Zmęczone oczy - takie objawy świadczą o zmęczonych oczach. Oto co możesz zrobić
Przesuszone i zmęczone oczy to problem większości osób pracujących przy komputerze. A przecież świat postrzegamy w dużej mierze dzięki oczom. Jesteśmy w stanie podziwiać dzieła sztuki, patrzeć na twarz ukochanej osoby... Poznaj sposoby na zmęczone oczy kiedy dużo pracujesz przy komputerze.
Zmiany cywilizacyjne przynoszą nam wiele udogodnień, ale także i zagrożeń. Znacznie więcej czasu przebywamy przed monitorami komputerów i telewizorów, co ma duży wpływ na zmęczenie oczu. Nasze oczy stale są bardziej przemęczone codzienną intensywną pracą. Nic dziwnego, że przybywa osób z wadami wzroku. Poznaj sposoby na zmęczone oczy.
Zmęczone oczy? Ostrożnie z komputerem!
Praca w sztucznym oświetleniu, w klimatyzowanych pomieszczeniach powoduje, że oczy są zmęczone. Dodatkowo zanieczyszczenie środowiska, znaczna chemizacja otoczenia oraz pożywienia wpływają na rozwój alergii, która dotyka też narząd wzroku. Także choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy choroba nadciśnieniowa, w dłuższej perspektywie mają negatywny wpływ na nasze oczy. Zmęczone oczy to często wynik pracy przy komputerze. Niejednokrotnie również po powrocie do domu dla relaksu siadamy przed monitorem. To niedobrze. Praca przy komputerze związana jest m.in. z nieustanną adaptacją siatkówki do różnych poziomów oświetlenia. Monitory ekranowe wytwarzają także ciepło, które ma wpływ na zwiększenie suchości powietrza i wpływa niekorzystnie na zmęczone oczy. Przebywając przed monitorem, skupiamy uwagę, rzadziej mrugamy, co zwiększa suchość oka.
Najlepszy sposób na zmęczone oczy: zielona oaza w biurze
Pracując w biurze, trzeba zwracać uwagę na jakość monitorów, stosowanie filtrów polaryzacyjnych oraz ustawienie komputerów tak, aby redukować odbicia od źródeł światła. Dobrze, gdy okno nie jest ani przed, ani za ekranem monitora. W pomieszczeniach okna powinny być zaopatrzone w zasłony lub pionowe żaluzje. Trzeba także często wietrzyć pomieszczenia, otaczać się roślinami, robić przerwy w pracy wzrokowej. Zaleca się przerwy 15-minutowe po każdych 2 godzinach pracy, a przy wielogodzinnym cyklu pracy – przerwy 10-minutowe po każdej godzinie.
Masz problemy z oczami? Pora zaprzyjaźnić się z okulistą...
Nie wolno jednak zapominać o regularnych wizytach u okulisty. Szczególnie gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy związane ze wzrokiem. Częstą dolegliwością jest tzw. zespół suchego oka. Oko jest zaczerwienione, pacjent odczuwa suchość, pieczenie, uczucie ciała obcego, kłucie w oku, nadwrażliwość na światło.
Najczęściej cierpią na to ludzie przebywający w pomieszczeniach klimatyzowanych, silnie wentylowanych, pracujący z komputerem. Pamiętajmy również, że brak korekcji wad wzroku prowadzi do zmęczenia oczu, podrażnienia spojówek, światłowstrętu, łzawienia. Często tym objawom towarzyszą bóle głowy. Pracując w niekorzystnych warunkach, starajmy się nawilżać nasze oczy odpowiednimi – wskazanymi przez lekarza – kroplami.
Super Express
Porady eksperta