ZMĘCZONE OCZY - jak im pomóc

2013-08-07 16:04

Jeśli oczy są w dobrej formie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, bo same się doskonale oczyszczają, nawilżają i regenerują. Często jednak zmuszamy je do pracy ponad siły. Przepracowane, zmęczone oczy potrzebują pomocy.

ZMĘCZONE OCZY - jak im pomóc
Autor: GettyImages Jeśli oczy są w dobrej formie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, bo same się doskonale oczyszczają, nawilżają i regenerują. Często jednak zmuszamy je do pracy ponad siły. Przepracowane, zmęczone oczy potrzebują pomocy.

W ogrzewanym, klimatyzowanym pomieszczeniu powietrze jest pozbawione wilgoci. Jeśli spędzasz w nim sporo czasu, to oczywiste, że śluzówka wyściełająca powieki staje się przesuszona, a oczy są podrażnione, pieką, szczypią, nawet bolą. Podobnie się dzieje, gdy zbyt długo pracujesz – czytasz, patrzysz w monitor komputera. Dlaczego? Bo skoncentrowani na pracy rzadziej mrugamy powiekami, a tym samym nie nawilżamy dostatecznie gałki ocznej. Z czasem brakuje nam łez. Skutecznym lekiem na zmęczone oczy jest nawilżanie spojówek i... odpoczynek.

Zbawienne łzy dla zmęczonych oczu

Krople do oczu, które w takiej sytuacji będą pomocne, potocznie nazywa się sztucznymi łzami. Dobrze nawilżają spojówki, przeciwdziałają podrażnieniom, łagodzą ból i pieczenie spowodowane nie tylko suchym powietrzem, ale też wiatrem czy słońcem. Niektóre rodzaje kropli nawilżających mają konsystencję żelu, dzięki czemu dłużej utrzymują się na powierzchni gałki ocznej. Krople typu sztuczne łzy można stosować profilaktycznie. Ale z innych specyfików do oczu – nawet tych dostępnych bez recepty – trzeba korzystać ostrożnie.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 3 Okulistyka

Na zmęczone oczy nie używaj kropli likwidujących zaczerwienienie

Nadużywanie leków staje się powoli naszą narodową cechą. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że przodujemy pod tym względem w Europie. Niestety, dotyczy to także kropli do oczu. Chętnie sięgamy po leki szybko likwidujące przekrwienie twardówki (tzw. białka). Robimy tak, bo chcemy, by efekt był natychmiastowy. A tak właśnie działają krople „na piękne oczy”. Nie leczą podstawowego problemu, a jedynie likwidują objawy. Zawierają środki przeciwbólowe oraz obkurczające naczynia krwionośne. Gdy naczynia zacisną się, oczy już nie są czerwone. Zaś środek przeciwbólowy znosi ból i uczucie piasku pod powiekami. Jednak maskowane dolegliwości nawarstwiają się i wreszcie dochodzi do tzw. efektu z odbicia, czyli o wiele poważniejszych dolegliwości.

By uniknąć zmęczonych oczu i kłopotów ze wzrokiem

Od czasu do czasu rób przerwy w pracy. Popatrz wtedy przez chwilę raz bliżej, raz dalej, np. na jakiś punkt na ścianie, a potem na drzewa za oknem. Poruszaj gałkami w prawo i w lewo, przesuwaj w wyprostowanej ręce ołówek i obserwuj go, wyciągnij rękę z ołówkiem i przybliżaj go do nosa, na kilka chwil zamknij powieki i przykryj je dłońmi złożonymi w łódeczki, oddychaj głęboko. Zrezygnuj z papierosów. Powstające w czasie palenia wolne rodniki (agresywne cząsteczki tlenu) uszkadzają naczynia krwionośne oka. Niszczą też receptory siatkówki i znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Jeśli długo pracujesz przy komputerze, ustaw monitor w odległości około 50 cm od twarzy. Wpatrywanie się w ekran z mniejszej odległości zmusza oczy do nienaturalnego wysiłku.

Zrób to koniecznie

Jeśli stosujesz krople do oczu

  • Przed ich użyciem dokładnie umyj ręce.
  • Do worka spojówkowego mieści się tylko jedna kropla leku, więc nie ma potrzeby zakraplać więcej.
  • Krople przechowuj w lodówce.
  • Sprawdź, jak długo możesz stosować krople po otworzeniu buteleczki. Zazwyczaj okres trwałości wynosi około miesiąca, ale lepiej się upewnić i nie używać ich dłużej.
  • Gdy minie termin ważności, wyrzuć krople, nawet jeśli wcześniej nie zostały otwarte. Stosowanie przeterminowanych środków może być niebezpieczne.
  • Nie dotykaj dozownikiem do oka czy brzegów powiek. Zakraplaj krople z pewnej wysokości.
  • Po użyciu starannie zakręcaj pojemnik.
  • Jeśli stosujesz leki do nawilżania, wybieraj krople w jednorazowych opakowaniach.
  • Nigdy nie używaj kropli stosowanych przez inne osoby.

miesięcznik "Zdrowie"