Suplementy dla zdrowia oczu
Suplementy, które wspomagają oczy to luteina, zeaksantyna, minerały i antocyjany z jagód. Potrzebujemy suplementów zwłaszcza wtedy, gdy dużo pracujemy przy monitorach.
Spis treści
- Oczy na dobrej diecie
- Jaskra - co warto o niej wiedzieć?
- Dobroczynna luteina
- Beta karoten i jagody
- Zbawienne krople
Kiedy siegnąć po suplementy? W każdym wieku, jeśli mocno eksploatujemy wzrok. Wtedy luteina czy antocyjany łagodzą podrażnienia i chronią wrażliwe oko przed uszkodzeniem.
Niewłaściwa dieta, zanieczyszczenie środowiska, działanie słońca czy promieniowanie wytwarzane przez monitory mają ogromny wpływ na kondycję oczu.
To prawda, że z wiekiem wzrok ulega osłabieniu, jednak dzięki odpowiedniej profilaktyce i pielęgnacji możemy spowolnić tempo pogarszania się widzenia.
Oczy na dobrej diecie
Słabnący wzrok jest niestety nierozerwalnie związany z procesem starzenia się organizmu. Wolne rodniki, które wyzwalają się pod wpływem działania takich czynników jak toksyny środowiskowe, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie wydzielane przez ekrany telewizorów czy monitory komputerowe oraz powstające w wyniku nieprawidłowej diety, niszczą elementy strukturalne oczu, zwłaszcza siatkówkę.
Aby temu zapobiec należy odpowiednio dbać o wzrok, w słoneczne dni pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV oraz regularnie zażywać wybrane substancje odżywcze, zawarte m.in. w warzywach, owocach, nabiale i produktach pełnoziarnistych.
Jaskra - co warto o niej wiedzieć?
Dobroczynna luteina
Najważniejszym składnikiem wpływającym zbawiennie na stan wzroku jest luteina. Specjaliści zalecają zażywanie każdego dnia co najmniej 5 mg tej substancji.
W celach profilaktycznych powinny po nią sięgnąć osoby, których oczy są często narażone na działanie szkodliwych czynników, pracują przy komputerze i sztucznym oświetleniu, często przebywają na słońcu lub palą papierosy.
- Luteina zawarta w siatkówce oka stanowi swoisty filtr wolnych rodników i promieniowania, chroniąc narząd wzroku przed degradacją - tłumaczy Barbara Niebisz-Nowak, doradca ds. farmaceutycznych Mediq. - Dostępne w aptekach suplementy diety zawierające luteinę są dodatkowo wzbogacone m.in. tauryną, oraz przeciwutleniaczami takimi jak cynk i selen.
Substancje te odpowiadają za wzmacnianie wzroku, mają działanie ochronne i pomagają w walce z wolnymi rodnikami. Ponadto tauryna odgrywa kluczową rolę w przekształcaniu witaminy A w retinol, niezbędny w procesie widzenia.
Beta karoten i jagody
Dodatkowo w trosce o wzrok warto sięgnąć po beta-karoten, który jest naturalnym przeciwutleniaczem oraz chroni przed działaniem szkodliwych promieni UV.
Na rynku dostępne są także suplementy diety zawierające wyciąg z czarnej borówki.
- Jagody zawierają antocyjany poprawiające krążenie w gałce ocznej co sprawia, że jest lepiej dotleniona - mówi ekspert Mediq - Dzięki temu wzrok szybciej dostosowuje się do zmiennych warunków oświetlenia, znacznie lepiej widzimy po zmierzchu, co jest bardzo ważne np. podczas prowadzenia samochodu.
Zbawienne krople
Oprócz odpowiedniej profilaktyki za pomocą suplementów warto także sięgnąć po krople nawilżające, które zapobiegają uczuciu suchości i podrażnieniom.
Krople są także bardzo pomocne w przypadku gdy jakieś zanieczyszczenia dostaną się do oka. W aptekach można znaleźć również środki, które obkurczają włosowate naczynia krwionośne eliminując w ten sposób efekt przekrwionych oczu wywołanych przepracowaniem, zatarciem oka, gdy coś do niego wpadnie lub alergią.
Likwidują także nieprzyjemne pieczenie i swędzenie oraz ograniczają nadmierne łzawienie. W stanach podrażnienia spojówek i powiek pomocne są składniki roślinne mające działanie przeciwzapalne, takie jak świetlik lekarski, nagietek czy starzec popielaty oraz minerały np. węglan magnezu, krzemionka czy fluorek wapnia.
Porady eksperta