Pasożyt wywołuje swędzenie i pieczenie oczu. Jak się z niego wyleczyć?
Swędzenie brzegów powiek, uczucie suchości, a czasem pieczenia oczu, nawracające gradówki, jęczmienie, a nawet wrażenie, że coś drąży skórę powiek – to wszystko efekty aktywności nużeńca. Wywoływana przez niego choroba – nużyca lub demodekoza – często jest mylona z innymi schorzeniami oczu lub skóry, a także z alergiami. Jak się z niej wyleczyć?
Spis treści
O pasożycie, jak i o chorobie, którą wywołuje, „Poradnikowi Zdrowie” opowiedział doktor Mariusz Rowiński – ekspert i specjalista, który na co dzień leczy z nużycy pacjentów Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie.
Leczenie nużeńca
Doktor Mariusz Rowiński, zapytany o leczenie nużycy, opisał je w następujących słowach:
Podstawą leczenia jest stosowanie preparatów zawierających Terpinen-4-ol. To wyekstrahowany z olejku z drzewa herbacianego terpen bójczy dla nużeńców. Problem z leczeniem nużeńca polega na tym, że mamy możliwość działania bójczego tylko na formy dorosłe. Cykl życiowy nużeńca obejmuje od 18 do 23 dni. Forma dorosła, aktywna to tylko 60 godzin spośród tego czasu. Tylko na tę formę, która opuszcza mieszek włosowy i bytuje na rzęsach, mamy możliwość działania preparatami, które są bójcze. Nużeniec jest zwierzęciem nocnym. Opuszcza mieszek wtedy, kiedy śpimy. Nasze działania, polegające na określonej higienie stosowanej wieczorem przed snem oraz rano, będą działały tylko na te formy, opuściły mieszek. W momencie, kiedy substancja ulegnie odparowaniu, te formy, które opuszczą mieszek w momencie, kiedy śpimy głębokim snem, będą się dalej rozmnażały. Dlatego leczenie nużeńca jest procesem rozłożonym w czasie. Nie ma możliwości wyleczenia w sześć tygodni. Jeżeli mamy zaawansowaną nużycę, proces leczenia będzie trwał ponad sześć miesięcy.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: