Kolor oczu – co mówi o tobie kolor oczu?
Kolor oczu to nie tylko cecha osobnicza ludzi, ale także fakt, który może nam wiele powiedzieć na temat stanu zdrowia, progu bólu oraz stopnia naszej wiarygodności. Sprawdź, jakie związki między kolorem oczu a naszym zdrowiem i charakterem odkryli naukowcy.
Spis treści
- Kolor oczu a choroby
- Kolor oczu a charakter
- Kolor oczu a próg bólowy
- Kolor oczu a tolerancja alkoholu
- Kolor oczu a wiarygodność
Kolor oczu to nie tylko ważny element naszego wyglądu, ale jak się okazuje także wskazówka pewnych obciążeń zdrowotnych i predyspozycji charakterologicznych.
Kolor oczu a choroby
Naukowcy już dawno stwierdzili, że kolor oczu jest bezpośrednio związany z chorobami takimi jak cukrzyca, czerniak czy bielactwo. Osoby z niebieskimi oczami rzadziej cierpią na bielactwo wrodzone, w którym brązowy pigment znika z części skóry, zostawiając plamy wyglądające jak “wybielone”.
W czasopiśmie „Clinical and Experimental Ophthalmology” opublikowano badania, z których wynika, że posiadacze jasnych oczu są bardziej narażeni na powstanie zwyrodnienia plamki żółtej. Jest to spowodowane tym, że jasna tęczówka nie blokuje światła ultrafioletowego w takim stopniu jak ciemna.
Sprawdź też: Lecznicze właściwości promieni ultrafioletowych
Ale wiąże się to również z negatywnym skutkiem dla ciemnookich ludzi. Ponieważ do ich mózgów przenika mniej światła, są bardziej podatni na sezonowe zaburzenia afektywne. Wskazują na to wyniki badań Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wzięli w nich udział studenci z Girne American University (Cypr) i Uniwersytetu Południowej Walii.
Sprawdź także:
DEPRESJA (choroba afektywna) - skąd się bierze i dlaczego wymaga leczenia
Choroba afektywna dwubiegunowa (dwubiegunówka): od apatii po euforię
Sytuacja, w której osoba ma oczy różnego koloru, na przykład jedno brązowe, a drugie niebieskie, może wskazywać na takie choroby, jak zespół Hornera lub jaskra Figmantrit. Ludzie mający zaawansowaną cukrzycę mogą zauważyć, że ich oczy ciemnieją. Powiązanie pomiędzy pigmentacją tęczówki a konkretnymi schorzeniami jest bardzo duże.
Czytaj też: HETEROCHROMIA, czyli różnobarwne tęczówki oka
Niepokojące informacje dotyczą również ryzyka pojawienia się raka skóry u osób z jasnymi oczami. W badaniu opublikowanym w „Epidemiology Cancer, Biomarkers & Prevention” na podstawie próbek DNA dzieci mających styczność z promieniowaniem słonecznym stwierdzono, że te niebieskookie były bardziej niż inne narażone na powstawanie różnego rodzaju znamion.
Sytuacja nie przedstawia się ciekawie także, jeżeli chodzi o czerniaka oka. Zarówno oczy niebieskie, jak i zielone mają mniej pigmentu chroniącego je przed uszkodzeniem.
Kolor oczu a charakter
W badaniach przeprowadzonych w Australii, w których udział wzięło 366 uczestników, wykazano, że osoby z jasnymi oczami wydają się znacznie bardziej konkurencyjne, mniej empatyczne, przyjazne i hojne niż osoby z ciemnymi oczami.
Być może to przesada, ale naukowcy twierdzą, że ma to związek z naszymi ewolucyjnymi korzeniami: tysiące lat temu, nasi północno-europejscy przodkowie postrzegali ludzi z niebieskimi oczami jako bardziej atrakcyjnych pod kątem posiadania potomstwa.
Przy tworzeniu koloru oczu biorą udział te same geny, które tworzą płaty czołowe, odpowiedzialne m.in. za funkcje poznawcze i cechy osobowości.
