Test tarczy pozwoli wykryć astygmatyzm. Niezwykle prosty, ale skuteczny
Astygmatyzm jest często spotykaną wadą wzroku. Jeśli wada jest niewielka, wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że ją ma. Jednak nieleczony astygmatyzm nie tylko może obniżać komfort życia, ale także trwale pogarszać wzrok. Test tarczy jest prostym badaniem, który może pomóc wykryć ten problem i skłonić do wizyty u specjalisty. Jest prosty, nieinwazyjny i możemy go zrobić w mniej niż minutę.
Astygmatyzm może być wrodzony, ale także nabyty. Statystycznie – może mieć go co trzecia osoba na świecie. Osoba cierpiąca na tę wadę może mieć problemy z wyraźnym widzeniem obiektów zarówno z bliska, jak i z daleka. Astygmatyzm jest ściśle związany z odkształceniem rogówki.
Astygmatyzm jest powszechny
Ryzyko posiadania tej wady jest również dziedziczone. Astygmatyzm może być także wynikiem choroby oczu, urazu lub powikłaniem operacji. Mitem jednak jest, że czytanie przy słabym świetle lub siedzenie bardzo blisko telewizora może powodować astygmatyzm lub go pogłębiać.
Ta wada wzroku jest dosyć powszechna i występuje u osób w różnym wieku. Często towarzyszą jej także objawy takie jak:
- bóle głowy
- problemy w ocenie odległości
- regularne bóle oczu
- zamglone widzenie
- zmęczenie, które pojawia się podczas większego wysiłku oczu.
Jeśli masz problemy z wyraźnym dostrzeganiem przedmiotów, a by to zrobić, musisz wytężać wzrok, czujesz, że twoje oczy szybciej się męczą, musisz je mrużyć i trzeć, być może cierpisz na astygmatyzm. Istnieje prosty test, który pomoże ci sprawdzić, czy ten problem dotyczy ciebie.
Prosty test pozwoli wykryć wadę wzroku
Dziś astygmatyzm wykrywamy przy pomocy urządzeń, ale kiedyś służyła do tego specjalna tarcza. Swoją konstrukcją przypomina inną figurę, ale nadal jest skutecznym testem do stwierdzenia astygmatyzmu. Mowa o tarczy Greena, którą zobaczysz na poniższym filmie.
Wystarczy, że spojrzysz na tarczę i zasłonisz jedno z oczu. Jeżeli wszystkie linie postrzegasz jednakowo, nie masz astygmatyzmu. Jeśli jednak widzisz linie najciemniejsze, które są jednocześnie najbardziej wyraźne, a prostopadłych, czyli najjaśniejszych nie, prawdopodobnie masz astygmatyzm. Powtórz ten test na drugim oku.
Pamiętaj, że test powinien skłonić cię do udania się do specjalisty, ale nigdy nie zastąpi specjalistycznej wizyty. Jeśli myślisz, że możesz mieć problemy ze wzrokiem, w tym właśnie astygmatyzm, udaj się do optometrysty. Każda osoba dorosła powinna udać się do specjalisty przynajmniej raz na dwa lata, a dzieci do okulisty powinny chodzić częściej, czyli raz w roku.