Gatunki kleszczy – które z nich są najgroźniejsze?
Istnieje wiele gatunków kleszczy. Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. Niektóre z tych pasożytów mieszkają w centrum miasta i stanowią takie samo, a niekiedy nawet większe zagrożenie niż te znajdujące się w trawach czy krzewach. Sprawdź, które gatunki kleszczy są najgroźniejsze i gdzie występują.
Powszechnie uważa się, że kleszcze występują tylko w lesie. Tymczasem te pasożyty można spotkać nawet w centrum miasta. Niekiedy mogą być groźniejsze niż te z lasu, gdyż nie tylko przenoszą choroby odkleszczowe, lecz także mogą wywołać paraliż uniemożliwiający oddychanie, a nawet potencjalne śmiertelny wstrząs anafilaktyczny.
Spis treści
- Najgroźniejsze gatunki kleszczy: obrzeżek gołębień (gołębi)
- Najgroźniejsze gatunki kleszczy: kleszcz łąkowy
- Najgroźniejsze gatunki kleszczy: kleszcz pospolity
- Jak pozbyć się kleszcza [wideo]
Najgroźniejsze gatunki kleszczy: obrzeżek gołębień (gołębi)
Obrzeżek gołębień (gołębi) (Argas reflexus) to kleszcz, którego żywicielem są gołębie i inne ptaki, m.in. jaskółki, wróble, a nawet ptactwo domowe.
W związku z tym mogą występować w kurnikach, gołębnikach, a także na strychach czy poddaszach mieszkań w centrum miast.
Gdy nie ma ich naturalnego żywiciela, wygłodniałe pasożyty mogą przedostawać się do mieszkań i atakować ludzi. Ich cechą charakterystyczną jest to, że żerują całymi grupami, zwykle w nocy.
Ugryzienia tych kleszczy są bardzo bolesne, swędzące i długo się goją. Zmiany skórne mogą się utrzymywać nawet do 1,5 roku.
SPRAWDŹ >> Ukąszenie przez kleszcza - pierwsza pomoc. Jak prawidłowo usunąć kleszcza?
Obrzeżki najczęściej ukrywają się w szparach podłóg, futryn, pod parapetami, progami i tapetami, w szczelinach mebli i miejsc do spania.
Ostatnio zaatakowały komisariat w Poznaniu, ale obecność tych kleszczy odnotowano już wcześniej w Warszawie (na Pradze, Szczęśliwicach i Mokotowie), a także w kilku śląskich miastach – Katowicach, Chorzowie, Siemianowicach i Bytomiu. W przeszłości obrzeżki atakowały m.in. hejnalistów na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie.
Aby się przed nimi zabezpieczyć, należy zagipsować szczeliny przy oknach i drzwiach. Należy także pamiętać o tynkowaniu spękanych ścian wewnątrz i na zewnątrz budynku.
SPRAWDŹ >> Kobieta w ciąży ukąszona przez kleszcza. Czy coś może grozić dziecku?
W przypadku inwazji pasożytów preparaty roztoczobójcze mogą okazać się niewystarczające. Konieczne może być m.in. usuwanie tapet, wykładzin czy parkietów.
Jak się chronić przed kleszczami?
Groźne obrzeżki
Obrzeżki są bardzo są groźne nie tylko dlatego, że przenoszą choroby odkleszczowe (m.in. boreliozę i gorączkę Q).
Pasożyty te mogą być również przyczyną uczulenia, a u osób wrażliwych lub skłonnych do alergii - nawet potencjalnie śmiertelnego wstrząsu anafilaktycznego, ponieważ ich ślina jest bardzo silnym alergenem. Poza tym obrzeżki stanowią bardzo duże zagrożenie wtedy, gdy kąsają w okolice twarzy. Wówczas mogą spowodować paraliż kleszczowy uniemożliwiający oddychanie. Skutkiem ukąszenia obrzeżka może być też zapalenie naczyń limfatycznych.
Najgroźniejsze gatunki kleszczy: kleszcz łąkowy
Kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus) występuje głównie na terenach Polski północno−wschodniej. Tylko wyjątkowo wykazywano jego obecność na południe i zachód od tej części kraju.
Dermacentor reticulatus można spotkać na łąkach, np. warszawskiej dzielnicy Wawer, oraz na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej. Upodobał sobie zakrzewione pastwiska, obrzeża jezior, bagniste tereny leśne, gdyż lubi wilgoć.
Kleszcze te częściej atakują zwierzęta niż ludzi (larwy i nimfy głównie gryzonie, a dorosłe kleszcze większe ssaki, m.in. psy).
Jeśli już wybierają ludzi, to najczęściej wkłuwają się w skórę głowy (gdyż jest najbardziej owłosiona). Sezon na kleszcza łąkowego przypada w marcu/kwietniu oraz wrześniu/listopadzie.
SPRAWDŹ >> Borelioza u dzieci - objawy i leczenie
Najgroźniejsze gatunki kleszczy: kleszcz pospolity
Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) najlepiej czuje się w miejscach o dużej wilgotności. Można go spotkać w całej Polsce, zwłaszcza tam, gdzie są lasy liściaste i mieszane, a także iglaste, ale z gęstym poszyciem.
Ponadto jest również mieszkańcem miejskich parków, zieleńców i działek. To pasożyt, dla którego człowiek jest bardzo dobrym źródłem pożywienia, dlatego chętnie go atakuje.
To właśnie ten kleszcz najczęściej przenosi choroby odkleszczowe, m.in. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę czy babeszjozę.
Groźne nimfy i larwy
Nimfa to stadium między larwą a osobnikiem dorosłym kleszcza. Mimo że nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, stanowi większe zagrożenie dla zdrowia niż dorosłe osobniki. Niektóre choroby odkleszczowe (np. kleszczowe zapalenie mózgu) mogą przenosić także niemal niewidoczne larwy kleszcza.
Jak pozbyć się kleszcza [wideo]
Polecany artykuł: