Co zrobić, gdy ukąsi cię końska mucha?
Atakują w biały dzień, w pełnym słońcu. Spotkasz je na łąkach. Ich ukąszenia są bardzo bolesne i krwawią. Co zrobić, gdy ugryzie cię końska mucha, nazywana też gzem?
Ukąszenie końskiej muchy jest bardzo nieprzyjemne i bolesne. Co zrobić, by tak nie bolało i by na skórze nie pozostał nieestetyczny bąbel?
Spis treści
- Jak wygląda ukąszenie końskiej muchy?
- Gdzie występują końskie muchy?
- Co przyciąga końskie muchy?
- Co zrobić, gdy nas ukąsi końska mucha?
Końskie muchy nazywa się także potocznie gzami czy bąkami bydlęcymi, ale to tak naprawdę jusznica deszczowa, gatunek muchówki.
Jak wygląda ukąszenie końskiej muchy?
Końskie muchy są nieco większe od zwykłej muchy, maja większe skrzydła, są szarawe. Samica, by mogła złożyć jaja, musi napić się krwi. Każdy, kto spotkał jusznicę, wie że ich ugryzienie bardzo boli. Ma to związek z konstrukcja ich aparatu gębowego, który wyposażony jest w ostre i silne żuwaczki i szczęki. Są one w stanie rozciąć skórę, by z tak powstałej ranki pić krew. Ich ślina ma właściwości zapobiegające krzepnięciu krwi.
W zależności od wrażliwości danej osoby, w miejscu ukąszenia pojawia się czerwona plama, czasem sączy się krew, miejsce puchnie staje się twarde i gorące.
Ból to niestety nie jedyne, czego należy się obawiać w zetknięciu z gzem.
Czym jeszcze grozi ugryzienie końskiej muchy?
- podrażnieniem skóry
- opuchlizną
- w miejscu ukąszenia może rozwinąć się zakażenie
- u osób, które są uczulone na ich ślinę, może dojść do silnej reakcji alergicznej, a nawet wstrząsu anafilaktycznego
Jest znany jeden przypadek natychmiastowego zgonu osoby ukąszonej przez gza wskutek anafilaksji, co oznacza że jest to możliwe.
Gdzie występują końskie muchy?
Bąk bydlęcy (końska mucha) rozmnaża się od czerwca do sierpnia. Atakuje zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Końskie muchy są bardziej aktywne podczas upałów, dlatego wtedy jest większa szansa, by je spotkać. Słońce im nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie.
Upodobanie do wilgoci sprawia, że te owady szczególnie dają się we znaki tam, gdzie w wakacje wypoczywa większość ludzi, czyli nad wodą:
- nad sztucznym basenem
- rzeką
- stawem
- jeziorem
- przy leśnych mokradłach
- na bagnach.
Często atakują chmarami. Są uparte i bezwzględne, atakują do skutku. Są także wytrzymałe, więc jedno niedbałe "pacnięcie" może nie wystarczyć, by je unieszkodliwić.
Czytaj także:
Co przyciąga końskie muchy?
Obecność wody, a jeszcze lepiej wilgotna skóra po wyjściu z niej, to wyjątkowo skuteczny wabik dla końskich much.
- Ulubionymi ofiarami samic są duże, ciemno ubarwione ssaki, w tym ludzie. Dlatego kiedy wybieramy się nad wodę albo jest upał, nie zakładajmy ubrań w ciemnych kolorach.
- Przyciąga je też ruch.
- Odbijające światło powierzchnie.
- Ciepło.
- Dwutlenek węgla, który wydychamy.
Czytaj też:
Co zrobić, gdy nas ukąsi końska mucha?
Środki do spryskiwania przeciwko owadom raczej w ogóle na nie nie działają. Pozostaje tylko ich unikać, a gdy się nie da, łagodzić skutki ukąszenia, którym jest zazwyczaj czerwona, bolesna opuchlizna w miejscu ukłucia.
Na ukąszenia gzów można więc zastosować:
- doustny środek przeciwalergiczny - najlepiej jak najszybciej (chlorowodorek feksofenadyny i inne, wiele dostępnych jest w aptekach bez recepty). Łagodzą one także takie objawy jak zaczerwienienie, obrzęk i świąd, więc opuchlizna zanika i pozostaje tylko czerwony ślad po ukąszeniu.
- maść/żel przeciwhistaminowy, który działa przeciwświądowo, miejscowo przeciwuczuleniowo, zmniejsza obrzęk, chłodzi i wykazuje miejscowe właściwości znieczulające
- można wypić wapń, który działa pomocniczo przy alergiach i świądach
- miejsce ukąszenia zdezynfekować środkiem do dezynfekcji na bazie alkoholu, co też znieczuli bolącą i swędzącą skórę.
W wypadku silniejszych reakcji, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Polecany artykuł: