Domowe sposoby na wszy: wcierki, płukanki, szampony
Domowe sposoby na wszy warto wypróbować nie tylko wtedy, jeśli akurat nie masz pod ręką żadnego preparatu odstraszającego wszy. Są bezpieczne i sprawdzone, nie dają też efektów ubocznych, dlatego mogą być dobrym uzupełnieniem terapii wszawicy.
Spis treści
- Ocet jabłkowy na wszy
- Majonez na wszy
- Ocet z majonezem i olejkiem herbacianym na wszy
- Olejki eteryczne na wszy
- Olej kokosowy na wszy
- Napar z liści eukaliptusa na wszy
- Napar z liści rozmarynu na wszy
- Oliwa z oliwek na wszy
- Esencja (olejek) z lawendy na wszy
- Czosnek na wszy
- Nafta kosmetyczna na wszy
- Cytryna na wszy
Domowe sposoby na wszy mają wielu zwolenników nie tylko wśród osób, które bardziej niż preparatom na wszy z apteki ufają naturalnym terapiom. Mimo, że w zdecydowanej większości przypadków badania naukowe jak dotąd nie potwierdziły tego, że domowe sposoby na wszy są skuteczne, to jednak przepisy na domowe wcierki, płukanki czy szampony przeciw wszom przekazywane są nieraz z pokolenia na pokolenie.
Dlatego, choć domowe sposoby na wszy mają swoje wady – ich przygotowanie wymaga czasu, stosowanie jest zwykle bardziej pracochłonne niż w przypadku gotowych preparatów na wszy, dłużej też trzeba czekać na efekty ich działania – warto je wypróbować, zwłaszcza, że wiele niezbędnych składników zapewne masz w swojej kuchni.
Ocet jabłkowy na wszy
Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na wszy jest wcierka z octu jabłkowego. Ocet zapobiega wczepianiu się gnid we włosy – zawarty w nim kwas sprawia, że gnidy wysychają i odpadają. Ten sam kwas zabija również dorosłe wszy. Takie działanie ma również ocet spirytusowy, który jednak może podrażnić delikatną skórę głowy.
Ocet jabłkowy również trzeba rozrzedzić, mieszając go z ciepłą wodą w proporcjach 1:1. Taką mieszankę wcieramy we włosy i w skórę głowy kilka razy dziennie do momentu, aż problem ustanie (kuracja zwykle zajmuje tydzień). Dla lepszego efektu włosy warto przykryć foliowym czepkiem.
Majonez na wszy
Pół słoika majonezu, którym dokładnie pokryjesz włosy na całej długości i skórę głowy, skutecznie odetnie wszom i gnidom dostęp tlenu, dzięki czemu uduszą się. Dla pewności włosy warto dodatkowo przykryć foliowym czepkiem.
By osiągnąć jak najlepsze efekty, majonez musi pozostać na głowie przynajmniej przez kilka godzin, a najlepiej przez cały dzień. Po tym czasie włosy trzeba umyć, a następnie wyczesać grzebieniem na wszy.
Ocet z majonezem i olejkiem herbacianym na wszy
Skutecznym domowym sposobem na wszy jest również maseczka wykonana z octu, olejku herbacianego i majonezu. Zawarty w majonezie olej dusi wszy (jednak zwykły olej zmieszany z octem szybko się rozwarstwi, dlatego lepiej użyć majonezu).
Ten zabójczy efekt wzmocni dodatek olejku herbacianego. Majonez należy zmieszać z octem w proporcji dwie łyżki majonezu na łyżkę octu, następnie dodać kilka kropel olejku herbacianego, wymieszać, rozprowadzić pastę na skórze głowy i pozwolić jej działać przez kilka godzin. Wieczorem włosy należy porządnie umyć.
Olejki eteryczne na wszy
Olejki eteryczne – przede wszystkim z drzewa herbacianego, lawendowy, kokosowy, anyżowy, jaśminowy oraz eukaliptusowy – mają cenne właściwości: nie dość, że mają działanie owadobójcze, co dodatkowo wszy nie znoszą ich zapachu.
By pozbyć się problemu, wystarczy kilka kropel wybranego olejku zmieszać z łyżką oliwy z oliwek, a następnie wetrzeć we włosy i w skórę głowy. Ta mieszanka powinna pozostać na głowie przez 30-40 minut – potem trzeba ją dokładnie zmyć, a następnie wyczesać z włosów martwe wszy i gnidy.
Dla pewności przez jakiś czas po zakończeniu kuracji warto podczas każdego mycia włosów mieszać kilka kropel wybranego olejku z szamponem.
