Na jednej chorobie oczu może się nie skończyć. Co zrobić, gdy jaskra łączy się z zaćmą?
Zaćma i jaskra to dwie różne choroby, które niekiedy rozwijają się w tym samym czasie. Współczesna okulistyka pozwala na wykonanie zabiegu, który za jednym razem leczy te dwa schorzenia oczu. Wystarczy znieczulenie miejscowe i zaledwie kilkugodzinny pobyt w placówce medycznej. Na czym polega nowoczesne leczenie zaćmy i jaskry?
Zaćma i jaskra mogą występować jednocześnie
Zaćma i jaskra to powszechne choroby oczu, które stanowią jedną z najpopularniejszych przyczyn utraty wzroku u osób dorosłych. Pierwsza powoduje spadek ostrości wzroku w wyniku zmętnienia soczewki, przez co droga promieni światła do wnętrza gałki ocznej jest zaburzona.
Jaskra z kolei to efekt uszkodzenia włókien nerwu wzrokowego, do którego dochodzi w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego. U niektórych pacjentów zaćma i jaskra występują w duecie, co jednak nie powoduje problemów z brakiem dostępnego leczenia.
Co więcej, istnieje zabieg, który pozwala na pozbycie się tych dwóch chorób oczu podczas jednej wizyty w placówce medycznej. Na sali operacyjnej pacjent przebywa ok. pół godziny.
Leczenie jaskry i zaćmy
Laser mikropulsowy to najnowocześniejsze urządzenie stosowane w leczeniu jaskry. Jego działanie polega na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego, co spowalnia lub zatrzymuje rozwój choroby. Procedura przeprowadzana jest bez konieczności wykonywania nacięć.
W trakcie zabiegu końcówka urządzenia jest przykładana do powierzchni gałki ocznej w okolicy rąbka rogówki. Impulsy światła laserowego przechodzą przez spojówkę i twardówkę do ciała rzęskowego. To powoduje obkurczenie tej struktury, co zwiększa odpływ cieczy wodnistej z oka, w rezultacie obniżając ciśnienie wewnątrzgałkowe i redukując ryzyko uszkodzenia nerwu wzrokowego.
Następnie chirurg okulista przystępuje do operacji usunięcia zaćmy, choroby, która bez wprowadzenia leczenia stale się pogłębia. Konieczne jest zastąpienie naturalnej soczewki sztuczną, co wymaga użycia specjalnych mikronarzędzi pod mikroskopem.
Po zakończeniu zabiegu pacjent trafia na salę pooperacyjną na około dwie godziny, w połowie tego czasu dochodzi do kontroli oka, podania antybiotyku i założenia opatrunku. Następnie pacjent może wrócić do domu, kolejna wizyta lekarska odbywa się dopiero po 7-18 dniach.
Polecany artykuł: