Choroby pasożytnicze

Choroby pasożytnicze zwane inaczej parazytozami, to schorzenia wywołane przez pasożyty wybranych gatunków. W zależności od rodzaju pasożyta, do rozwoju choroby pasożytniczej może dojść bezpośrednio po wniknięciu organizmu do ustroju lub po okresie wylęgania, czyli rozmnażania się pasożyta. Do chorób pasożytniczych można zaliczyć m.in. toksoplazmozę, świerzb, wszawicę i cestodozę, czyli dostanie się do układu pokarmowego tasiemca. Szacuje się, że ponad 2 miliardy ludzi na świecie ma w organizmie przynajmniej jeden gatunek …

Kto nie lubi przywozić pamiątek z wakacji? Cóż, ta z pewnością nikogo by nie ucieszyła, ponieważ może powodować bóle brzucha i powiększenie wątroby. W cięższych przypadkach może prowadzić do zapalenie dróg żółciowych i innych poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Dlaczego tak ważne jest, by jeść wieprzowinę całkowicie ugotowaną, usmażoną czy upieczoną? Na to pytanie odpowiedział lekarz oddziału ratunkowego dr Sam Ghali. Podzielił się on zdjęciem, które wywołało niemałe poruszenie w internecie.
Bąblowica to choroba, która zagraża zdrowiu i życiu ludzi. Faktycznie, możesz ją złapać jedząc jagody prosto z krzaczka, ale to nie jest jedyna droga zakażenia. Niebezpiecznymi larwami tasiemca może cię poczęstować nawet własny pies.
Od co najmniej kilkunastu lat doniesienia sanepidu są tak samo niepokojące: jajami pasożytów nasycone są miejskie trawniki i piaskownice. To zagraża naszemu zdrowiu, a nawet życiu, niezależnie od tego, czy zarazisz się glistą ludzką, psią czy kocią lub innym paskudztwem. Są też dobre informacje.
Chmary komarów są wszędzie, siadają na włosach, ubraniu i każdym odsłoniętym skrawku ciała, dotkliwie nas kąsając. Na dodatek wszelkie dostępne repelenty wcale ich nie odstraszają - znacie to? Aby skutecznie bronić się przed ich ukąszeniem, warto wiedzieć, co przyciąga komary.
Ugryzienia meszek są bolesne i nieprzyjemne, ale mogą też być groźne. W dodatku bardzo łatwo odróżnić od ukąszeń innych owadów. Meszki pozostawiają bowiem widoczny, krwawiący ślad i bolesny obrzęk, który może nam dokuczać nawet kilka dni. Często obserwuje się też reakcje uczuleniowe na ukąszenia meszek, które są poważnym problemem. Sprawdź, co należy aplikować na ślady po ugryzieniach meszek, by uniknąć groźnych stanów zapalnych.
Jak zwalczyć pasożyty w jelitach. Mamy prosty i skuteczny sposób na ten problem. Zwalczanie pasożytów w jelitach to proces, który obejmuje zastosowanie leków przeciwpasożytniczych oraz odpowiedniego planu żywieniowego. Istnieją także naturalne metody wspierające terapię, oparte na ziołach i roślinach.
Pomysł, by profilaktycznie odrobaczać dzieci, nie jest nowy i propagowany przede wszystkim przez różnych przedstawicieli "medycyny niekonwencjonalnej". Proponują różne podejrzane specyfiki, straszą, że skoro nasze psy tak często łapią choroby pasożytnicze, to dzieci zapewne również. Rzeczywiście tak jest? Sprawę wyjaśnia lek. med. Jakub Grabski.
Choć są niewielkich rozmiarów, mogą być niezwykle niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Kleszcze przenoszą bowiem szereg groźnych chorób. Obalamy najczęstsze mity na temat kleszczy, aby skutecznie się przed nimi chronić. Zdradzamy również, jak zapobiec ukąszeniu kleszcza oraz kiedy bezpiecznie można usunąć kleszcza w domu, a kiedy wskazana jest pomoc specjalisty.
Pluskwa domowa, pluskwa łóżkowa, Cimex lectularius, to pasożyt, który żywi się krwią człowieka. Zazwyczaj pierwszym sygnałem ich obecności są objawy po ugryzieniu przez pluskwę. Gdy już najdziemy kryjówkę pluskiew, zastanawiamy się, jak się ich pozbyć. Przeczytaj, jak rozpoznać ślady po ugryzieniu pluskiew i jak skutecznie zwalczyć pluskwy.
Kleszcze mają swoje preferencje co do krwi – twierdzą czescy naukowcy. Zespół ekspertów przeprowadził badania, które wykazały, że niektóre grupy krwi są bardziej pożądane przez te pasożyty. Polacy w tym przypadku mają pecha, ponieważ te pajęczaki preferują grupę krwi, która występuje najczęściej w naszym kraju.
Glista ludzka, wywołująca glistnicę, to jeden z pasożytów przewodu pokarmowego. Na jego inwazję są narażone osoby, które nie przestrzegają higieny, a zwłaszcza te, które nie myją rąk, i to nie tylko po wyjściu z ubikacji. Jak dochodzi do zakażenia glistą ludzką? Jakie pojawiają się wtedy objawy? Jak przebiega leczenie tej choroby pasożytniczej? Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką?
Tasiemiec uzbrojony należy do płazińców, czyli robaków płaskich. Jest jednym z popularniejszych ludzkich pasożytów, choć  tę złą sławę zawdzięcza raczej powielanym mitom niż swojej faktycznej zjadliwości. Niewątpliwie zakażenie tasiemcem jest poważną sprawą, ale... tak bardzo rzadką, że - w cywilizowanym świecie - niemal nierealną. Dowiedz się, jak wygląda cykl życiowy tasiemca uzbrojonego i w jaki sposób tasiemiec uzbrojony może stać się pasożytem człowieka.
Wszy ludzkie to trzy rodzaje wszy - te, które występują we włosach (na głowie), wszy łonowe i wszy odzieżowe. Wszy najczęściej wywołują chorobę o nazwie wszawica, jednak niektóre z nich mogą być przyczyną znacznie poważniejszych schodzeń, m.in. duru. Sprawdź, jakie są rodzaje wszy i jakie są objawy chorób przez nie wywoływanych.
Bąblowica wielojamowa jest bardzo groźną i ciężką do wykrycia chorobą, której przyczyną jest tasiemiec bąblowcowy (bąblowiec). Bąblowcem możesz zakazić się, jedząc niemyte jagody. Niestety, często bąblowica mylona jest z nowotworem. Większość przypadków nieodpowiednio leczonych kończy się śmiercią.
Obrzeżek gołębień (kleszcze gołębie, ptasie kleszcze) to gatunek kleszcza, którego zwalczanie nie jest łatwe. Obrzeżki gołębie zwykle atakują nocą, a objawy ukąszenia są zauważane dopiero rano. Ślina tego pasożyta to bardzo silny alergen. W skrajnych przypadkach ugryzienie przez kleszcze obrzeżki może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet do śmierci. Sprawdź, jak wygląda obrzeżek gołębień i jak się go pozbyć.
Biedronka azjatycka (znana też jako biedronka ninja lub arlekin) to najczęściej żółta lub pomarańczowa biedronka w czarne kropki. Ugryzienie przez biedronki azjatyckie w niektórych przypadkach może skończyć się alergią. Jakie są objawy ugryzienia przez biedronkę azjatycką? Na czym polega zwalczanie biedronki azjatyckiej? Jak się pozbyć biedronek azjatyckich z domu? Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej?
64-latek z Hiszpanii był hospitalizowany z powodu nowotworu płuc, który rozprzestrzenił się na kręgosłup i uciskał na rdzeń kręgowy. Po czterech dniach pobytu lekarze zaobserwowali nietypowe zmiany na jego skórze. Opis przypadku tego mężczyzny opublikowano w "The New England Journal of Medicine".
Nowe badania sugerują, że mężczyźni, którzy wychowywali się w gospodarstwie domowym z kotem, mogą mieć większe ryzyko wystąpienia epizodów psychotycznych. Winien temu może być pospolity pasożyt o nazwie Toxoplasmosis gondii, który przedostaje się do organizmu człowieka po kontakcie z kocimi odchodami.
Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą. Jak wygląda groźny rumień wędrujący i jak go leczyć?
Gorączka Q to potencjalnie śmiertelna odzwierzęca choroba zakaźna. Gorączka Q może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu czy zapalenia wątroby. Głównym źródłem zakażenia dla człowieka są zwierzęta  hodowlane – krowy, owce, kozy – oraz psy i koty. Jakie są przyczyny i objawy gorączki Q? Na czym polega leczenie?