Olej kokosowy na wszy
Olej kokosowy działa na wszy w bardzo podobny sposób, jak inne tłuszcze: odcina im dopływ tlenu. Ma jednak również właściwości pielęgnacyjne, dlatego będzie odpowiedni dla tych osób, które nie tylko mają wszawicę, ale również dokuczają im inne problemy z włosami, np. ich nadmierna suchość.
Porcję oleju kokosowego należy dokładnie wmasować w skórę głowy i pokryć nimi włosy na całej długości, pozostawić na pół godziny, a następnie dokładnie spłukać ciepłą wodą.
Napar z liści eukaliptusa na wszy
On również odstrasza wszy. Jednak liście eukaliptusa nie usuwają gnid, mogą być więc stosowane wyłącznie jako dodatkowe wsparcie innych domowych sposobów na wszy. Napar można kupić w sklepie zielarskim, albo przyrządzić samodzielnie: kilka świeżych liści eukaliptusa trzeba rozgnieść, zalać ciepłą wodą, i ciepły (ale nie za gorący) napar zastosować jak płukankę do włosów.
Napar z liści rozmarynu na wszy
Podobne efekty daje napar z liści rozmarynu, który przygotowuje się i stosuje identycznie, jak napar z liści eukaliptusa. Działanie naparu można wzmocnić, dodając do niego kilka kropel olejku eterycznego: anyżowego, herbacianego albo eukaliptusowego.
Oliwa z oliwek na wszy
Podobnie jak inne tłuszcze, oliwa z oliwek dusi wszy i uniemożliwia gnidom przeobrażenie się w dorosłą wesz. Niewielką ilość tego tłuszczu trzeba lekko podgrzać, następnie ciepłą (ale nie gorącą) wetrzeć w skórę głowy i we włosy, a na koniec przykryć foliowym czepkiem kąpielowym. Po kilku godzinach oliwę trzeba spłukać ciepłą wodą, a włosy dokładnie wyczesać grzebieniem na wszy.
Esencja (olejek) z lawendy na wszy
Esencja lawendowa ma działanie antybakteryjne i zapach, który – choć przyjemny dla ludzi – dla wszy jest nie do zniesienia. Nie działa jednak na gnidy, dlatego bezpieczniej jest stosować ją jedynie jako wsparcie dla innych domowych sposobów na wszy, niż jako podstawową metodę walki z nimi.
Kilka kropel esencji lawendowej należy rozcieńczyć w zaleconej przez producenta ilości wody, a następnie wetrzeć mieszankę we włosy. Jeśli producent nie zaleca, by esencję rozcieńczać, preparat można wcierać bezpośrednio w skórę głowy (zwykle wystarczy kilka kropel esencji).
Czosnek na wszy
Czosnek to kolejny sprawdzony domowy sposób na wszy i gnidy. Główkę (pojedynczy ząbek to za mało) czosnku trzeba dokładnie rozgnieść w prasce i dodać do pół litra bardzo ciepłej wody, a następnie odstawić na co najmniej osiem godzin.
Po tym czasie płyn trzeba przecedzić przez sitko o drobnych oczkach – najlepiej bezpośrednio do buteleczki z atomizerem, a następnie dokładnie spryskać nim (lub wetrzeć, jeśli nie mamy atomizera) skórę głowy i włosy, a potem przykryć je czepkiem foliowym. Po co najmniej ośmiu godzinach włosy trzeba umyć.
Nafta kosmetyczna na wszy
To mit, że nafta tylko odstrasza wszy. Działa ona podobnie, jak ocet: dorosłe osobniki zabija, gnidy zaś eliminuje, wysuszając je oraz kleistą substancję, która spaja je z włosami, dzięki czemu te gnidy, które przetrwały, same odpadają.
Jej stosowanie nie nastręcza kłopotu: wystarczy dokładnie wetrzeć naftę w skórę głowy i we włosy, a po kilku godzinach wyczesać z nich wszy i gnidy, a następnie dokładnie umyć włosy. Ponieważ nafta ma trudny do zniesienia zapach, włosy warto osłonić czepkiem foliowym.
Cytryna na wszy
Sposobem co prawda nie na wszy, lecz na gnidy, jest sok z cytryny. Świeżo wyciśnięty wystarczy wetrzeć we włosy od nasady aż po końce i zostawić na godzinę lub dłużej.
Zawarte w soku z cytryny kwasy rozpuszczają substancję, za pomocą której gnidy przyczepiają się do włosów. By je usunąć, trzeba jednak dokładnie wyczesać włosy grzebieniem na wszy.
Przeczytaj też:
Porady eksperta