Uważaj przy smażeniu schabowych. Lekarz pokazał skutki jedzenia niedogotowanej wieprzowiny
Dlaczego tak ważne jest, by jeść wieprzowinę całkowicie ugotowaną, usmażoną czy upieczoną? Na to pytanie odpowiedział lekarz oddziału ratunkowego dr Sam Ghali. Podzielił się on zdjęciem, które wywołało niemałe poruszenie w internecie.
Mięso wieprzowe powinno być zawsze całkowicie ugotowane. Jedzenie go na surowy może powodować nieprzyjemne konsekwencje. Więcej o tym opowiedział lekarz oddziału ratunkowego dr Sam Ghali.
Niedawno na swoim profilu na portalu X udostępnił zdjęcie, które wywołało niemałe poruszenie. Jest to zdjęcie tomografii komputerowej mięśni nogi pacjenta, który zakaził się infekcją pasożytniczą. Ostrzegł, że może to spotkać każdego człowieka spożywającego niedogotowaną wieprzowinę.
Ekspert o zagrożeniach niedogotowanej wieprzowiny. Zdjęcie może zaskoczyć
W swoim poście napisał, że diagnoza tego pacjenta to wągrzyca, czy też cysticerkoza. Zakażenie to wywołują larwy pasożyta o nazwie Taenia solium. Znany jest poza środowiskiem medycznym również jako "tasiemiec wieprzowy".
Ludzie zarażają się nim poprzez spożywanie cyst, które mogą znajdować się w niedogotowanej wieprzowinie. Po upływie kilku tygodniu (zazwyczaj od 5 do 12) cysty te zaczynają ewoluować w przewodzie pokarmowym, zamieniając się w dojrzałe tasiemce.
Stan ten znany jest jako tasiemczyca jelitowa. Tasiemce następnie składają jaja, które później wydalane są wraz z ludzkim kałem. Ekspert podkreśla, że wągrzyca rozwija się wyłącznie, kiedy jaja zostaną połknięte.
Następnie po spożyciu jaj (przez ludzi lub świnie) uwalniają się larwy przenikające przez ścianę jelita grubego i wnikające do krwioobiegu. Stamtąd mogą natomiast rozprzestrzenić się po całym ciele.
Najczęstszymi miejscami docelowymi są mózg, oczy, tkanki podskórne i mięśnie szkieletowe. Larwy osiadają tam, gdzie się znajdują i ostatecznie tworzą cysty
- pisze ekspert.
Nie tak groźne jak mogą się wydawać. Ekspert tłumaczy
Ekspert wytłumaczył, że cysty te tworzą twardą, zwapniałą torbiel w mięśniu lub mózgu, która może przypominać podskórne grudki. Na tomografii pojawiają się one jako małe, białe plamki, tak jak widać to z resztą na udostępnionym przez niego zdjęciu.
Larwy te mogą wydawać się bardzo groźne. W rzeczywistości jednak są zazwyczaj nieszkodliwe, ponieważ reakcja żywiciela kończy się zazwyczaj zabiciem cyst.
Ekspert ostrzega jednak, że poważne konsekwencje mogą się pojawić w przypadku przedostania się larw do mózgu i utworzeni cysty w tkance mózgowej.
Ten konkretny stan jest znany jako neurocysticerkoza. Może prowadzić do bólów głowy, dezorientacji, drgawek i innych poważnych problemów neurologicznych
- podkreślił w swoim poście.
Rokowania w przypadku wągrzycy są na ogół dobre i jak podkreśla ekspert, można ją leczyć terapią przeciwpasożytniczą, sterydami, lekami przeciwpadaczkowymi (neurocysterkoza) i chirurgicznym usunięciem. Według dr Ghaliego może być ona jednak śmiertelna w niektórych przypadkach.
Ekspert przypomina, by ludzie zawsze starali się dbać o czystość, myli ręce i nigdy nie jedli surowej lub niedogotowanej wieprzowiny.