Podrażnienie oczu po soczewkach kontaktowych

2020-03-02 11:00

Podrażnione oczy po soczewkach to problem, którego nie powinno się lekceważyć. Dobrze dobrane soczewki kontaktowe nie powinny dawać uczucia dyskomfortu. Jednak gdy nie przestrzega się zasad higieny, przekracza czas noszenia soczewek, mogą pojawić się problemy. Ich pierwszym sygnałem jest właśnie podrażnienie oczu.

Podrażnienie oczu po soczewkach kontaktowych
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Podrażnienie oczu po soczewkach - przyczyny
  2. Podrażnienie oczu po soczewkach - najczęstsze objawy
  3. Podrażnienie oczu po soczewkach - konsekwencje
  4. Podrażnienie oczu po soczewkach - jak unikać infekcji?

Podrażnione po soczewkach oczy szczypią, swędzą, są zaczerwienione. To nie tylko kwestia dyskomfortu, ale również zdrowia - niewłaściwie dobrane czy użytkowane soczewki mogą być przyczyną schorzeń oczu. 

Soczewki kontaktowe są zaliczane do wyrobów medycznych. Oznacza to, że ich dobraniem powinien zająć się okulista, który oprócz samej wady wzroku uwzględni także kształt oka oraz potrzeby pacjenta. 

Podrażnienie oczu po soczewkach - przyczyny

  • Źle dobrane soczewki

Każdy z nas ma unikalną wielkość i kształt gałki ocznej. Dlatego przed dobraniem soczewek kontaktowych lekarz musi starannie zbadać i "zmierzyć" oczy, aby wybrać szkła kontaktowe najlepsze dla danej osoby.

Objawem złego dobrania szkieł kontaktowych może być uczucie ciała obcego w oku, lekki ból oka lub podrażnienie, zaczerwienienie oraz zaburzenia ostrości widzenia. Gdy tak się dzieje, konieczna jest wizyta u okulisty, aby zmienił szkła kontaktowe na lepiej dopasowane.

To bardzo ważne, ponieważ nieprawidłowo dobrane soczewki mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni rogówki.

  • Alergeny w powietrzu

W okresie nasilonego pylenia roślin, ale także wtedy gdy niedostatecznie często sprzątamy mieszkania, na szkłach kontaktowych mogą osiadać alergeny, które będą wywoływały dyskomfort przy korzystaniu z soczewek.

Częstym czynnikiem wywołującym podrażnienia oczu są roztocza kurzu domowego. Objawem reakcji alergicznej będzie zaczerwienienie oczu i ich suchość. Jeżeli podejrzewamy, że dyskomfort może mieć związek z reakcją alergiczną, należy przede wszystkim zadbać o częste i dokładne czyszczenie soczewek, aby usunąć z nich wszelkie alergeny.

Innym sposobem może być stosowanie codziennie nowych, jednodniowych szkieł. Warto odwiedzić okulistę, ponieważ specjalista może zmienić płyn do soczewek, czy dobrać odpowiednie krople do oczu zmniejszające objawy alergii, które można stosować razem z soczewkami.

Aby zaaplikować takie krople nie trzeba zdejmować szkieł kontaktowych w ciągu dnia.

  • Zespół suchego oka

Osoby cierpiące na zespół suchego oka nie wytwarzają wystarczająco dobrej jakości łez, a więc ich oczy nie są właściwie chronione i nawilżane. W przypadku noszenia szkieł kontaktowych niedostatek łez będzie jedną z przyczyn podrażnienia.

Trzeba też pamiętać, że zespół suchego oka może nasilać m.in. palenie tytoniu, praca przy komputerze, nadmiar kofeiny, a także niektóre leki np. tabletki antykoncepcyjne.

Częstym objawem schorzenia jest dokuczliwe uczucie piasku pod powiekami, szczypanie lub pieczenie oczu.

Warto skorzystać z pomocy lekarza, który sprawdzi, czy rzeczywiście cierpimy na zespół suchego oka, czy też przyczyna dolegliwości jest inna. Zwykle zaleca się stosowanie kropli nawilżających.

Miękkie soczewki kontaktowe należy zwilżać w trakcie noszenia, aby przynieść ulgę oczom i zmniejszyć uczucie suchości oraz dyskomfortu. Ważne jest, aby używać kropli odpowiednich dla danych soczewek kontaktowych.

Czytaj też: Okulary i soczewki kontaktowe - korekcja wad wzroku

Podrażnienie oczu po soczewkach - najczęstsze objawy

U osób noszących soczewki kontaktowe najczęściej występuje:

  • pieczenie, kłucie, swędzenie lub ból oczu
  • uczucie obecności ciała obcego w oku
  • nadmierne łzawienie oczu
  • pojawienie się patologicznej wydzieliny w oku
  • zaczerwienienie oczu
  • pogorszenie ostrości widzenia
  • przejściowe rozmazywanie obrazu przed oczami
  • nadwrażliwość na światło (światłowstręt)
  • suchość oczu

Jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy infekcji (silnie zaczerwienione oka, ból, pieczenie), bezwzględnie należy zdjąć soczewki kontaktowe i nie stosować ich do czasu, kiedy okulista uzna, że można bezpiecznie wrócić do ich stosowania.

Czytaj też: Soczewki kontaktowe - czy są dobre dla każdego?

Podrażnienie oczu po soczewkach - konsekwencje

Większość infekcji oczu, które występują podczas stosowania soczewek kontaktowych, ma związek z nieprzestrzeganiem higieny podczas noszenia szkieł lub przesuszeniem oczu. Przy nieprawidłowym używaniu soczewek mogą wystąpić:

"Czerwone oko" to grupa chorób, które mogą rozwinąć się, gdy zbyt długo będziemy nosić soczewki lub pozostawimy je na noc. Schorzenie spowodowane jest m.in. niedotlenieniem rogówki i zgromadzeniem się drobnoustrojów na powierzchni soczewki, które podrażniają oko.

Zespół zbyt długiego noszenia soczewek pojawia się, gdy zbyt długo nie ściągamy szkieł kontaktowych. Mimo iż istnieją soczewki z wysoką przepuszczalnością tlenu, które według zapewnień producentów można stosować bez zdejmowania przez miesiąc, należy pamiętać, że niezdejmowanie soczewek na noc znacząco zwiększa ryzyko powikłań związanych z ich stosowaniem.

Zapalenie spojówek jest jednym z najczęściej występujących schorzeń oczu. Może mieć podłoże infekcyjne, alergiczne lub mechaniczne. Jest to zapalenie błony śluzowej pokrywającej gałkę oczną na zewnątrz i powieki od wewnątrz, którego charakterystycznym objawem jest przekrwienie oka.

Zapaleniu spojówek może towarzyszyć:

  • silne zaczerwienienie oka
  • swędzenie
  • opuchlizna powiek
  • nadmierne łzawienie
  • światłowstręt
  • wydzielina, która skleja rzęsy

Infekcje oczu mogą być wywołane przez bakterie, wirusy oraz inne drobnoustroje chorobotwórcze. Ich przyczyną, w przypadku osób noszących szkła kontaktowe jest głównie nieprzestrzeganie higieny przy zakładaniu i przechowywaniu soczewek.

Nieprawidłowo pielęgnowana powierzchnia szkła staje się siedliskiem bakterii i innych drobnoustrojów.

Do bakteryjnego lub pierwotniakowego zapalenia spojówek może dojść również, gdy będziemy pływać w szkłach kontaktowych na basenie, w morzu lub odwiedzimy saunę.

Czytaj też: Infekcje, które możesz złapać w basenie

Zapalenie o podłożu bakteryjnym wymaga intensywnej kuracji pod kontrolą lekarza.

Niedostatek higieny przy zakładaniu soczewek kontaktowych może doprowadzić także do zapalenia rogówki.

U podłoża infekcyjnego zapalenia rogówki najczęściej stoi przerwanie jej nabłonka poprzez mechaniczne urazy, a tym samym otworzenie drogi wniknięcia drobnoustrojów do rogówki.

Taki uraz może spowodować noszenie zarysowanej lub pękniętej soczewki kontaktowej. Zapalenie rogówki objawia się najczęściej bardzo silnym bólem, światłowstrętem i zaczerwienieniem oka.

Wymaga pilnej wizyty u okulisty i szybkiego leczenia. Zapalenie rogówki może pozostawić blizny, które mogą wpływać negatywnie na ostrość wzroku.

Podrażnienie oczu po soczewkach - jak unikać infekcji?

Aby uniknąć wirusowego lub bakteryjnego zapalenia spojówki bądź rogówki, należy odpowiednio dbać o szkła kontaktowe. Bardzo ważne jest dokładne mycie rąk przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek oraz stosowanie płynu do soczewek, który pozwoli usunąć z ich powierzchni pozostałości białkowe, nagromadzone bakterie i inne zanieczyszczenia. Aby uniknąć infekcji, należy:

  • nie myć soczewek wodą
  • nie nosić zbyt długo soczewek
  • nie spać w soczewkach (dotyczy to także drzemek)
  • zawsze myć ręce przed dotknięciem soczewek
  • nie pływać w soczewkach kontaktowych
  • przechowywać soczewki w specjalnym pojemniku i płynie
  • codziennie wymieniać płyn w pojemniku (dokładnie płukać pojemniczek)
  • najpierw zakładać soczewki, a dopiero potem zrobić makijaż
  • zdjąć soczewki i dopiero wtedy wykonać demakijaż
  • stosować się do zaleceń specjalisty

Soczewki kontaktowe są nowoczesnym i wygodnym sposobem na polepszenie jakości wzroku. Nie zapominajmy jednak, aby używać ich świadomie i pod kontrolą specjalisty. W przeciwnym razie mogą spowodować nieprzyjemne powikłania, a nawet znaczne pogorszenie wzroku.

Czytaj też: Soczewki okularowe: rodzaje, materiały, powłoki i filtry

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.
Konsultacja
lek. Dawid Wiącek
lek. Dawid Wiącek
W 2014 roku ukończył Akademię Medyczną we Wrocławiu. Obecnie kończy szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie Okulistyki, Oddział Kliniczny Okulistyki SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie. Zainteresowania wokół chirurgii refrakcyjnej, stożka rogówki. W klinice Libermedic zajmuje się pacjentami po laserowej korekcji wzroku, korekcji stożka rogówki oraz doborem soczewek kontaktowych.