Efekt halo, mroczki przed oczami. Z tymi objawami pilnie do lekarza
Kiedy oczy zaczynają boleć lub piec, albo z czasem pogarsza się wzrok, pilnie udajemy się do okulisty. Jednak pośród objawów zwiastujących problemy zdrowotne można wymienić zupełnie inne symptomy związane ze wzrokiem. Dlatego jeśli zaobserwujesz wymienione przez nas zmiany, koniecznie udaj się do specjalisty.
Choroby oczu zdarzają się nader często. W obecnych czasach, kiedy większość z nas korzysta z urządzeń emitujących światło widzialne o wysokiej energii zastosowane w nowoczesnej technologii, problem może pojawić się szybciej niż nam się wydaje. Dlatego warto przyglądać się swojemu zdrowiu i nie lekceważyć objawów, które mogą zwiastować poważne schorzenia.
Po czym poznać jaskrę? Objawy mogą być niejasne
Łzawienie oczu często są łączone z alergią, czy zmęczeniem. Niestety tego rodzaju symptom może zwiastować również zupełnie inne choroby. Jedną z nich może być jaskra, jednak już na wstępie warto zaznaczyć, że to nie jedna choroba, ale zespół różnych schorzeń.
To bardzo poważny stan, ponieważ dochodzi do zaniku nerwów wzrokowych konsekwencją czego jest nieodwracalna utrata wzroku. Dlatego jeśli zaobserwujesz poniższe dolegliwości, nie zwlekaj, ale udaj się na konsultację do okulisty. Najczęściej jaskra objawia się w następujący sposób:
- światłowstręt,
- częste łzawienie oczu,
- widzenie tęczowych kół lub mroczków przy spoglądaniu na źródło światła,
- trudności z przystosowaniem się wzroku do ciemności.
Dlatego jeśli masz mroczki przed oczami, to niekoniecznie jest to efekt zmęczenia. W początkowej fazie jaskry charakterystycznym zjawiskiem jest stopniowa utrata widzenia tego co znajduje się na obrzeżach obrazu. Natomiast kiedy dojdzie do ostrego ataku u pacjentów obserwowane są nudności, bóle głowy, bóle brzucha i ostry ból oka.
Nie tylko jaskra - tę chorobę możesz dostrzec po zmroku
Słabsze widzenie nocą może być odbierane jako coś zupełnie naturalnego. W końcu mała ilość światła ogranicza dokładność postrzegania przestrzeni. Warto jednak wspomnieć, że kiedy po zmroku nasze oczy często zawodzą, to należy udać się do specjalisty. Jest kilka schorzeń, którym towarzyszy taki objaw. Osoby u których wystąpi problem krótkowzroczności lub astygmatyzmu dość często zgłaszają pogorszenie widzenia nocą. Dlatego czasem wystarczą odpowiednie okulary korekcyjne, a problem znika.
Niestety słabe widzenie po zmroku to także przypadłość zaćmy. Wśród pacjentów u których zdiagnozowano tego typu schorzenie odnotowano trudności ze wzrokiem również w obecności ostrego światła.
Charakterystycznym objawem zaćmy jest pogorszenie widzenia, a zjawisko to nie ustępuje nawet po zastosowaniu kolejnych szkieł korekcyjnych. Pacjenci zgłaszają także tzw. efekt halo, czyli pojawienie się jasnych obręczy wokół źródła światła. Patrząc na jadące jadące samochody, czy uliczne lampy widzą coś w rodzaju aureoli, która rozpościera się wokół zapalonej żarówki.
Objawem zaćmy jest również to, że jasne kolory wydają się ciemniejsze, a obraz staje się zamglony. Pojawiają się problemy z oceną odległości i zniekształcone widzenie. Niestety zaćmy jest możliwe wyłącznie w formie zabiegu chirurgicznego.
Operacja jest bezbolesna i zazwyczaj trwa kilkanaście minut. Pacjent tego samego dnia wraca do domu i otrzymuje zestaw specjalnych kropli, które stosuje przez kilka tygodni. W tym czasie nie może się schylać, ani narażać na wysiłek fizyczny. Zabrania się również noszenia ciężkich przedmiotów. Zabieg można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.