Takiej pamiątki nikt nie chce przywieźć z wakacji. Nudności i wymioty to początek

2024-10-18 15:50

Kto nie lubi przywozić pamiątek z wakacji? Cóż, ta z pewnością nikogo by nie ucieszyła, ponieważ może powodować bóle brzucha i powiększenie wątroby. W cięższych przypadkach może prowadzić do zapalenie dróg żółciowych i innych poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Takiej pamiątki nikt nie chce przywieźć z wakacji. Nudności i wymioty to początek
Autor: fot. Getty Images Takiej pamiątki nikt nie chce przywieźć z wakacji. Nudności i wymioty to początek

Przywra to zdecydowanie jeden z najgroźniejszych pasożytów, które mogą zaatakować człowieka. To ona jest odpowiedzialna za chorobą zwaną przywrzycą, fascjolozą lub chorobą motyliczną.

Niebezpieczny pasożyt. Lepiej nie przywieźć go z wakacji

Przywry głównie dojrzewają w wodzie, gdzie trafiają ich larwy w momencie wydalania ich przez takie zwierzęta jak świnie, króliki, owce czy kozy. Te niewielkie organizm mogą przeżyć w ciele człowieka nawet przez kilka lat, nie dając żadnych objawów - przynajmniej początkowo.

Najczęściej zakazić się tym pasożytem możemy w czasie zagranicznych podróży do Afryki bądź Azji.

Już sam fakt, że przywra jest pasożytem zapala u nas lampkę ostrzegawczą, że organizm poniesie spore straty z powodu jego obecności. Przywra wynika do organizmy człowieka zazwyczaj przez skórę lub wraz z pokarmem. 

Dlatego osoby podróżujące w te miejsca powinny zachować szczególną ostrożność i nie spożywać surowych lokalnych owoców, warzyw, ryb czy skorupiaków. W szczególności, że pierwsze objawy zakażenia tymi pasożytami pojawić się mogą nawet po kilku latach od zakażenia. 

Poradnik Zdrowie - Pasożyty

Rodzaje przywr

Przywry można podzielić na kilka grup, w zależności od miejsca ich pasożytowania w organizmie. W zależności od ich rodzaju mogą one atakować różne tkanki bądź narządy. Jeśli chodzi o najczęściej spotykane to są to przywry:

  • jelitowe
  • trzustkowe
  • wątrobowe
  • krwi
  • płucne

Każdy z tych gatunków może dawać nieco inne objawy, jednak trzeba pamiętać, że wszystkie rodzaje będą niezwykle niebezpieczne i mogą prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych.

Najczęstsze objawy obecności przywr

Jeśli chodzi jednak o objawy, to do najczęściej zgłaszanych zaliczane są:

  • brak apetytu,
  • ból w okolicach wątroby,
  • kichanie,
  • alergiczny świąd skóry,
  • osłabienie,
  • nudności, wymioty i biegunki,
  • podwyższona temperatura.

Objawy te nie wskazują jednoznacznie na zakażenie przywrami, nic więc dziwnego, że wielu pacjentów nie ma pojęcia, że to właśnie one mogą być za nie odpowiedzialne. Może również dojść do powiększenia wątroby, a w skrajnych przypadkach do zapalenia dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego, a nawet do nowotworu.

Badanie na obecność pasożytów

W celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności konieczne będzie zrobienie badań krwi, ponieważ przywry, jak z resztą wszystkie pasożyty, wytwarzają antygeny. Organizm chcąc je zwalczyć, produkować będzie przeciwciała, które później mogą wyjść na badaniach krwi.

By pozbyć się tych pasożytów niezbędne będzie branie leków przeciwpasożytniczych.

Doktórka
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski