Objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka, objawy AMD
Uważaj na te objawy! Jeśli czujesz, że twój wzrok zaczyna mieć problemy z widzeniem, to mogą być pierwsze symptomy zwyrodnienia plamki żółtej oka. Większość z nich występuje w obu postaciach AMD, tyle tylko że w formie suchej w mniejszym nasileniu. Sprawdź, czy wciąż widzisz dobrze.
Spis treści
Zwyrodnienie plamki żółtej? Gdy przekroczymy pięćdziesiątkę, nie dziwi nas, że widzimy coraz gorzej. Przecież się starzejemy. Dopiero podczas wizyty u okulisty dowiadujemy się, że mamy zwyrodnienie plamki żółtej czyli AMD.
Objawy zwyrodnienia plamki żółtej
1. Zniekształcenie obrazu - o pierwszy symptom charakterystyczny dla postaci mokrej AMD. Jest to krzywienie się, falowanie linii prostych wskutek powstania wysięku, który zmienia kąt załamywania się światła. Nie zawsze zwracamy uwagę na takie zniekształcenia obrazu, dlatego po 50. roku życia trzeba samodzielnie przeprowadzać test Amslera. Łatwo go znaleźć w internecie, ale wystarczy też kartka papieru w kratkę. Na jej środku rysujemy punkt. Zasłaniamy dłonią jedno oko (nie uciskamy!) i z odległości 30–40 cm patrzymy na kartkę (robimy to w okularach do czytania). Potem sprawdzamy drugie oko. Krzywienie się linii, „puchnięcie” punktu (zmienia się w rozmytą plamę) świadczą o AMD.
2. Trudności z czytaniem – z tekstu wypadają fragmenty wyrazu, a czasami nawet i całe wyrazy, jeśli są krótkie. Aby je odczytać, trzeba zmienić pozycję głowy.
3. Zgaszone barwy – świat szarzeje, bo kolory są mniej nasycone, tracą swoją intensywność, zlewają się ze sobą. Taki objaw daje obumieranie fotoreceptorów odpowiedzialnych za widzenie barw, które znajdują się właśnie w plamce żółtej.
4. Słaby kontrast – kontury przedmiotów się rozmywają, zacierają, trudniej dostrzec szczegóły obrazu, jest on nieostry.
5. Delikatna chmurka – pojawia się wrażenie, że oko przesłania chmurka zaciemniająca obraz.
6. Ciemna plama – powstaje w centrum pola widzenia. Początkowo jest niewielka, ale w miarę postępowania choroby się powiększa. Można dostrzec tylko to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia, czyli naprawdę niewiele.
miesięcznik "Zdrowie"
Polecany artykuł:
Porady eksperta