Dbaj o OCZY i zapewnij sobie prawidłowe OŚWIETLENIE

2007-12-10 5:05

By chronić nasze oczy przed zmęczeniem i wadami wzroku, miejsce pracy powinno być odpowiednio oświetlone. Oto kilka wskazówek, jakie oświetlenie jest najlepsze dla oczu podczas czytania, korzystania z komputera czy oglądania telewizji.

Dbaj o OCZY i zapewnij sobie prawidłowe OŚWIETLENIE
Autor: thinkstockphotos.com

Naszym oczom szkodzi nie tylko niedostateczne, ale również nadmierne oświetlenie. Powinno być ono dostosowane do funkcji, jakie ma spełniać.By prawidłowo oświetlić salon o powierzchni 20 mkw., potrzeba 300–400 W (5 żarówek o mocy 60 W). Nowoczesnym rozwiązaniem jest podłączenie żyrandola do regulatora natężenia światła, który pozwala przygasić lub rozświetlić blask żarówek. Do pełnej regeneracji oczy potrzebują co najmniej 8 godzin snu. Śpimy w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu. Jeśli za oknem świeci latarnia albo migają neony, należy zawiesić grube zasłony lub założyć rolety. Przy przenikającym świetle, nawet gdy zaśniemy, oczy wciąż będą czuwać, a to nie zagwarantuje im regenerującego odpoczynku.W pomieszczeniu, w którym pracujemy, światło powinno być rozproszone, by nie odbijało się od przedmiotów, na które bezpośrednio patrzymy. Najbezpieczniej zainstalować oświetlenie mieszane, czyli górne przy suficie i miejscowe nad biurkiem.Gdy czytamy lub szyjemy, korzystajmy z dodatkowej lampy, by niepotrzebnie nie wysilać oczu. Lampę należy ustawić z boku i nieco z tyłu. Głowę trzymamy w odległości 30–40 cm od książki czy robótki ręcznej. Światło lampy nie powinno świecić bezpośrednio w oczy. Uwaga! Dla osób praworęcznych źródło światła powinno znajdować się po lewej stronie, aby ręka nie zasłaniała światła.

Dbanie o oczy podczas pracy przy komputerze

Okularnicy spędzający wiele godzin przy komputerze powinni zaopatrzyć się w okulary ze szkłami antyrefleksowymi. Blat stołu komputerowego powinien być oświetlony lampą z nieprzezroczystym abażurem. Światło pada wtedy do góry i na blat, ale nie razi w oczy i nie odbija się od klawiatury. W przeciwnym razie doznamy tzw. olśnienia, które nie będzie miało nic wspólnego z przypływem weny twórczej, a jedynie ze skrajnym przemęczeniem oczu.Jeżeli nasz pracodawca zainstalował jedynie świetlówki, musimy ratować oczy przed ich działaniem. Najlepiej postawić na biurku dodatkową lampę ze zwykłą żarówką, aby nieco „złamać” ostre światło jarzeniówek.

Dbaj o oczy, oglądając telewizję

  • Siadamy co najmniej 2 m przed ekranem.
  • Nie wpatrujmy się bezmyślnie w jeden punkt na ekranie, oczy powinny po nim wędrować, zerkając raz na górę, raz na dół. Od czasu do czasu trzeba pomrugać powiekami i zerknąć poza ekran.
  • Światło w pokoju powinno być rozproszone.
  • Gdy spędzamy kilka godzin dziennie przed telewizorem, postawmy za nim lampę z żarówką niewielkiej mocy, np. 25 W.
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 3 okulistyka

miesięcznik "Zdrowie"