Z kolei w badaniu naukowców z Uniwersytetu Orebro w Szwecji wzięło udział ponad 400 osób. Jak się okazało, przy tworzeniu koloru oczu biorą udział te same geny, które odpowiadają za płaty czołowe, a przednia część płatów czołowych jest odpowiedzialna m.in. za funkcje poznawcze i cechy osobowości. Najpierw przebadano ich cechy osobowości, a następnie przeprowadzono ich korelację z kolorem oczu. Oto jak przedstawiają się wnioski:
- Ciemne (czarne, brązowe) oczy
Osoby posiadające ten kolor oczu są ludźmi mającymi zasady, dominującymi i asertywnymi, którym wszyscy ufają, dlatego też dobrze sprawdzają się w rolach przywódców. Są to jednostki silne, odpowiedzialne, wierne i uczciwe. Ten kolor oczu świadczy również o pewnej tajemniczości oraz dużym temperamencie.
Osoby o ciemnych oczach szybciej przetwarzają informacje i lepiej radzą sobie w zadaniach wymagających wykorzystania zdolności motorycznych, przez co dobrze radzą sobie np. w sporcie.
Czytaj też: Introwertyk, ekstrawertyk, ambiwertyk - test osobowości
Dowiedziono także, że osoby o tym kolorze oczu mogą spać dwie godziny krócej niż osoby o jasnych tęczówkach, bowiem ich organizm szybciej się regeneruje i nie wymaga tak długiego snu. Problem w tym, że ciemnoocy mają duże problemy z porannym, wczesnym wstawaniem.
Sprawdź: Kalkulator snu, czyli jak wyliczyć, o której iść spać, żeby się wyspać
- Oczy piwne i bursztynowe
Ten kolor oczu jest najtrudniejszy do opisania, ponieważ przybiera różne odcienie. Raz bardziej zbliża się ku zieleni, innym razem jest złocisty. Zdaniem dr. Matthew Leacha z University of South Australia ten wyjątkowy kolor oczu może powstawać na skutek... zaburzeń wątroby i dlatego nikogo nie dziwi fakt, że osoby o piwnych oczach częściej mają problemy trawienne. "U ludzi o piwnych oczach (hazel eyes) mieszanie się różnych kolorów w tęczówce mogło powstać na skutek wpływu produktów metabolizmu watroby, które trafiły do krwiobiegu z powodu zaburzeń wątrobowych", twierdzi dr Leach.
Czytaj: CHOROBY WĄTROBY - objawy chorej wątroby. Przyczyny i leczenie
Osoby o piwnych oczach dobrze radzą sobie z odnalezieniem się w nowej sytuacji, lubią być niezależne. Należą do osób spontanicznych, otwartych i przyjaznych dla otoczenia.
Są także towarzyscy, lubią adrenalinę, dobrą zabawę i wszelkie rozrywki. Są jednak wierni i stali uczuciowo. Można im zaufać i powierzyć tajemnice. Czasami szybko się denerwują i wybuchają, przez co mogą powiedzieć kilka słów za dużo i zranić bliskich.
- Oczy niebieskie
Podobno świadczą o sentymentalności, wrażliwości i powściągliwości. Zazwyczaj niebieskoocy są osobami bardzo sympatycznymi, miłymi i uprzejmymi, które chętnie wyruszają na pomoc innym.
Chociaż zwykle uważa się, że jasnookie osoby są zamknięte w sobie, to jednak kobiety o niebieskich oczach mogą odznaczać się szczególnie silną psychiką, a nawet wysoce rozwiniętym egoizmem. Ciemnoniebieski odcień tęczówki skorelowany jest z dużym uduchowieniem.
Badania potwierdziły również, że osoby o niebieskich oczach lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi analiz, opracowywania szczegółowych strategii działania oraz wykorzystujących umiejętności dobrego planowania i przewidywania.
Czytaj też: Jakim typem intelektualnym jesteś?
