Gotowe okulary: tak czy nie? Ekspert wyjaśnia, czy okulary kupione w sklepie szkodzą oczom
Gotowe okulary do czytania i korekcyjne bez problemu kupimy niemal na każdej stacji benzynowej, w większości aptek, drogerii i supermarketów. Są tanie i wygodne. Ale czy na pewno bezpieczne dla wzroku? Ekspert wyjaśnia, czy sklepowe okulary szkodzą oczom.
Po gotowe okulary do czytania i gotowe okulary korekcyjne sięgamy coraz częściej. Dla niektórych osób są alternatywą wówczas, kiedy stosowane na co dzień okulary zamówione u optyka przypadkowo zostaną w domu. Ale wiele osób korzysta z nich na co dzień. Do ich zakupu skłania cena (zazwyczaj za parę gotowych okularów do czytania nie zapłacimy więcej, niż 20 zł), oraz szeroka dostępność.
Z gotowych okularów korzystają nie tylko dorośli, ale również młodzież, zdarza się też, że rodzice na własną rękę i bez konsultacji z okulistą kupują je dzieciom, które zaczynają gorzej widzieć. Ponieważ gotowe okulary można kupić między innymi w aptekach, uznawane są one nie tylko za wygodne, ale także za bezpieczne. O ile ich wygody nie sposób kwestionować, o tyle bezpieczeństwo - już tak. Dlaczego?
Spis treści
- Gotowe okulary - normy bezpieczeństwa
- Gotowe okulary - dlaczego mogą szkodzić oczom?
- Jak bezpiecznie stosować gotowe okulary?
Gotowe okulary - normy bezpieczeństwa
Warto wiedzieć, że gotowe okulary, by zostały dopuszczone do sprzedaży, muszą spełnić określone wymagania. Mogą być sprzedawane w ograniczonym zakresie, a zgodnie z regulacją ISO ich moc musi być jednakowa dla prawego i lewego oka i wynosić od +1.00 do +3,5 dioptrii. Problem w tym, że rzadko kto z osób noszących okulary ma identyczną wadę w obu oczach. Siłą rzeczy więc któreś z oczu w takich okularach widzi gorzej, niż drugie.
Gotowe okulary, które legalnie trafiają do sklepów, nie są również przeznaczone dla osób z krótkowzrocznością lub astygmatyzmem. Takie produkty trafiają się jednak niekiedy na bazarowych straganach - w takim przypadku z pewnością zostały nielegalnie wprowadzone do obrotu.
Problemem jest również i to, że w gotowych okularach soczewki, wg normy ISO, muszą być ustawione symetrycznie dla oka prawego i lewego.
Tymczasem: - Nasza twarz w większości przypadków nie jest symetryczna. Dlatego automatycznie takie gotowe okulary stają się niedopasowane do kształtu naszej twarzy. Proszę zauważyć, że w trakcie badania w salonie optycznym specjalista ochrony wzroku dokładnie bada nie tylko nasz wzrok, ale też rozstaw źrenic i wysokość położenia oczu, a wszystko po to, aby prawidłowo zamontować soczewki, zgodnie z potrzebami ich użytkownika. – tłumaczy optometrysta Maciej Ciebiera z firmy Hoya.
Gotowe okulary - dlaczego mogą szkodzić oczom?
Gotowe okulary, w odróżnieniu od tych zamawianych u optyka niemal nigdy nie będą idealnie dopasowane do potrzeb użytkownika. A to niesie za sobą określone konsekwencje. Źle dobrane okulary mogą wywoływać ból i zawroty głowy, ból i łzawienie oczu, negatywnie wpływają na odbiór widzianego obrazu i na sam narząd wzroku. Słaba lub niedobrana moc soczewek sprawi, że chcąc złapać ostrość obrazu, trzeba nadwyrężać mięśnie oczu.
Gotowe okulary do czytania czy korekcyjne mogą też zwyczajnie szkodzić oczom. Zadaniem soczewki w szkłach jest bowiem ogniskowanie obrazu w konkretnym miejscu. Jego skupianie się w innym miejscu sprawia, że narząd wzroku będzie starał się za wszelką cenę przystosować do nowych warunków, co w dalszej perspektywie może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.
Niewłaściwa korekcja wady wzroku może również doprowadzić do problemów z widzeniem obuocznym, które - utrwalone długotrwałym korzystaniem ze złych okularów - mogą doprowadzić do trudnych do usunięcia problemów wzrokowych, wymagających nieraz nawet zastosowania specjalistycznej terapii widzenia.
Polecany artykuł:
Jak bezpiecznie stosować gotowe okulary?
Okulary zamówione u optyka są wyrobem medycznym, muszą spełnić określone, bardzo surowe wymagania i dlatego nie da się ich kupić "na oko" - dobierając okulary optyk nie tylko dopasuje odpowiednie soczewki okularowe i zamontuje je w wybranych oprawkach, ale również zwróci uwagę na zachowanie właściwej odległości między soczewką a okiem, skontroluje też kąt nachylenia oprawy.
Gotowe okulary - nawet te kupione w aptece - nigdy nie będą dopasowane tak starannie. Dlatego nie jest to produkt, który można byłoby używać na stałe. By gotowe okulary nie szkodziły oczom, należy stosować je doraźnie - tylko do krótkotrwałego czytania i widzenia bliskiego. Nie należy ich używać do widzenia dalekiego, nie można z nich korzystać w trakcie prowadzenia samochodu, ani w celu ochrony oczu.
Porady eksperta