Trik na krótkowzroczność. Pozwala zapomnieć o okularach i soczewkach kontaktowych
Noszenie okularów budzi niekiedy niechęć dzieci. Może również utrudniać ich codzienne aktywności jak uprawianie sportu. Warto wiedzieć, że istnieje wciąż jeszcze mało popularna metoda, która stosowana na noc może pozwolić zrezygnować z okularów za dnia.
Nietypowe objawy krótkowzroczności
Nowy rok szkolny, nowe wyzwania, nowe problemy. Niejedno dziecko (i rodzic) muszą zmierzyć się z takimi sytuacjami jak niechęć do chodzenia do szkoły, trudności w nauce, objawy psychosomatyczne jak bóle głowy, utrzymujące się zmęczenie i inne dolegliwości.
Chociaż opisane stany mogą mieć różne podłoże, niekiedy okazuje się, że za problemami z nauką i złym samopoczuciem stoi krótkowzroczność lub inna wada wzroku u dziecka. To przyczyna, która może powodować m.in. niewłaściwe przepisywanie informacji z tablicy, trudności w nauce, dolegliwości takie jak bóle głowy, zawroty głowy.
Krótkowzroczność - diagnostyka, przyczyny
Najczęściej występującą wadą wzroku jest krótkowzroczność. Mówi się nawet o „epidemii”, jeśli chodzi o ten problem. Fakt, że krótkowidzów przybywa, wiąże się m.in. z rewolucją technologiczną, czyli używaniem i nadużywaniem telefonów i komputerów. Dzieci i młodzież często zapominają o higienie wzroku jak patrzenie w dal co jakiś czas czy codzienne odpowiednie długie przebywanie na powietrzu.
Pomocne mogłyby być profilaktyczne badania wzroku u dziecka m.in. przed pójściem do szkoły. - Pierwsze badanie wzroku powinno być pełne – wyjaśnia dr Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. – To znaczy: trzeba porazić akomodację, żebyśmy sprawdzili, jaka jest faktyczna wada wzroku i obejrzeć dno oka. Dobrze także wykonać pełne badanie widzenia u optometrysty.
Krótkowzroczność u dzieci - jak leczyć
Jeżeli zostanie rozpoznana wada wzroku, to powinna być ona korygowana. Jednak dzieci z różnych względów nie zawsze chcą nosić okulary. Bywa, że nie chcą się wyróżniać na tle rówieśników, bywa, że po prostu gubią okulary, może się też zdarzać, że przeszkadzają one w codziennej aktywności np. intensywnym uprawianiu sportu czy w codziennych (też intensywnych) zabawach.
- U moich dorosłych pacjentów okulary możemy zdjąć za pomocą korekcji laserowej, natomiast u osób poniżej 21 roku życia jest to niemożliwe ze względu na proces rozwoju całego organizmu – dodaje dr Robert Matusik.
Wady wzroku z wiekiem mogą się pogłębić. To generuje problemy takie jak m.in. konieczność wymian okularów lub samych szkieł (w przypadku dzieci zwykle potrzebna jest wymiana okularów, także z uwagi na wzrost głowy dziecka),osłabienie siatkówki powodowane wydłużeniem gałki ocznej, co może prowadzić do odklejenia lub przedarcia siatkówki. Okulary poprawiają wzrok, ale go nie korygują na stałe, więc po zdjęciu okularów obraz znowu jest nieostry.
Sposoby na zahamowanie krótkowzroczności to m.in.
- zakraplanie roztworu atropiny, co może hamować rozwój krótkowzroczności dzięki rozluźnieniu akomodacji
- ortokorekcja za pomocą soczewek ortokeratologicznych – są to sztywne specjalne soczewki do spania, które mogą zatrzymywać krótkowzroczność
Ortokorekcja - jak działa, kto może skorzystać
- Metoda ta sprawdzi się u krótkowidzów z wadą do -8D i niewielkim astygmatyzmem - wyjaśnia Piotr Toczołowski, optometrysta z warszawskiej kliniki Nowy Wzrok, w której soczewki ortokorekcyjne dobiera już ponad 15 lat. - Czyli w tym „przedziale”, w którym możliwe jest skorygowanie wady do 0 a przy okazji ustabilizowanie jej, zahamowanie progresji.
- Specjalne soczewki aplikowane są na noc przed zaśnięciem. Bardzo ważne jest, aby ten nocny odpoczynek trwał 7-8 godzin. W tym czasie soczewki odkształcają delikatnie rogówkę, nadając jej kształt umożliwiający skorygowanie wady wzroku. Rano, po obudzeniu, soczewki zdejmuje się i chowa do specjalnych pojemników, aby wieczorem znów je założyć. Jeden komplet soczewek może być stosowany przez 1-1,5 roku - tłumaczy optometrysta Piotr Toczołowski.
Dzięki ortokorekcji pacjent zyskuje ostrość widzenia bez okularów czy soczewek kontaktowych na cały dzień. Nie musi obawiać się, że okulary będą przeszkadzać w aktywności, a ich brak... też przeszkadzać, bo bez ortokorekcji brak okularów oznacza nieostre widzenie. Ortokorekcję praktykuje się w Polsce od kilkunastu lat.
- Soczewki ortokeratologiczne zmieniają kształt rogówki w czasie, gdy pacjent śpi. Taki „nowy” kształt rogówki powoduje, że nie tylko dobrze widzimy obrazy oddalone od oka, ale też wpadające do oka światło jest dodatkowo, w pewnej części rozpraszane i to właśnie ten proces powoduje, że siatkówka jest stymulowana i nie dochodzi do dalszego wydłużania gałki ocznej. To jest bardzo ważna informacja, pozwala na utrzymanie krótkowzroczności na tym poziomie, na którym rozpoczęliśmy stosowanie ortokorekcji – wyjaśnia Katarzyna Semeniuk, optometrystka z kliniki Nowy Wzrok.
Ortokorekcja - przebieg badania
- Badanie optometryczne polega na dokładnej analizie procesu widzenia. Wykonujemy więc komputerowe badanie wzroku, ale też oceniamy, ile dziecko widzi bez i w korekcji, czy dobrze odbiera impulsy z otoczenia okiem prawym i lewym. Sprawdzamy ustawienie gałek ocznych, widzenie barw, diagnozujemy wielkość i rodzaj wady wzroku - mówi Katarzyna Semeniuk, optometrystka.
- Gdy stwierdzimy, że pacjentowi potrzebna jest korekcja – dobieramy odpowiednie okulary, soczewki kontaktowe miękkie czy specjalistyczne soczewki – takie, jakie są na przykład używane w ortokorekcji. Pełne badanie optometryczne trwa około 40 minut. A dobór soczewek ortokorecyjnych nawet do 1,5 godziny – dodaje Katarzyna Semeniuk.
Ortokorekcja - dla kogo
Ortokorekcja może być stosowana u dorosłych i u dzieci, już nawet w wieku 5 lat. Odpowiednie soczewki dobiera się indywidualnie. Atutem ortokorekcji jest fakt, że jest metodą całkowicie odwracalną. Pozwala uniknąć noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, czy też laserowej korekcji, która jest dostępna tylko dla osób po 21 r.ż.
Zahamowanie krótkowzroczności w dzieciństwie ułatwia też ewentualną laserową korektę w dorosłości, ponieważ mniejszą wadę łatwiej skorygować. Ile kosztuje ortokorekcja? Jest to koszt ok. 2200 zł za 2 soczewki ortokorekcyjne, które starczają na ok. 1-1,5 roku.