Choć nie każdy kontakt z pasożytem musi od razu objawiać się w postaci choroby, najczęściej ich rozwój w organizmie będzie powodował stany alergiczne i zapalne, stopniowe uszkadzanie narządów, a także postępujący rozwój zaburzeń funkcjonowania organizmu. Jako przykład można wskazać skazę krwotoczną wywoływaną przez pasożyty lamblii, która powoduje krwawienie z dziąseł, nosa, czy przewodu pokarmowego.

Diagnostyka zarażeń chorobami pasożytniczymi obejmuje szereg badań, wśród których szczególnie istotną rolę odgrywa badanie kału, moczu i krwi, a także diagnostyka obrazowa. Dobór właściwego badania zależy od tego, czy mamy do czynienia z pasożytem układu pokarmowego, czy tkankowym. Ważne jest regularne powtarzanie badań kontrolnych przez kilka tygodni nawet po zakończeniu terapii.

Choroby pasożytnicze szczególnie często dotykają osoby podróżujące do egzotycznych krajów, gdzie wysoka temperatura i wilgotność sprzyjają ich rozwojowi.

Do zarażenia chorobą pasożytniczą może dojść na wiele różnych sposobów, np. poprzez spożycie zakażonej żywności lub wypicie wody, wdychanie zanieczyszczonego powietrza, czy ukąszenie owadów.

Udowodniono, że na choroby pasożytnicze są narażone także dzieci znajdujące się w łonie matki. W ich przypadku zachodzi ryzyko inwazji toksoplazmozy.

Objawy zakażeń pasożytem są często mało specyficzne, dlatego wykrycie źródła problemu może być trudne i wymaga specjalistycznych badań. Do typowych symptomów zalicza się przewlekłe osłabienie, brak apetytu, problemy ze snem, biegunki, kaszel, czy utrzymujący się stan podgorączkowy.