Zaczynasz widzieć wyraźniej tylko, gdy oddalisz telefon? To może być prezbiopia

2024-12-27 13:20

Prezbiopia, znana również jako "syndrom długiej ręki", to problem, który dotyka w miarę starzenia się. Objawia się trudnościami w widzeniu na bliską odległość, co często prowadzi do konieczności oddalania przedmiotów, takich jak telefon, książka czy menu w restauracji. Warto poznać przyczyny tego schorzenia i dowiedzieć się, jak sobie z nim radzić.

Zaczynasz widzieć wyraźniej tylko, gdy oddalisz telefon? To może być prezbiopia
Autor: Getty Images

Co to jest prezbiopia?

Problemy ze wzrokiem dotyczą dużej części społeczeństwa. Część z nich ma podłoże genetyczne, inne są wynikiem czynników zewnętrznych, takich jak długotrwała praca przed komputerem. Istnieje jednak jedno zjawisko, które dotyczy każdego z nas, niezależnie od stylu życia.

Mowa o prezbiopii, znanej także jako starczowzroczność, która wynika ze starzenia się soczewki oka i utraty elastyczności. Jest to nieunikniony proces, który daje o sobie znać w późniejszych latach życia, zwykle po czterdziestce.

Prezbiopia utrudnia wyraźne widzenie obiektów z bliska, powoduje zamazywanie obrazu i wzmożoną męczliwość wzroku. To zjawisko może być bardzo uciążliwe w codziennym życiu i utrudniać wykonywanie podstawowych czynności.

Poradnik Zdrowie kiedy iść do okulisty
Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Objawy prezbiopii

Pierwsze oznaki starczowzroczności są subtelne i niewielu zwraca na nie uwagę. Zazwyczaj polegają na większym wysiłku przy próbach uzyskania ostrości wzroku, szczególnie przy skupianiu się na bliskich przedmiotach lub drobnych napisach.

Prezbiopia dotyka każdego człowieka, niezależnie od tego, czy wcześniej nosił okulary. Z biegiem czasu dolegliwości zaczynają się nasilać. Objawy, których nie należy ignorować to:

  • zamazany obraz,
  • konieczność trzymania książki lub telefonu daleko od twarzy,
  • trudności w utrzymaniu ostrości wzroku,
  • znaczne skrócenie czasu, jaki poświęcamy na czytanie książek lub gazet,
  • potrzeba intensywnego oświetlenia przy lekturze,
  • uczucie zmęczenia,
  • bóle głowy nasilające się przy długim czytaniu,
  • podwójne widzenie (diplopia),
  • ból i zmęczenie oczu,
  • bóle karku.

Prezbiopia często określana jest mianem syndromu długiej ręki, co nawiązuje do jednego z jej charakterystycznych objawów - potrzeby oddalania obiektów od oczu, aby poprawić ostrość widzenia.

Jak pozbyć się prezbiopii?

Prezbiopia jest naturalnym procesem związanym z wiekiem i nie ma sposobu, by jej zapobiec. Istnieje jednak możliwość złagodzenia jej objawów poprzez odpowiednią korekcję wzroku.

Leczenie starowzroczności może odbywać się na różne sposoby. Dzięki postępowi w dziedzinie medycyny, oprócz tradycyjnych okularów, pacjent może skorzystać z soczewek kontaktowych, które pomagają w widzeniu obiektów z bliska.

Interesującym rozwiązaniem są soczewki multifokalne (wieloogniskowe), które umożliwiają widzenie w różnych odległościach. Coraz więcej osób cierpiących na prezbiopię decyduje się również na zabiegi korekcji laserowej lub leczenie chirurgiczne.