STOŻEK ROGÓWKI: nowa terapia KXL Avedro

2013-09-27 9:50

Pierwsze w Polsce zabiegi cross-linking KXL Avedro przeprowadza profesor Iwona Grabska-Liberek, która jest jednym z największych specjalistów w terapii stożka rogówki w Polsce. W CMO LASER profesor Iwona Grabska – Liberek od 2007 roku wykonała kilkaset zabiegów cross-linking. Na czym polega terapia stożka rogówki metodą cross-linking KXL Avedro?

STOŻEK ROGÓWKI: nowa terapia KXL Avedro
Autor: thinkstockphotos.com Pierwsze w Polsce zabiegi cross-linking KXL Avedro przeprowadza profesor Iwona Grabska-Liberek, która jest jednym z największych specjalistów w terapii stożka rogówki w Polsce. W CMO LASER profesor Iwona Grabska – Liberek od 2007 roku wykonała kilkaset zabiegów cross-linking. Na czym polega terapia stożka rogówki metodą cross-linking KXL Avedro?

W Polsce jest dostępna najnowocześniejsza technika do cross-linkingu: KXL Avedro, umożliwiająca wczesne leczenie stożka rogówki.
Stożek rogówki to choroba, która objawia się zniekształceniem rogówki (astygmatyzm). W Polsce dotkniętych jest nią około 70 000 osób, z czego większość nie jest zdiagnozowana i używa tylko okularów/ soczewek korygujących astygmatyzm. Choroba ma często charakter postępujący, w jej efekcie może dojść do konieczności przeszczepu całej rogówki.

Stożek rogówki: cross-linking

Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że stożek należy poddać terapii w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Tą terapią jest cross-linking. Metoda polega na zakropleniu rogówki specjalnym preparatem i naświetlaniu jej światłem UV. W CMO LASER taka terapia została wprowadzona w 2007 roku. Była to jednak metoda dość czasochłonna (zakraplanie trwało około 30 minut, po czym pacjent musiał przez kolejne 30 minut leżeć nieruchomo pod lampą UV, którą naświetlano rogówkę).

Stożek rogówki: zalety cross-linking KXL Avedro

W CMO LASER – jako pierwszym ośrodku w Polsce – jest dostępna najnowocześniejsza technika do cross-linkingu: KXL Avedro.
- Liczne doniesienia naukowe potwierdzają, że cross-linking jest pierwszą metodą terapii stożka rogówki – mówi profesor Iwona Grabska-Liberek – Oznacza to, że nie czekamy na progresję stożka a wykonujemy zabieg w momencie, gdy ten stożek zdiagnozujemy. Trzeba pamiętać, że stożek pojawić się może już u dzieci w wieku 8-10 lat i zabieg cross-linking można już wtedy wykonać. Nie ma ograniczeń wiekowych, takich, jakie występują u pacjentów rozważających korekcję laserową wady wzroku. Metodę cross-linking można zastosować u pacjenta w każdym wieku.
Problemem był czas trwania zabiegu. Dzięki nowoczesnej technice KXL można ten czas zabiegu skrócić do 3 minut. Dlatego też komfort pacjenta znacznie się podwyższył. Dziś zabieg ratujący rogówkę jest nie tylko bezbolesny ale również bardzo krótki. Dzięki temu można proponować go również dzieciom, osobom z różnymi ogólnymi schorzeniami (np. Zespołem Downa).

Cross-linking KXL Avedro: przebieg zabiegu

Zabieg KXL Avedro trwa kilka minut- najpierw oko jest znieczulane i zakraplane ryboflaviną. Potem – przez 3 minuty – naświetlane promieniami UV. Udowodniono, że większa moc naświetlania, dostarczona w krótszym okresie czasu, może przyczyniać się do wzmocnienia włókien kolagenowych w rogówce w taki sam sposób jak przy mniejszej mocy naświetlania, ale w dłuższym okresie czasu. KXL daje kilka możliwości przeprowadzenia zabiegu:

  • standardowo – z usunięciem nabłonka rogówki
  • w przypadku cienkiej rogówki jest możliwe użycie specjalnej ryboflaviny, która przenika przez nabłonek i nie wymaga jego usunięcia,
  • w przypadku wady wzroku i cienkiej rogówki KXL stanowi uzupełnienie standardowej korekcji wady wzroku laserem
  • po uprzednim wszczepieniu pierścieni śródrogówkowych INTACS
Ważne

Stożek rogówki: przyczyny i objawy

Etiologia stożka rogówki jest nie do końca znana. Wiadomo, że przyczyną powstawania stożka są czynniki genetyczne i środowiskowe. Z badań naukowych wynika, że częściej pojawia się w populacji dzieci z Zespołem Downa czy innymi wadami genetycznymi. Stożek rogówki jest chorobą objawiającą się astygmatyzmem. Nie oznacza jednak, że każda osoba posiadająca tę wadę wzroku ma również stożek. Stożek rogówki jest efektem nieprawidłowego wydzielania się jednego z enzymów odpowiadających za włókna kolagenowe w rogówce. W efekcie następuje scieńczenie rogówki i jej nieprawidłowe uwypuklenie. Bardzo często towarzyszy mu pocieranie oczu przez osobę chorą, światłowstręt, czasem stożek rogówki towarzyszy alergii skórnej.

materiały prasowe OKO LASER