci).

Jednocześnie należy zdezynfekować używane szczotki i grzebienie – moczyć je przez 15 minut w gorącej wodzie z mydłem. Trzeba też wyprać w wysokiej temperaturze ręczniki, pościel oraz pluszaki, z którymi śpi dziecko, noszone niedawno ubrania, a rzeczy, których nie da się wyprać, zamknąć w plastikowym opakowaniu na 2-3 tygodnie. Ubrania, pościel – wyprać w temp. co najmniej 60 st. C lub chemicznie, wyprasować żelazkiem z parą wodną (200 st. C) szczególnie przy szwach.

Koce, poduszki należy szczelnie zamknąć na 14 dni w foliowym worku, a także odkurzyć podłogę, meble, fotelik samochodowy i tapicerkę w samochodzie.

Ważne! Pamiętajmy, że jeśli jedna osoba w rodzinie ma wszy, to leczeniu powinni poddać się wszyscy jej członkowie jednocześnie. To prawie pewne, że używając tych samych sprzętów i przytulając się do dzieci, zarażeniu ulegają też rodzice i rodzeństwo.

Wizytę u lekarza, w tym także u dermatologa, należy zarezerwować w momencie, w którym u dziecka, mimo zastosowanego leczenia domowego, nadal występują objawy bytowania pasożyta oraz jeśli pojawiają się dodatkowe objawy, w tym wysypka.

Wszy u dziecka - jak rozpoznać?

Wszy u dziecka. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć
Zrób to koniecznie

Jeśli dziecko ma wszy, to konieczne jest poinformowanie o tym przedszkola lub szkoły. Bez tego leczenie nie ma sensu, bo dziecko będzie przebywało w grupie rówieśniczej, gdzie jest wszawica i będzie dochodziło do kolejnych zarażeń.

Wszawica - jak zapobiegać?

Aby zapobiec wszawicy, należy:

  • systematycznie sprawdzać włosy dziecka (rodzice, ewentualnie za ich zgodą pielęgniarka/higienistka szkolna)
  • dopilnować, żeby dziecko nie pożyczało czapek, spinek, grzebieni, szczotek
  • długie włosy dziecka upinać lub zaplatać
Tego nie rób

Nie należy:

  • stosować profilaktycznie leków przeciw wszawicy (toksyczność, powstawanie oporności)
  • golić głowy chorego
  • stosować u ludzi preparatów przeciw wszawicy przeznaczonych dla zwierząt (niebezpieczne dla ludzi stężenia substancji czynnej)
  • piętnować osoby z wszawicą i jego rodziny - wszawica może występować pomimo dobrego poziomu higieny osobistej
Warto wiedzieć

Czy bez zgody rodzica pielęgniarka może przejrzeć uczniowi włosy w poszukiwaniu wszy?

Kiedyś pielęgniarki sprawdzały czystość głów w szkołach dwa razy do roku, po wakacjach i po feriach zimowych, czyli po tym, jak dzieci miały kontakt z innym środowiskiem rówieśników. Takie było zalecenie Instytutu Matki i Dziecka, regulowało to też rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. Teraz pielęgniarki mogą to robić wyłącznie na podstawie pisemnej zgody rodziców. Niektóre szkoły proponują rodzicom podpisanie takiej zgody nie w momencie, gdy są już stwierdzone przypadki wszawicy, ale raz na rok, po wakacjach, albo nawet na okres całego pobytu w szkole. Takie postępowanie zaleca zresztą Instytut Matki i Dziecka.

Wszy - jak się ich pozbyć? Zwalczanie wszy łonowych

Istnieją specjalne preparaty do stosowania miejscowego, produkowane w formie maści, żeli, płynów czy szamponów. Preparat należy zastosować w kilku cyklach, na przykład co 7-10 dni. Ma to na celu zabicie pasożytów znajdujących się w różnych stadiach rozwojowych. Nieodłącznym elementem terapii musi być:

  • depilacja owłosienia łonowego
  • zmiana pościeli i bielizny oraz wypranie ich w wysokiej temperaturze
  • okresowe powstrzymywanie się od kontaktów seksualnych,

Wszy - jak się ich pozbyć? Zwalczanie wszy odzieżowych

Zwalczanie tego rodzaju wszawicy wymaga specjalnego reżimu sanitarnego, tj.

  • kąpieli osoby chorej
  • zmiany bielizny i odzieży
  • zastosowanie specjalnego pudru
  • pranie/gotowanie odzieży w co najmniej 60 stopniach
  • prasowanie gorącym żelazkiem

Konieczne jest także nieużywanie zawszonej odzieży przez 4-5 tygodni - to powoduje, że pasożyt ginie.