ZAPALENIE SPOJÓWEK wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby

2015-03-17 7:59

Zaczerwienienie powiek, łzy, pieczenie i światłowstręt mogą oznaczać zapalenie spojówek. Najczęstszą przyczyną choroby są wirusy, rzadziej wywołują ją bakterie i grzyby. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z zapaleniem spojówek na tle wirusowym, bakteryjnym czy grzybiczym?

ZAPALENIE SPOJÓWEK wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby
Autor: Photos.com Zaczerwienienie powiek, łzy, pieczenie i światłowstręt mogą oznaczać zapalenie spojówek.

Spis treści

  1. Wirusowe zapalenie spojówek
  2. Zapalenie spojówek na tle bakteryjnym
  3. Grzybicze zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek może mieć różne przyczyny - od banalnego podrażnienia po poważną infekcję, a co za tym idzie przebiegać łagodnie lub bardzo ostro. Sprawdź, czym różni się wirusowe zapalenie spojówek od zapalenia bakteryjnego lub grzybiczego.

Wirusowe zapalenie spojówek

Zapalenie na tle wirusowym najczęściej pojawia się w jednym oku, a po kilku dniach przenosi się na drugie. Wirus najpierw atakuje spojówkę, a po ok. 8 dniach zwykle obejmuje również rogówkę oka.

  • OBJAWY: Obrzęk i swędzenie spojówek, uczucie obcego ciała w oku i pojawienie się wodnistej wydzieliny. Na spojówkach widać charakterystyczne skupiska obrzękniętych naczynek krwionośnych. Gdy zapalenie obejmie rogówkę, pojawiają się na niej małe okrągłe zmętnienia. Towarzyszy temu silny ból i światłowstręt. Czasem w okolicy żuchwy powiększają się węzły chłonne.
  • TO CI POMOŻE: Miejscowo stosuje się leki przeciwwirusowe (np. Zovirax, Cusiviral), a także zmniejszające obrzęk (np. Betadrin), przeciwzapalne i odkażające (Floxal, Sulfacetamidum). Aby nie dopuścić do dodatkowej infekcji bakteryjnej, czasem podaje się antybiotyk. Wirusowe zapalenie spojówek jest bardzo zakaźne. Łatwo przenosi się przez dotyk, dlatego często myj ręce i wycieraj je w swój ręcznik. Jeżeli w czasie infekcji używałaś kosmetyków do oczu, po jej ustąpieniu powinnaś je wyrzucić, żeby ponownie się nie zarazić.

Zapalenie spojówek na tle bakteryjnym

Atak bakterii to najczęstsza przyczyna infekcji. Zwykle choroba dotyczy jednocześnie obojga oczu.

  • OBJAWY: Wydzielina ropna lub surowiczo-ropna w worku spojówkowym i łzowym, przekrwienie i obrzęk spojówek, czasem całych powiek. Na spojówkach mogą pojawić się wybroczyny krwiste albo szarożółte plamy.
  • TO CI POMOŻE: Podaje się sulfonamidy (Sulfacetamidum) lub roztwory antybiotyków w postaci kropli i maści (Tobrex, Biodacyna, Neomycinum, Chloramphenicol, Gentamicin). Jeśli po 7 dniach stan się nie poprawi, okulista może zalecić odstawienie leków na 3–4 dni, a następnie wykonanie posiewu z worków spojówkowych z określeniem antybiogramu. Po stwierdzeniu, jaki rodzaj bakterii wywołuje zakażenie, zaleci odpowiednią kurację (tzw. celowaną).

Grzybicze zapalenie spojówek

Występuje rzadko, na ogół pojawia się jako powikłanie długotrwałej kuracji antybiotykami albo jako skutek przeniesienia zakażenia z innych części ciała (np. narządów płciowych).

  • OBJAWY: Swędzenie, zaczerwienienie spojówek, łzawienie. Wydzielina może być wodnista albo śluzowo-ropna. W kanalikach łzowych często pojawiają się białawe złogi.
  • TO CI POMOŻE: Podaje się leki przeciwgrzybicze (Clotrimazol, Nystatyna) w postaci kropli albo maści. Leczenie może ciągnąć się nawet kilka miesięcy.
miesięcznik "Zdrowie"