Leczenie pasożyta, który wywołuje swędzenie oczu. Czy obejmuje bliskich zakażonego?
Swędzenie brzegów powiek, uczucie suchości lub pieczenia oczu, nawracające gradówki, jęczmienie, a nawet wrażenie, że coś drąży skórę powiek – takie są efekty aktywności nużeńca. Wywoływaną przez niego chorobę – nużycę lub demodekozę – leczy się miesiącami. Czy poza zakażonym leczeniu poddaje się również bliskie mu osoby oraz współmieszkańców?
Spis treści
Do zarażenia nużeńcem najczęściej dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu z chorym człowiekiem. Dotykanie tych samych przedmiotów, co nosiciel nużeńca (np. korzystanie z jego odzieży czy grzebienia, a nawet kosmetyków, czy np. testerów kosmetyków w drogeriach), to główne czynniki ryzyka. Zwiększone ryzyko zakażenia istnieje również podczas korzystania z usług kosmetyczek i fryzjerów. Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększa także praca przy mikroskopie – zwłaszcza, jeśli z tego samego urządzenia korzystają inne osoby.
Czy leczenie nużeńca obejmuje bliskich zakażonego?
Doktor Mariusz Rowiński – ekspert i specjalista, który na co dzień leczy z nużycy pacjentów Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie – opowiedział o leczeniu choroby wywołanej przez tego pasożyta. Odniósł się także do kwestii leczenia bliskich i współmieszkańców chorego:
W przypadku współmieszkańców należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze ocenić, czy na brzegach powiek współmieszkańców nie znajdują się mankiety keratynowo-tłuszczowe? Jeżeli one się znajdują, dla mnie jest to wskazanie do pogłębienia diagnostyki i zbadania współmieszkańców. Jeżeli dodatkowo występują u nich objawy: swędzenie, pieczenie brzegów powiek, nawrotowe gradówki, jęczmienie, uczucie suchości w oku – to tym bardziej ta diagnostyka powinna być wykonana. Istotne jest to, że w momencie, kiedy współdomownicy mają nużeńca bez świadomości jego obecności i tylko jedna osoba się leczy, to jej leczenie nigdy nie będzie skuteczne. Nawet jeżeli uzyskamy jakiś sukces terapeutyczny polegający na eliminacji pasożyta z brzegów powiek u danego pacjenta, to i tak mając w domu osobę, która jest nosicielem – może być bezobjawowym – wcześniej czy później nużeniec u osoby, która się wyleczyła, ponownie się pojawi.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
Porady eksperta