- Oczy szare
Są domeną osób kreatywnych, mających silną osobowość, ale wrażliwą duszę, ambitnych i umiejących sobie poradzić w każdej sytuacji. Szaroocy do wszystkiego podchodzą z wielkim zaangażowaniem, nie spoczywają na laurach, ciągle pragną dawać z siebie więcej i więcej. Mają bardzo rozwiniętą wyobraźnię i twórcze myślenie.
Osoby mające szary kolor oczu są, co prawda odważne w życiu zawodowym, jednak mają problemy z odwagą w życiu prywatnym. Często są samotnikami, izolują się od innych i nie potrafią się zdecydować na stały związek, bowiem cechuje ich za duża ostrożność w relacjach damsko-męskich.
Czytaj też: Związek idealny, czyli jak najlepiej dobierać się w PARY?
- Oczy zielone
Według badań zielony kolor oczu uważany jest za najseksowniejszy i bardzo atrakcyjny dla otoczenia. Osoby o zielonych tęczówkach uważane są za jednostki wybitne i bardzo inteligentne. Są zwykle spokojne, aczkolwiek mają w sobie dużo energii i odznaczają się dużą kreatywnością. Nie straszne im dotrzymywanie terminów i presja czasu.
Czytaj: Wygląd ma znaczenie: cechy fizyczne wpływające na rozwój kariery
Zielonoocy mogą zostać dobrymi i odpowiedzialnymi przyjaciółmi oraz wiernymi partnerami na całe życie. Pomimo tego, że są zwykle poukładani, to stać ich na odrobinę szaleństwa i ekstrawagancji.
...można mieć oczy różnego koloru. Zdarza się to bardzo często i nosi nazwę heterochromii. Podobnie ma się rzecz z nierównomiernym rozkładem barwnika w oku (np. w okolicy źrenicy brązowy, a na reszcie tęczówki – niebieski). Nie musi być to objawem choroby, choć czasami jest składową zmian genetycznych i może predysponować do rozwoju chorób oczu w przyszłości. Wątpliwości w tym zakresie może rozwiać jedynie lekarz okulista po dokładnym zbadaniu oczu.
Kolor oczu a próg bólowy
Niektórzy naukowcy twierdzą, że kolor oczu może sugerować próg bólu naszego ciała. Ostatnie badania wykazały, że spośród 58 przebadanych kobiet te z jasnymi oczami wydają się odczuwać mniejszy ból podczas porodu, w porównaniu do kobiet z ciemnymi oczami. Kobiety doświadczały również mniejszego lęku, depresji i negatywnych myśli.
Czytaj też:
Przeczulica (hiperestezja): przyczyny, objawy, leczenie
Ból fantomowy: gdy boli to, czego nie ma
Niedoczulica – gdy ogień nie parzy
Kolor oczu a tolerancja alkoholu
Kolor oczu, jak się okazuje, może przesądzać także o stopniu tolerancji alkoholu. Badanie przeprowadzone przez specjalistów z Georgia State University ujawniło, że ciemnoocy ludzie piją mniej od jasnookich. Naukowcy uznali, że mogą oni być bardziej wrażliwi na działanie alkoholu i dlatego spożywają go mniej.
Inne badania pokazują, że kolor naszych oczu może również wskazać, jak wiele alkoholu możemy wypić. Osoby jasnookie są w stanie lepiej znosić większe ilości alkoholu w porównaniu z ciemnookimi.
Sprawdź koniecznie: Zatrucie alkoholowe - sposoby na KACA czyli ból głowy, mięśni, mdłości, drżenie rąk
Kolor oczu a wiarygodność
Czy jest możliwe, żebyśmy sugerowali się kolorem oczu, wybierając osoby, którym możemy zaufać? Naukowcy twierdzą, że tak, ponieważ osoby ciemnookie wydają się znacznie bardziej wiarygodne i godne zaufania niż te z niebieskimi oczami.
Nie jest to jednak tylko kwestia oczu – również kształt twarzy ma tutaj znaczenie. Co zadziwiające, twarze osób z ciemnymi oczami wydają się także bardziej wiarygodne w porównaniu z innymi.
Polecany artykuł:
Porady eksperta