Grudki i guzki na powiekach, drżenie i obrzęk powiek, przekrwione spojówki mogą być objawem chorób oczu

2007-05-10 5:49

Oczy to jeden z najbardziej zapracowanych organów. Ale oczy to także lustro, które odzwierciedla stan naszego zdrowia. Guzki, grudki i pęcherzyki na powiekach, przekrwione spojówki, drżenie i obrzęk powiek, worki pod oczami - te wszystkie objawy mogą być sygnałami chorób oczu, ale też i innych schorzeń.

Grudki i guzki na powiekach, drżenie i obrzęk powiek, przekrwione spojówki mogą być objawem chorób oczu
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Oczy: pęcherzyki na powiece
  2. Oczy: przekrwione spojówki
  3. Oczy: guzki na powiece
  4. Worki pod oczami
  5. Jakie są przyczyny drgania powieki? [WIDEO]
  6. Oczy: czerwony brzeg powieki
  7. Oczy: obrzęki powiek
  8. Oczy: drżenie powiek
  9. Oczy: żółte grudki na powiekach

Oczy: pęcherzyki na powiece

Na takie zmiany uwagę powinny zwrócić osoby mające opryszczkę wargową. Na powiekach wywołuje je bowiem ten sam wirus. Pęcherzyki są wypełnione surowiczą lub surowiczo-ropną cieczą, z której tworzą się bolesne strupy.Co robić? Zawsze konieczna jest wizyta u okulisty i zastosowanie doustnie leku antywirusowego, maści do oka oraz witamin z grupy B, a także odpowiedniego leku przeciwbólowego.

Oczy: przekrwione spojówki

To typowe objawy zapalenia spojówek. Najczęściej dotyka nas tzw. proste zapalenie, które jest skutkiem przebywania w zadymionym lub zakurzonym pomieszczeniu, a także przewlekłego braku snu. Może też mieć tło alergiczne. Gdy w kącikach oczu pojawia się ropna wydzielina, może sugerować zakażenie. Zaczerwienione białka mogą również świadczyć o niedoborze witamin.Co robić? Każda z tych dolegliwości wymaga pomocy lekarskiej.

Oczy: guzki na powiece

Dobrze widoczny, niebolesny guzek to zwykle gradówka, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu traczkowego. Tworzy się po zaczopowaniu ujścia gruczołu. Wewnątrz zbiera się galaretowata substancja, która podtrzymuje stan zapalny.Co robić? Idź szybko do okulisty. Jeśli guzek jest mały, pomoże maść lub zastrzyk ze sterydów. Gdy jest duży, np. wielkości połówki ziarnka grochu, nie obejdzie się bez chirurgicznego usunięcia zmiany.

Worki pod oczami

Pojawiają się dość często, gdy cierpimy na infekcje dróg rodnych lub mamy zapalenie nerek.Co robić? Diagnozę pozwolą lekarzowi postawić analiza moczu i cytologia.

Jakie są przyczyny drgania powieki? [WIDEO]

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 3 okulistyka

Oczy: czerwony brzeg powieki

Jeżeli sam brzeg powieki jest zgrubiały, silnie zaczerwieniony, swędzi, piecze i masz wrażenie, że w oku coś tkwi, prawdopodobnie cierpisz na zapalenie brzegów powiek. Przez szkło powiększające możesz dostrzec malutkie łuski między rzęsami.Co robić? Samodzielnie można usunąć łuski, myjąc oczy rozcieńczonym szamponem do włosów przeznaczonym dla dzieci. Jeżeli obrzęk i zaczerwienienie nie ustępują, koniecznie trzeba zgłosić się do okulisty. Być może potrzebne będzie zastosowanie kropli przeciwbakteryjnych.

Oczy: obrzęki powiek

Utrzymujące się przez długi czas i niezwiązane z alergiczną reakcją mogą świadczyć o nadczynności lub niedoczynności tarczycy albo kłopotach z woreczkiem żółciowym. Gdy pojawią się pod oczami, sygnalizują choroby lub niewydolność nerek (towarzyszy im obrzęk stóp i dłoni), a niekiedy też nadczynność lub niedoczynność tarczycy.Co robić? Czas na wizytę u internisty lub endokrynologa. Może potrzebne będzie wykonanie USG jamy brzusznej lub tarczycy, analiza moczu i morfologia z oznaczeniem poziomu kreatyniny i mocznika.

Oczy: drżenie powiek

Może być sygnałem, że brakuje ci magnezu lub masz zaburzenia pracy układu nerwowego.Co robić? Idź do internisty, by dobrał właściwy preparat zawierający magnez. Do diety wprowadź chleb razowy, kaszę gryczaną, migdały i orzechy.

Oczy: żółte grudki na powiekach

Tak zwane kępki żółte. Pojawiają się na powiekach i przy nosie. Są wypukłe, ale nie swędzą. To złogi cholesterolu, które odkładają się, gdy jego poziom w organizmie jest za wysoki.Co robić? Oznacz poziom cholesterolu i trójglicerydów. Zrezygnuj z tłuszczu zwierzęcego i przyjmuj leki obniżające cholesterol.

miesięcznik "Zdrowie"