SKRZYWIENIE PENISA (prącia) - przyczyny i leczenie. Metody prostowania prącia
Skrzywienie penisa (prącia) jest czymś naturalnym i większości przypadków nie powinno być powodem do niepokoju. Jeśli jednak skrzywienie penisa utrudnia współżycie (a czasem nawet je uniemożliwia) lub jest przyczyną dyskomfortu psychicznego, wskazana jest konsultacja u urologa. Na czym polega leczenie skrzywionego penisa? Kiedy konieczne jest operacyjne prostowanie prącia? Czy można wyprostować skrzywione prącie ćwiczeniami?
Spis treści
- Skrzywienie penisa (prącia) wrodzone - przyczyny
- Skrzywienie penisa (prącia) nabyte - przyczyny
- Skrzywienie penisa (prącia) - wskazania do leczenia
- Skrzywienie penisa (prącia) - leczenie farmakologiczne
- Skrzywienie penisa (prącia) - operacyjne prostowanie prącia
Skrzywienie penisa (prącia) zwykle zostaje zauważone dopiero w okresie dojrzewania - przy występowaniu wzwodów. W czasie erekcji ciała jamiste prącia nierównomiernie wypełniają się krwią, co skutkuje skrzywieniem prącia w lewo, w prawo, w górę lub w dół. Niewielkie skrzywienie penisa (np. rzędu 15 stopni) zwykle nie obniża jakości życia seksualnego. Dopiero spory kąt skrzywienia, większy niż 30 stopni, może utrudniać współżycie (najczęściej z powodu bólu podczas erekcji lub bólu u partnerki), a nawet uniemożliwiać odbywanie stosunków płciowych. W takich przypadkach konieczna jest interwencja lekarza.
Skrzywienie penisa (prącia) wrodzone - przyczyny
Skrzywienie penisa może być wrodzone. Wówczas zwykle towarzyszy innym wrodzonym wadom rozwojowym układu moczowo-płciowego, najczęściej tym, których istotą jest nieprawidłowe położenie zewnętrznego ujścia cewki moczowej na prąciu, tj.:
To, jak bardzo prącie jest skrzywione, można określić samemu. Wystarczy wykonać zdjęcie prącia we wzwodzie i zmierzyć kąt skrzywienia.
- spodziectwo - gdy ujście cewki moczowej znajduje się na tylnej powierzchni prącia. Wówczas pojawia się skrzywienie brzuszne prącia (skrzywienie prącia w dół);
- wierzchniactwo - gdy ujście cewki moczowej znajduje się na grzbietowej stronie prącia. Wówczas pojawia się skrzywienie grzbietowe prącia (skrzywienie prącia w górę);
Skrzywienie penisa może być też wynikiem nierównomiernego rozwój ciał jamistych (wówczas pojawia się skrzywienie prącia w bok). W rzadkich przypadkach występuje jako samodzielna (izolowana) wada wrodzona.
Skrzywienie penisa (prącia) nabyte - przyczyny
Najczęstszą nabytą przyczyną skrzywienia prącia jest choroba Peyroniego (stwardnienie plastyczne prącia). W jej przebiegu dochodzi do zwłóknienia osłonki białawej prącia (na trzonie prącia można wyczuć stwardnienia w postaci płytek), czego skutkiem są odkształcenie prącia, ból, a u niektórych chorych również zaburzenia erekcji. Choroba najczęściej dotyczy mężczyzn po 40. roku życia.
>>>Problemy z erekcją - przyczyny problemów ze wzwodem
Inna możliwa przyczyna skrzywienia to złamanie prącia, o którym można mówić, gdy dojdzie do przerwania ciągłości (czyli pęknięcia) błony białawej penisa. Oprócz skrzywienia (prącie ma charakterystyczny kształt saksofonu) pojawiają się silny ból prącia, obrzęk i krwiak oraz charakterystyczny trzask łamanej gałęzi.
Do skrzywienie prącia może przyczynić się także stulejka, czyli zwężenie napletka uniemożliwiające jego ściągnięcie poza żołądź prącia, lub zbyt krótkie wędzidełko napletka. W tych przypadkach podczas wzwodu pojawiają się dolegliwości bólowe i skrzywienie prącia w różne strony.
Skrzywienie penisa może być także powikłaniem po chirurgicznym leczeniu chorób prostaty.
Skrzywienie penisa (prącia) - wskazania do leczenia
Jeśli skrzywienie penisa nie wpływa negatywnie na życie seksualne mężczyzny, leczenie nie jest konieczne. Do lekarza powinni zgłosić się mężczyźni, u których skrzywienie penisa powoduje bolesność podczas erekcji (lub ból u partnerki w czasie współżycia), trudności w odbyciu stosunku płciowego lub brak możliwości jego odbycia. Także mężczyźni, u których skrzywienie penisa wpływa negatywnie na samopoczucie i jest przyczyną problemów natury emocjonalnej, powinni skonsultować się ze specjalistą, ponieważ dyskomfort psychiczny również jest wskazaniem do leczenia. Lekarz ma do wyboru leczenie farmakologiczne i chirurgiczne.
Skrzywienie penisa (prącia) - leczenie farmakologiczne
Leczenie farmakologiczne najczęściej stosuje się w przypadku choroby Peyroniego. Pacjentowi podaje się kolchicyny, para-aminobenzoesanu potasu lub witaminę E. Można także rozważyć podawanie sterydów w formie iniekcji bezpośrednio do ciał jamistych znajdujących się w prąciu. Tego typu leczenie może trwać kilka miesięcy. W niektórych przypadkach można wykonać operację.
Skrzywienie penisa (prącia) - operacyjne prostowanie prącia
Istnieje wiele metod operacyjnego prostowania prącia, jednak najbardziej popularną jest metoda Nesbita. Przed operacją do ciał jamistych penisa wlewa się sól fizjologiczną, by wywołać wzwód. Następnie zwęża się te części członka, gdzie nie ma zmian bliznowatych, a penis zostaje wyprostowany. Niestety, w wyniku stosowania tej metody prącie może ulec nieznacznemu skróceniu.
Skrzywienia prącia nie można skorygować żadnymi ćwiczeniami.
Inną metodą prostowania prącia jest metoda Schroeder-Essed, która polega na pofałdowaniu osłonki białawej za pomocą nałożenia odpowiednich nierozpuszczalnych szwów. Korekty wady można dokonać także poprzez wycięcie zgrubiałych tkanek, powodujących zakrzywienie prącia i przeszczepienie w ich miejsce "łat" z różnych materiałów, takich jak żyła, skóra, powięź czy materiały syntetyczne.
Po operacji pacjent pozostaje w szpitalu przez 1-2 doby. Bezpośrednio po zabiegu występują obrzęk penisa i zaburzenia czucie, które zanikają samoistnie. Odradza się aktywność seksualną przez pierwsze dwa miesiące po operacji.
Porady eksperta